Araç sigortası nelerdir

Araç sigortası nelerdir

Araç sigortası ( araba trafik sigortası , motor sigortası veya otomobil sigortası olarak da bilinir ) arabalar , kamyonlar , motosikletler ve diğer karayolu taşıtları için sigortadır . Birincil kullanımı, trafik çarpışmalarından kaynaklanan fiziksel hasar veya bedensel yaralanmalara ve bir araçtaki olaylardan da doğabilecek sorumluluğa karşı mali koruma sağlamaktır .

Araç sigortası nelerdir
Araç sigortası nelerdir

Araç sigortası ayrıca aracın hırsızlığına ve anahtarlama gibi trafik çarpışmaları dışındaki olaylardan kaynaklanan araç hasarına karşı finansal koruma sağlayabilir., hava durumu veya doğal afetler ve sabit nesnelerle çarpışmanın neden olduğu hasar. Araç sigortasının belirli koşulları, her bölgedeki yasal düzenlemelere göre değişir .

Tarih

Kentsel alanlarda motorlu arabanın yaygın kullanımı Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra başlamıştır . Arabalar o aşamada nispeten hızlı ve tehlikeliydi, ancak yine de dünyanın hiçbir yerinde zorunlu bir araba sigortası şekli yoktu. Bu, yaralı mağdurların bir kazada nadiren tazminat alacağı ve sürücülerin arabalarına ve mülklerine verilen hasar nedeniyle genellikle önemli maliyetlerle karşılaşacağı anlamına geliyordu.

Zorunlu bir araba sigortası planı ilk olarak Birleşik Krallık’ta 1930 Yol Trafik Yasası ile tanıtıldı . Bu, tüm araç sahiplerinin ve sürücülerin, araçları kamuya açık bir yolda kullanılırken üçüncü şahısların yaralanma veya ölümüne ilişkin sorumlulukları için sigortalanmalarını sağlamıştır. [1] Almanya 1939’da “Motorlu Araç Sahipleri için Zorunlu Sigorta Uygulama Yasası” adlı benzer bir yasayı kabul etti. [2]

Kamu politikaları

Birçok ülkede, bir motorlu taşıtı kamuya açık yollarda kullanmadan veya bulundurmadan önce araç sigortası yaptırmak zorunludur. Çoğu yargı alanı, sigortayı hem araba hem de sürücü için ilgilendirir; ancak, her birinin derecesi büyük ölçüde değişir.

Çeşitli yargı bölgeleri, araçta bir takip cihazı veya araç teşhisi kullanan bir “kullandıkça öde” sigorta planını denedi. Bu, ek seçenekler sunarak sigortasız sürücülerin sorunlarını ele alacak ve aynı zamanda, aerodinamik tahsilat yoluyla sigortanın verimliliğini teorik olarak artırabilecek kat edilen millere (kilometre) dayalı ücretlendirecektir.

  • Kaza, yangın, yıldırım, kendiliğinden tutuşma, harici patlama, hırsızlık, ev hırsızlığı veya hırsızlık, kötü niyetli eylemden kaynaklanan kayıp veya hasar
  • Üçüncü şahıs yaralanması / ölümü, üçüncü şahıs mülkiyeti ve ücretli sürücüye karşı sorumluluk
  • Uygun ek primin ödenmesi üzerine, elektrikli / elektronik aksesuarlarda kayıp / hasar

Otomobil sigortası şunları içermez:

  • Sonuç olarak ortaya çıkan kayıp, amortisman, mekanik ve elektriksel arıza, arıza veya kırılma
  • Araç coğrafi alan dışında kullanıldığında
  • Savaş veya nükleer tehlikeler ve sarhoş sürüş
TIKLA ARA