Bir karayolu trafik kazası meydana geldiğinde

Bir karayolu trafik kazası meydana geldiğinde

Bir karayolu trafik kazası meydana geldiğinde

Bir kazaya karışmak, yol kullanıcıları olarak hepimizin korktuğu bir şeydir, ister 2 tekerlek ister 4 tekerlek üzerinde olsun ve hepimiz muhtemelen bir kazaya karışan ve sonra bundan şikayet eden sürücülerin (ve sürücülerin) hikayelerini duymuşuzdur. olaya karışan diğer kişi, yaralanan olmamasına rağmen, sigorta detayları ile birlikte gerekli tüm bilgileri vermemiş veya vermeyi reddetmiştir.

Bir karayolu trafik kazası meydana geldiğinde
Bir karayolu trafik kazası meydana geldiğinde

Yıllar geçtikçe, olay yerinde trafik sigorta detaylarını vermeyi reddeden bir kişinin sigorta üretemediği için yargılanması gerektiğini bazı talepler duydum, ancak gerçek şu ki birçok yol kullanıcısı, yasanın gerçekte neyi gerektirdiğini gerçekten çok az anlıyor. Bir kazaya karışmaları durumunda bunlardan ..

Bu nedenle, pozisyonun ne olduğundan emin olmayanlarınız için, mevzuatın dahil olanları nasıl etkilediği ve sonuçları neler olabilir hakkında biraz açıklama yapmaktan memnun kalacağınızı düşündüm.

Karayolu trafik kazaları yasası

Yasa aslında oldukça basit. 1988 Karayolu Trafik Yasası’nın 170. Bölümü belirtmektedir –

Yolda bir motorlu taşıt bulunması nedeniyle, üçüncü bir kişi veya hayvana (eylemin amacı için herhangi bir at, sığır, eşek, katır, koyun, domuz, keçi olarak tanımlanan) yaralanma veya hasar meydana gelir veya köpek), ardından ilgili sürücüler –

  • Dur
  • Araç sürücülerinin isim ve adres değişimi,
  • Araç sahiplerinin isim ve adres değişimi,
  • Kayıt işaretlerinin ayrıntılarını değiş tokuş edin ve….
  • Yaralanma durumunda, makul gerekçelerle bu ayrıntıları talep eden herhangi bir kişiye geçerli bir sigorta veya güvenlik sertifikası sunun.

Yasa uyulması değilse, o zaman sürücüleri  gerekir  bir karakolda ya bir polise bildirin ve oluşma yirmidört saat içinde, her durumda, makul olan şekilde en kısa sürede yapmak ve gereken kaza.

Öyleyse sıradan terimlerle bütün bunlar ne anlama geliyor?

Durma gerekliliğinin çok açık ve sağduyu olduğunu düşünebilirsiniz. Çoğu durumda bu durum söz konusudur, ancak bazen bir sürücü, örneğin dönerken veya manevra yaparken römorku park etmiş bir araca dokunan bir ağır vasıta sürücüsü gibi bir kazaya karıştığının farkında olmayabilir. Motosikletçilerin, örneğin bir aynayı düşürmek gibi, biraz hasara neden olabileceklerinin farkında olmadan (örnek olarak) bir arabaya sürtünürken gördüm. Sessiz bir arka yolda bir hayvana çarptıysanız, bu bir bakışta darbe olabilir (örneğin bir köpekle olduğu bilinmektedir) ve hiçbiri daha akıllı olamazsınız.

Durduğunuzda, etrafta kimse olmasa bile, yasa durup makul bir süre beklemeniz gerektiğini belirtir. Makul bir süre olarak kabul edilen süre özneldir ve günün saati, konum vb. Gibi bir dizi faktöre bağlıdır.

Ama herkesin durduğunu varsayalım. İlgili diğer sürücü (ler) in adını bilmeniz gerektiği ve bunun tersi de yine mantıklı ve sağduyulu, ancak insanlar sürücü ayrıntılarının araç sahibinin ayrıntılarını da içerdiğini varsayıyor. Sürücü, mal sahibi veya kayıtlı bakıcıdan farklı olabilir, örneğin ilgili bir şirket veya kiralık araç olabilir.

Aracı tanımlama

Tescil işareti her bir aracı tanımlar ve daha sonra, özellikle bir hak talebinde bulunulması muhtemel ise, büyük sorunlara yol açabileceğinden, bu bilgilerin dikkatli ve doğru bir şekilde kaydedilmesi önemlidir.

Kayıt numaralarının klonlanmasıyla bu gün ve çağda, sadece tescil numarasını yazmayı değil, aynı zamanda tescil plakası ve aracın bir fotoğrafını birlikte çekmenizi öneririm. En azından doğruluğu sağlayacaktır.

Sigorta detaylarının sağlanması

Ve sonra insanların en büyük problemi olan kısma geliyoruz, yani sigorta detaylarının üretimi.

