AB’de otomobil sigortası geçerliliği

AB’de otomobil sigortası geçerliliği

Zorunlu ve isteğe bağlı sigortanın geçerliliği

Herhangi bir AB ülkesinde bir araba kaydettirdiğinizde , üçüncü şahıs sorumluluğu için onu sigortalamalısınız . Bu zorunlu trafik sigorta diğer tüm AB ülkelerinde geçerlidir. Sürücü dışında herhangi bir kişinin yaralanmasına veya mülke zarar veren bir kaza olup olmadığını kapsar. Diğer masrafları kapsamaz (örneğin, kendi aracınızın onarım masrafları).

AB'de otomobil sigortası geçerliliği
AB’de otomobil sigortası geçerliliği

Ayrıca diğer riskleri kapsayan birinci şahıs sorumluluğu adı verilen ek, isteğe bağlı sigorta da yaptırabilirsiniz. Bu sigorta kapsamınızı genişletir (örneğin sürücünün yaralanması, aracınızın hasar görmesi, aracınızın / içeriğinin çalınması, vandalizm ve hukuki yardım).

Ek isteğe bağlı araç sigortası konusunda AB çapında kurallar yoktur. Yurtdışına çıkmadan önce yerel sigortacınızla hüküm ve koşulları kontrol edin. Sigortacılar her ülkede farklı kurallar uygulayabilir. Dolayısıyla, sigortanız zamanla (örn. Yurtdışında bir ay) veya mesafeyle (örn. Kendi ülkenizin sınırından 150km) sınırlı olabilir veya bazı ülkeleri bazı risk türleri (hırsızlık gibi) nedeniyle hariç tutabilir.

Ev sahibi ülkede araba sigortası

Sen gerekir aracınızı kayıt içinde normalde yaşadıkları ülke . Orada sadece geçici olarak, örneğin öğrenci olarak kaldığınızı kanıtlayabiliyorsanız, arabanızı ev sahibi ülkede kaydettirmenize gerek yoktur.

Kaydolduğunuzda , sigorta kapsamınız olduğuna dair kanıt sunmanız gerekecektir .

Araç tescil makamları , herhangi bir sigorta şirketinden sigorta teminatını kabul etmelidir:

  • o ülkede veya oradaki bir ofisi ile
  • o ülkede bir ofisi yoksa, ancak orada hizmet vermeye yetkili.

Başka bir AB ülkesine taşınıyorsanız ve arabanızı yeniden kaydettirmeniz gerekiyorsa, sigortacınıza taşındığınız ülkede mevcut sözleşmenizin geçerli olup olmayacağını kontrol etmeniz gerekecektir.

Prensip olarak, ikamet ettiğiniz ülkeden farklı bir AB ülkesinde de arabanızı sigortalayabilirsiniz. Ancak sigorta şirketinin uluslararası hizmetler sunup sunmadığını kontrol etmeyi unutmayın.

Örnek hikaye

Kendi ülkemden gelen sigorta yurt dışında geçerli mi?

Slovenyalı Lazlo, standart bir Sloven sigorta poliçesi olan arabasını alarak İrlanda’ya taşındı.

İrlanda’ya vardığında, arabasını İrlandalı yetkililere kaydettirmesi ve Slovenya sigortası ile araba kullanıp kullanamayacağını öğrenmesi gerekecek. Aksi takdirde, İrlanda’da yeni sigorta yaptırması gerekecektir.

Araba sigortası ile ilgili ulusal düzenlemeler hakkında daha fazla bilgi edinin

TIKLA ARA