Araç sigortanız için hak talebinde bulunmak

Araç sigortanız için hak talebinde bulunmak

Araç sigortanız için hak talebinde bulunmak

TALEP ETMEK VEYA TALEP ETMEMEK?

Talepte bulunmadan önce, trafik sigortası herhangi bir talepte bulunmanız gerekip gerekmediğini düşünmeniz gerekir. Sigortanız için hak talebinde bulunmak şunları etkileyebilir:

  1. Daha sonra sigorta alma olanağınız
  2. Gelecekteki primlerin maliyeti
  3. Hak talebinde bulunmayan bonusunuz
Araç sigortanız için hak talebinde bulunmak
Araç sigortanız için hak talebinde bulunmak

Ayrıca bir “fazlalık” ödemeniz gerekebilir. Fazlalık, bir talep durumunda ödemeyi kabul ettiğiniz para miktarıdır. Bir kaza durumunda (hırsızlıktan ziyade), ödenecek fazlalık, o sırada aracı kimin kullandığına göre değişebilir. Ayrıntılar için politikanızı kontrol edin.

Ayrıca, politikanız kapsamında ne gibi avantajlara sahip olduğunuzu da düşünmelisiniz:

  1. piyasa değeri veya kararlaştırılan değer için sigortalı mısınız (daha fazla aşağıya bakın)
  2. kiralık araba alıyor musun
  3. yedek araba paranız var mı

Dikkate alınacak diğer faktörler şunları içerir:

  1. Hatalı olmadığınız kesin mi?
  2. Karşı taraf sigortalı mı değil mi ve kayıplarınızı telafi etmek sizin için ne kadar kolay olurdu?

UYARI : Talep etmemeyi seçerseniz, daha sonra kendi sigortanız aracılığıyla tazminat talebinde bulunmada zorluk yaşayabilirsiniz. Çoğu poliçe, sigortacınıza, sürücü veya araç sahibi ile hatalı olarak kendileri ilgilenme hakkını verir, eğer bunu yapmalarına müdahale ettiyseniz veya önyargılıysanız, sigortacınız talebinizi azaltabilir veya reddedebilir.

Ne zaman hak talebinde bulunmamalı:

  1. Çok küçük hasarın olduğu ve toplam hasarın onarım maliyetinin, fazlalık miktarına eşit veya biraz fazla olduğu durumlarda.

UNUTMAYIN:       Hasar sadece arabanızı tamir etmeyi veya değiştirmeyi değil, aynı zamanda kimin hatalı (veya kısmen hatalı) olduğuna bağlı olarak, olayda hasar gören diğer herhangi bir aracın veya mülkün onarımını veya değiştirilmesini de içerebilir. Araba kiralama masrafları, çekme veya kayıp ücretler veya karlar gibi başka maliyetler de olabilir.

  1. Kusurlu değilseniz ve kusurlu taraf sigortalıysa ve sorumluluğu kabul ederse, poliçenizi talep etmeyi değil, bunun yerine kusurlu tarafı takip etmeyi düşünebilirsiniz.

UYARI : Poliçeniz yenilenmek üzere geldiğinde ya da yeni bir poliçe için başvuruyorsanız, yine de sigortacınıza kazayı anlatmanız gerekebilir. Sigorta sertifikanız ve her yenileme sertifikası, sigortacının gelecek yıl için size sigorta vermede güvendiği bilgileri belirtir. Bu bilgilerin doğru ve her yıl güncel olduğundan emin olmak için açıklama yükümlülüğünüz vardır. Aksi takdirde, sigortacınız poliçenizi hiç var olmamış gibi iptal edebilir ve daha sonra sizi asla sigortalamayacaklarını anlarsa talebinizi reddedebilir.

DİĞER SÜRÜCÜ SİGORTASI İÇİN TALEP EDEBİLİR MİYİM?

Diğer sürücünün sigortasından kendi sigortanızla aynı şekilde “talepte bulunamazsınız”. Talebin kapsamına girdiği sigorta poliçeniz değildir. Ne sizin ne de diğer sürücü sigortacısının birbirinize karşı herhangi bir yükümlülüğü yoktur.

Diğer sürücünün sigortacısının dahil olması için, diğer sürücünün bir talepte bulunması ve fazlalıklarını ödemesi gerekir. Bunun tek istisnası, diğer sürücünün vefat etmesi veya makul girişimlerden sonra bulunamamasıdır. Diğer sürücüyü istemezlerse talep etmeye zorlayamazsınız.

Bir talepte bulunulduğunda, sürücü sigortacısı müşterisinin yerine geçer. Sizinle pazarlık etmeye istekli olabilirler, ancak mecbur değiller.

Arabanızı incelemek veya tamircilerini veya araba kiralama şirketlerini kullanmak için onlara erişim vermenizi isteyebilirler. Reddetme ve kendi tamircilerinizi kullanma hakkınız vardır, ancak makul bir şekilde hareket etmek ve kurtarmak istediğiniz miktarı en aza indirmek için çok dikkatli olmanız gerekir, aksi takdirde cebinizden çıkabilirsiniz. Diğer sürücünün sigortacısıyla bir anlaşmaya varamazsanız, onları mahkemede takip etmeniz gerekebilir. Mahkeme risklidir ve yargılamayı düşünmeden önce yasal tavsiye almalısınız.

TALEP ETMEYECEĞİM VE MAHKEMEYE GİTMEYE KARAR VEREBİLİR MİYİM?

Evet yapabilirsiniz ama bu riskli olabilir. Kazansanız bile tüm yasal masraflarınızı karşılayamayabilirsiniz. Kaybedebilirsiniz ve o zaman kendi masraflarınızın yanı sıra diğer tarafın masraflarından da sorumlu olursunuz.

Kaybettikten veya gereksiz masraflara maruz kaldıktan sonra kendi sigortanıza geri dönmeye çalışırsanız, sigortacınız büyük olasılıkla talebinizi reddeder veya en azından daha önce talep etmiş olsaydınız önlenebilecek herhangi bir ekstra masrafı azaltacaktır. Bunun nedeni, sigortacınızın konuyu en iyi gördüğü şekilde ele alma hakkını reddetmiş olmanız ve maruz kaldıkları önyargıya bağlı olarak talebinizi azaltabilir veya reddedebilirler.

TIKLA ARA

bagcilar evden eve nakliyat evden eve nakliyat şehirlerarası evden eve nakliyat evden eve nakliyat firmaları evden eve nakliyat ümraniye evden eve nakliyat evden eve nakliyat avcılar evden eve nakliyat evden eve nakliyat