Yasa, geçerli ve geçerli bir sigorta veya diğer güvenlik sertifikasının yalnızca yaralanmanın meydana gelmesi durumunda ibraz edilmesi gerektiğini ve ilgili tarafların bir yaralanma olduğunu bildiklerini belirtmesi bakımından oldukça spesifiktir.

Örneğin, yalnızca hasar olayı olarak kabul edilen bir kaza meydana gelebilir, ancak birkaç gün sonra kırbaç darbesinin etkilerini hissedersiniz. Kaza anında belirgin bir yaralanma yoktu ve bu nedenle herhangi bir sigorta sertifikası ibraz etme zorunluluğu yoktu.

Bununla birlikte, çoğu durumda, birinin yaralanması oldukça açık olacaktır ve mevzuat, bu ayrıntıları talep etmek için makul gerekçelerle herhangi birine sigorta ayrıntılarının verilmesi gerektiğini belirtir.

Öyleyse, kim “makul gerekçelere” sahip bir kişi olarak kabul edilebilir? Bir kişi yaralandı ve belki bilinci kapalı ya da ayrıntı alışverişinde bulunabilecek durumda değil. Halktan bir kişi, Ambulansta yaralıya Hastaneye kadar eşlik etmeyi teklif eder ve üçüncü şahıs şoförden, Hastaneye vardıklarında yaralı tarafa iletecekleri sigorta detaylarını ister. Bu, bilgileri gerektirmek için makul bir gerekçe olarak kabul edilecektir, ancak aynı zamanda bu kişinin adını ve adresini de aldığınızdan emin olmanız gerekir, böylece düzenlemelere uyduğunuzu kanıtlayabilirsiniz.

Karayolu trafik kazalarına polis katılımı

Gerçek şu ki, böyle bir durumda, Polis, vakaların% 99’unda katılacak ve bu konularla bizzat ilgilenecektir, ancak polisin her ne sebeple olursa olsun katılamayacağı zaman zaman olabilir ve olabilir ve bu yüzden akılda tutmaya değer.

Son kısım, kanunda belirtilen yasal gerekliliklere uyamıyorsanız, bunu mümkün olan en kısa sürede, ancak her durumda 24 saat içinde bir polis karakoluna veya polis karakoluna bildirmeniz gerektiğini belirttiği için bazı karışıklıklara da neden olmuştur.

Pek çok kişi, kazanın meydana geldiği bölgedeki polis karakoluna bildirilmesi gerektiğini düşünüyor. Durum bu değil. Örneğin, kaza güneyde Hampshire’da meydana gelebilir ve sadece otoyolları kullanarak iş için kuzeye, belki Yorkshire’a gidiyor olabilirsiniz, yerel bir polis karakoluna gidip bulmak pratik olmayabilir ve bu nedenle, mükemmel ve tam olarak kabul edilir. Yolculuğunuza son varış noktanıza devam etmek için talimat verin ve ardından kazanın meydana geldiği yerden yüzlerce mil uzakta olsa bile, bunu yerel bir Polis karakoluna bildirin. Ayrıntılar basitçe kaydedilecek ve kazanın meydana geldiği bölgedeki Polis karakoluna iletilecektir. Ancak, varış noktanıza giden rotanız üzerinde birkaç Polis karakolundan geçerseniz ancak bunları görmezden gelirseniz, “mümkün olan en kısa sürede” gerekliliklerine uymamış olursunuz.

Size söylenenin aksine, yerel istasyonunuza şahsen gitmeniz bir gerekliliktir, çünkü aynı zamanda sürüş belgelerinizi de hazırlamanız gerekecektir, bu nedenle kazayı çevrimiçi veya telefonla neden bildiremeyeceksiniz.

Yol Trafik suçları

Öyleyse, durmaktan ve kaza yapmaktan ve / veya bir kazayı bildirmemek suçundan hüküm giymişseniz bakabileceğiniz potansiyel cezalar nelerdir?

Oldukça sert olabilir. Mahkemeler bu suçu oldukça ciddiye alır ve 6 aya kadar hapis cezası ile sınırsız para cezası ve isteğe bağlı diskalifiye ve 5 ila 10 puan arasında verebilir ve bu, işlenmiş olabilecek diğer tüm olası trafik suçlarının üstündedir. tehlikeli veya dikkatsiz sürüş.

Öyleyse, asla kimsenin başına gelmesini istemesem de, bir kazaya karışmak için talihsizseniz, durduğunuzdan ve tüm ayrıntıları paylaştığınızdan emin olun ve yapamazsanız, kendinizi örtün ve en kısa sürede Polise bildirin. mümkün.

Güvende kal…..

TIKLA ARA

bagcilar evden eve nakliyat evden eve nakliyat şehirlerarası evden eve nakliyat evden eve nakliyat firmaları evden eve nakliyat ümraniye evden eve nakliyat evden eve nakliyat avcılar evden eve nakliyat evden eve nakliyat