Araç sigortası – kaza durumunda hak talebinde bulunmak

Araç sigortası – kaza durumunda hak talebinde bulunmak

Arabanız bir kaza geçirirse, trafik sigortası kasko sigortanız için hak talebinde bulunmak isteyebilirsiniz. Bu sayfa, bir hak talebinde bulunmadan önce bilmeniz gerekenleri anlatır. Ve sürücü sigortasızsa veya size ayrıntılarını vermiyorsa ne yapabilirsiniz?

Araç sigortası - kaza durumunda hak talebinde bulunmak
Araç sigortası – kaza durumunda hak talebinde bulunmak

Bir kaza geçirdiyseniz hak talebinde bulunmak

Kaza geçirirseniz şunları yapmalısınız:

  • olay yerinde bunun senin hatan olduğunu kabul etmemek
  • diğer sürücülerle isim ve diğer ayrıntıları değiş tokuş etmek ve bağımsız tanıkların ayrıntılarını almak. Birisi size bilgilerini vermeyi reddederse, sigortacınız bu kişiyi araç tescil numarasından takip edebilir.
  • Bir talepte bulunmak istemeseniz bile sigortacınıza kazayı hemen bildirin
  • Biri yaralanırsa, sigorta sertifikanızı veya teminat notunuzu polise gösterin. Olay yerinde bunu yapamazsanız, belgeleri yedi gün içinde karakola götürün.
  • Bir iddiada bulunmanız gerekirse daha sonra kanıt olarak kullanabileceğiniz fotoğraflar çekin.

Kapsamlı sigortanız varsa

Kapsamlı bir poliçeniz varsa kendi sigortacınızdan talep etmelisiniz, ancak sigorta şirketi parayı diğer sürücünün sigortacısından geri alamazsa tazminatsız bonusunuzu kaybedebilirsiniz.

Yine de kendi poliçenizin kapsamadığı her türlü yaralanma veya kayıp için diğer sürücü sigortasından talepte bulunabilirsiniz. Bunlar sigortasız kayıplar olarak adlandırılır ve kendi aracınız tamir edilirken alternatif taşımayı, kazanç kayıplarını, kişisel yaralanmaları ve poliçenizdeki fazlalığı kapsayabilir.

Kayıpları minimumda tutmalı ve kanıtlarını saklamalısınız. Başka bir araç kiralamanız gerekiyorsa, normalde kendi aracınıza benzer olmalıdır.

Bir talepte bulunmak için, sigortacınızdan bir form alın veya diğer sürücüye veya sigortacısına, kazanın ayrıntılarını ve diğer sürücünün poliçe numarasını vererek yazın. Sigortacınıza herhangi bir bağımsız tanık hakkında bilgi verin ve mümkünse onlara tanık ifadeleri gönderin. Poliçenizi satın almak için bir komisyoncu veya acente kullandıysanız, size yardımcı olabilirler. Tüm belgelerin ve mektupların kopyalarını sakladığınızdan emin olun.

Üçüncü şahıs sigortanız varsa

Diğer sürücüye karşı bir hak talebinde bulunmalı ve sigortacının kazadan kimin sorumlu olduğuna karar vermesine izin vermelisiniz. Sorumlu olduğunuzu söylerlerse, kendi aracınızın onarımını ödemeniz gerekir.

Diğer sürücüden talepte bulunmak için, onlardan talep etmek istediğinizi yazılı olarak söyleyin. Bir şirket aracı kullanıyorlarsa, ne olduğunu şirkete de bildirin. Kendi sigortanıza bunu yaptığınızı söylemelisiniz. Diğer sürücü kazayı kendi sigortacısına bildirmelidir. Diğer sürücünün sigortası olup olmadığını, Araç Sigortası Veritabanına başvurarak öğrenebilirsiniz.

Bir kaza geçirdiyseniz ve diğer sürücüden veya sigortacısından bir mektup veya talep formu alırsanız, bunu kendi sigortanıza iletin.

Kaza senin hatan değilse

Kaza sizin hatanız değilse, sigorta şirketiniz yerine bir kredi kiralama şirketini kullanabilirsiniz.

TIKLA ARA