Araba sigortası nedir?

Araba sigortası nedir?

Araba Sigortası yasal bir gerekliliktir. Sorumlu bir sürücü olarak, trafik sigortası aracınız için sigorta yaptırmanın zorunlu olduğunun farkında olmayacaksınız, ancak sigortacılar tarafından kullanılan terminoloji nedeniyle, tam olarak ne olduğu ve neden ihtiyacınız olduğu konusunda tam bir anlayışa sahip olmayabilirsiniz. Sahip olduğunuz arabanın türünden, sürüş geçmişinizden bütçenize kadar, poliçenizi satın almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken bir dizi faktör vardır. Bu Araba Sigortası kılavuzu ile, araba sigortasının ne olduğunu ve sizin için en iyi poliçeyi nasıl alabileceğinizi daha net bir şekilde anlamanıza yardımcı olmak için bilmeniz gereken her şeyi size açıklayacağız.

Araba sigortası nedir?
Araba sigortası nedir?

Neden Araba Sigortasına ihtiyacım var?

Yasa gereği tüm sürücülerin arabalarını sigortalaması gerekir. Basitçe ifade etmek gerekirse, bu başka bir kişi, araç, mülk veya hayvanın zarar görmesine veya yaralanmasına neden olan bir olay durumunda finansal koruma sağlar. Poliçe türünüze bağlı olarak, bu, kaza, aracın çalınması ve diğer nedenlerle araçta meydana gelen hasar sonucunda kendi aracınızda meydana gelen hasarların onarım maliyetlerini içerebilir veya içermeyebilir. Sigortalanması gerekmeyen araçlar, 

Araba Sigortası satın almak, bir poliçe satın almak anlamına gelir. Bu politikayı edinmenin ilk adımı, soruları olabildiğince doğru ve dürüst bir şekilde yanıtladığınızdan emin olmak için başvuru formunu doldurmaktır. Bunu yapmamak, sigortanızı geçersiz kılabilir ve sigortacınızın bir talepte bulunursanız ödeme yapmayı reddetmesine ve hatta poliçenizi geri çekmesine neden olabilir. Yanıtlamanız gereken sorular, sigortacıların sizi karşılayacak fiyatı, yani sigorta priminizi belirlemesine yardımcı olacak bir dizi farklı alanda olacaktır.


Bu sorular şunları içerecektir:

  • Araç tipi ve yaşı – Pahalı, yeni ve yüksek güçlü bir spor otomobil, on yaşındaki 1.0 litrelik bir hatchback ile karşılaştırıldığında size daha pahalıya mal olacaktır.
  • Araç nasıl kullanılır – Trafiğin yoğun olduğu saatlerde düzenli sürmek veya ortalamanın üzerinde bir mesafeye sahip olmak, priminizi artırabilir. Benzer şekilde, aracınız tek bir iş yerine gidip gelmenin yanı sıra iş amaçlı kullanılacaksa, bu primde artışa neden olabilir.
  • Yaş – Genç ve deneyimsiz bir sürücü olmak daha yüksek maliyetlere neden olabilir.
  • Sürüş geçmişi – Ehliyetiniz veya mahkumiyetiniz, kazalar ve hak talepleriniz üzerindeki cezalar priminizi artırabilir.
  • Gönüllü fazlalık – Sigortacı tarafından belirlenen zorunlu tutara ek olarak, talepte bulunmanız durumunda geçerli olacak daha yüksek bir fazla ödeme yapmayı teklif etmek priminizi düşürebilir.
  • Yaşadığınız yer – Suç oranının yüksek olduğu bir bölgede yaşamak, sigorta maliyetinizi olumsuz etkileyebilir.
  • Ek sürücüler – politikanıza genç veya deneyimsiz sürücüler eklemek, priminizi artırabilir.

Teminatınızı satın alırken, aralarından seçim yapabileceğiniz üç ana poliçe türü olduğunu unutmamak önemlidir:

  • Yalnızca üçüncü taraf veya TPO – Bu politika, Birleşik Krallık’taki sürücüler için yasal olarak gerekli minimum kapsam düzeyidir. Bir karavan veya römork çekilirken başkalarının yaralanması ve üçüncü şahıs mallarına verilen hasarın sorumluluğunu kapsar.
  • Üçüncü şahıs, yangın ve hırsızlık veya TPF & T – Bu poliçe, tüm üçüncü şahıs sigortalarını içerir, ancak aynı zamanda aracınızın çalınmasını, hırsızlık sırasında aracınızda meydana gelen hasarı ve yangın hasarını da içerir.
  • Kapsamlı poliçe – Üçüncü şahıslar tarafından kapsanan her şeyi, yangın ve hırsızlığın yanı sıra tıbbi masraflar, kişisel etkiler, kaza sonucu hasar, ön cam teminatı ve aracınızın kaybolması veya hasar görmesini içeren en geniş kapsamlı teminat.

Evrak işlerinizi aldıktan sonra, poliçenizin geçerli olduğundan emin olmak için sigortacınızı koşullarınızdaki herhangi bir değişiklikle güncel tutmanız önemlidir. Aynı şekilde, bir olay durumunda veya aracınızın çalınması durumunda, tazminat talebinde bulunmasanız bile derhal sigortacınız ile iletişime geçmelisiniz.

TIKLA ARA