• Phone0553 668 1800
 • AddressBüyükdere Cad. No:93 Kat 2 34387. Mecidiyeköy - İSTANBUL
 • Phone0553 668 1800
 • AddressBüyükdere Cad. No:93 Kat 2 34387. Mecidiyeköy - İSTANBUL
Araba sigortası nedir?

Araba sigortası nedir?

Yolda araç kullanmak için hepimiz araba sigortasına ihtiyacımız var, trafik sigortası ancak doğru sigorta türünü bulmak zor olabilir. Bu kılavuz, size temel konular hakkında daha fazla bilgi vermeyi ve bir politika seçerken daha bilinçli bir seçim yapmanıza yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Araba sigortası nedir?
Araba sigortası nedir?

Doğru araba sigortasını seçmek?

Yolda araç kullanmak için hepimiz araba sigortasına ihtiyacımız var, ancak doğru sigorta türünü bulmak zor olabilir. Bu kılavuz, size temel konular hakkında daha fazla bilgi vermeyi ve bir politika seçerken daha bilinçli bir seçim yapmanıza yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Araba sigortası nedir?

Araba sigortası, arabanızın çalınması, tahrip edilmesi, tutuşması veya bir kazaya karışmanız durumunda ödeme yapabilir. Asgari olarak, sizi diğer yol kullanıcılarına, halka veya onların mülklerine – üçüncü şahıslar denen şeylere – verdiğiniz her türlü zarara karşı korur.

Sadece bir kaza sizin hatanız olduğunda poliçenizi talep etmeniz gerekir. Başka bir sürücü suçlanacaksa bunun yerine sigortası ödeme yapmalıdır. Nasıl talep edeceğimiz konusunda daha fazlasını öğrenin kılavuzumuzda .

Araba sigortasına ihtiyacınız var mı?

Araba sigortası sizi mali kayıplara karşı korur, ancak koruma seviyesi seçtiğiniz poliçe türüne bağlıdır.

Bir kazaya neden olursanız, masrafları sigorta şirketiniz karşılayacaktır. Ödemeniz gereken tek şey fazlalık – sigorta şirketi tarafından belirlenen ücret – artı sizin tarafınızdan belirlenen ek bir miktar olan herhangi bir gönüllü fazlalıktır. İddia ederseniz, primleriniz muhtemelen artacaktır.

Araba sigortası farklı düzeylerde mevcuttur ve seçtiğiniz düzey, maliyetlerin ne kadarının sigorta şirketiniz tarafından karşılanacağını belirleyecektir.

Ne tür araba sigortası var?

Üç seviyeli araba sigortası vardır:

Kapsamlı

Bazen “tam kapsamlı” olarak adlandırılır veya “tam kapsamlı” olarak kısaltılır.

Ana özellikler: Sizi, arabanızı, yolcularınızı ve mülkünüzü ve ayrıca bir kazaya karışan üçüncü kişileri kapsar. Ayrıca arabanızı vandalizme ve hırsızlığa karşı korur.

Şunlar için uygundur: Çoğu sürücü. türkiye’deki sürücülerin dörtte üçü, en eksiksiz korumayı sunduğu için kapsamlı kapsamı seçiyor. Bazı kapsamlı politikalar, diğer arabaları sürmenize izin verir, ancak hepsini değil.

Üçüncü şahıs, yangın ve hırsızlık

Bazen TPFT’ye kısaltılmıştır.

Ana özellikler: Bir kazaya karışan üçüncü şahısları kapsar, ancak aynı zamanda arabanızı hırsızlık ve yangından kaynaklanan hasarlara karşı korur. Bir kaza veya vandalizm eyleminden sonra aracınızda oluşan hasarı karşılamak için ödeme yapmayacaktır.

Aşağıdakiler için uygundur: Daha ucuz bir poliçe arayanlar, tam kapsamlı sigorta olmasına rağmen bazen daha ucuza mal olabilir. Farklı kapsam düzeylerine ilişkin kılavuzumuza göz atın .

Üçüncü parti

Ana özellikler: Bu, en temel araba sigortası seviyesidir ve başkalarının yaralanması ve yalnızca üçüncü şahıs mülküne gelebilecek herhangi bir hasar için sorumluluğu kapsar. Bu kapsam, Birleşik Krallık’taki sürücüler için asgari yasal gerekliliktir.

Şunlar için uygundur: Seyrek araba kullanan veya mümkün olan en ucuz sigortayı arayan sürücüler. Tüm sigortacılar bu tür bir poliçe sunmaz. Her zaman en ucuzu değil.

Diğer araba sigortası türleri

Bazı araba sigortası türleri, belirli sürücüler veya araçlar için tasarlanmıştır. Bunlar şunları içerir:

 • Çoklu araç sigortası – hanehalklarının aynı sigorta şirketi ile birden fazla aracı sigortalamak için indirim talep etmesini sağlar
 • Kara kutu sigortası – genç veya yeni nitelikli sürücülerin bir telematik cihazı kullanarak sürüş davranışlarını izleyerek daha ucuz araba sigortası talep etmeleri için uygundur
 • Genç sürücü arabası sigortası – araba sigorta şirketleri tarafından yüksek riskli sürücüler olarak kabul edilen genç sürücüleri kapsar
 • Öğrenci araba sigortası – ehliyet sınavınızı geçene kadar sizi kapsayan araba sigortası
 • Taksi sigortası – taksiciler, bir seferde saatlerce araba kullandıkları için daha yüksek primlerle karşı karşıya kalırlar
 • Kısa vadeli araç sigortası – sadece birkaç gün veya birkaç saat araba kullanırken geçici teminat

Araç sigortanızın fiyatını neler etkiler?

Teminatınızın maliyeti tek bir şeye indirgeniyor: risk.

Bir sigorta şirketi tarafından yüksek riskli bir sürücü olarak görülüyorsanız, daha yüksek bir prim talep edecektir çünkü kaza geçirme ve pahalı bir talepte bulunma olasılığınız daha yüksektir.

Otomobil sigortacıları, risk profilinizi belirlemek için aşağıdaki faktörleri kullanır.

Sürdüğün araba

 • Arabanız : Pahalı bir yeni arabanın, onarım faturaları genellikle daha yüksek olduğu için sigortalanması daha pahalı olabilir. Aynı şekilde bazı eski arabaların daha az modern güvenlik özelliği vardır ve sigortalanması daha pahalı olabilir.
 • Motor boyutu : Genel kural, motorunuz ne kadar büyükse, sigorta priminiz o kadar yüksek olur. Sigortalanacak en ucuz arabalar, düşük güçlü motorlara sahip küçük arabalar olma eğilimindedir.
 • Değişiklikler : Aracınızda yapılan performansla ilgili herhangi bir değişiklik (örn. Motor değişiklikleri veya spoiler) muhtemelen primlerinizi artıracaktır. Bu iyileştirmelere sahip sürücülerin istatistiksel olarak bir hak talebinde bulunma olasılığı daha yüksektir ve onarımlar daha pahalıdır, bu nedenle teminatınızın maliyeti artar.
Call Now ButtonTIKLA ARA

Texnologiya forumu pulsuz kripto pullar əldə etmək kibertəhlükəsizlik şehirler arası nakliyat evden eve nakliyat iller arası nakliyat