En Yaygın Çarpışma Nedenleri

En Yaygın Çarpışma Nedenleri

En Yaygın Çarpışma Nedenleri

Trafik kazaları, trafik sigortası ülke genelinde her yıl yüzbinlerce kez oluyor. O kadar yaygın ve yaygındırlar ki, ülkenin halk sağlığı kurumu olan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), motorlu araç güvenliğini birincil endişelerinden biri olarak ele almaktadır. Motorlu taşıt kazaları, Amerika Birleşik Devletleri’nde önde gelen bir ölüm nedenidir ve ABD hastanelerinin acil servislerinde önemli bir hasta kaynağıdır.

En Yaygın Çarpışma Nedenleri
En Yaygın Çarpışma Nedenleri

Yaralanmaya neden olan ve ölümcül motorlu araç kazalarının önlenmesi, bunların nasıl meydana geldiğini anlamakla başlar. Bu blog yazısında, halkı karayolu riskleri ve kaza istatistiği haline gelmekten nasıl kaçınılacağı konusunda eğitmek için motorlu taşıtları içeren çarpışmaların en yaygın nedenlerini araştırıyoruz.

Çarpışma mağdurları, yaralanmaları ve kayıpları için yasal tazminat alma hakkına sahiptir ve bir kazada kusurlu taraflardan tazminat talep ederken şefkatli, şefkatli yasal temsili hak ederler.

Bu çarpışmalara ne sebep olur? Soru cevaplanamayacak kadar geniş ve genel görünebilir. Neyse ki, CDC, NHTSA, eyalet düzeyindeki motorlu ulaşım departmanları ve diğer devlet kurumlarındaki veri bilimcileri, trafik kazası bilgilerini, sürücüleri ve yolcuları güvende tutmaya yönelik kamu politikası kararlarını bilgilendiren net bir resim haline getirmek için önemli miktarda zaman harcıyor. Çalışmaları, aşağıdaki faktörlerin ABD yollarındaki çarpışmalarda öncü rol oynadığını göstermektedir.

Sürücü Dikkatsizliği

Sürücüler, çok çeşitli koşullarda sürüş görevine odaklanamazlar. Bununla birlikte, bu dikkatsizliğin sonucu, iç karartıcı bir şekilde ortak sonuçların üçlüsüdür: çarpışmalar, yaralanmalar ve ölümler.

Kazalara yol açan sürücü dikkatsizliğinin önemli bir kısmı aşağıdaki faktörlerden biri veya her ikisinden kaynaklanmaktadır.

Dikkat dağıtıcı şeyler

Trafik kazalarını inceleyen bilim adamları, bir dikkat dağınıklığını, sürücünün gözlerini yoldan uzaklaştıran (görsel bir dikkat dağınıklığı), elleri direksiyondan uzaklaştıran (bir motor dikkat dağınıklığı) veya zihni karmaşık sürüş görevinden (bilişsel bir dikkat dağıtıcı) uzaklaştıran herhangi bir şey olarak tanımlar . Çarpışmalara, yaralanmalara ve ölümlere neden olan birçok dikkat dağıtıcı, aynı anda bu dikkat dağıtma biçimlerinin ikisi veya üçü olarak nitelendirilir.

Örneğin:

 • Metinleri göndermek ve akıllı telefonda yazmayı, okumayı veya kaydırmayı içeren diğer ekran kullanımıyla ilgilenmek üçlü bir dikkat dağınıklığı tehdidi oluşturur: Gözleri ekrana çeker, gerçekleştirmek için en az bir el gerektirir ve bir parçayı etkili bir şekilde boğar bir arabayı şeritte tutmak ve güvenli bir hızda yuvarlanmak için gerekli olan beyin.
 • Lastikle vurma veya bir sürücünün kafasının ve / veya vücudunun arabanın dışındaki veya içindeki bir şeye bakmak için dönmesinin başka herhangi bir durumu da üçlü bir dikkat dağıtma oluşturur. Gözler öndeki yoldan ayrılıyor. Baş ve vücut dönüşü, sürücünün ellerinin sanki bir kaldıraç üzerindeymiş gibi tekerleği ters yönde çekmesine neden olur. Ve tabii ki zihin, aracı düz ve güvenli bir hızda hareket ettirmek yerine sürücünün baktığı manzaraya doğru ilerliyor.
 • Araç içi gürültü, müzik veya diğer işitsel dikkat dağıtıcılar, sürücünün düşüncelerine sürüşe odaklanma yeteneğini bozar ve aynı zamanda sürücünün güvende kalmak için otomobilin dışında duyması gereken tehlike seslerini bastırabilir.
 • Hareket halindeyken yemek yemek, makyaj aynasında saçını veya makyajını kontrol etmek veya bir aracın zemininde bir şeye uzanmak gibi manuel görevlerin tümü, bir arabanın kolayca şeritten çıkmasına neden olabilecek motor, görsel ve bilişsel etkilere sahiptir. yaklaşan trafik ışıklarını, dur işaretlerini veya tehlikeleri algılayamayan bir sürücü.
 • Güneş ışığından veya araç uzun huzmelerinden gelen parıltı, sürücüyü geçici olarak kör ederek, gözlerini korumak için direksiyondan bir elini çekmesine neden olarak veya sadece düşüncelerini başkalarının dikkatini dağıtan bir tünel görüşü oluşturmaya yetecek kadar meşgul ederek, sürücüyü güvenli araç kullanımından uzaklaştırabilir. güvenli sürmek için takip etmeleri gereken görsel veya işitsel girdiler.
 • Hayal kurmak ya da başka türlü birinin düşünceleriyle o kadar tüketilmek ki, etrafımızda olup bitenlerin izini kaybetmekteyiz.

Başka bir deyişle, sürücünün dikkatinin dağılması, bir sürücünün bilinçli olarak güvensiz bir şey yapması nedeniyle olabilir. Bununla birlikte, tamamen insan olmakla birlikte, sürücüyü aşırı derecede güvensiz bir duruma ve nihayetinde bir çarpışmaya götürebilen bilinçsiz davranışlardan da kaynaklanabilir. Dikkat dağınıklığıyla mücadele, hem potansiyel olarak tehlikeli sürüş senaryolarını önceden planlamayı ve öngörmeyi hem de sürücünün tek sorumluluğunun araç kullanmak olduğunu kendine hatırlatmayı içerir.

İnsanlar, özellikle direksiyonun arkasında çoklu görev yapabileceklerini düşünürken trajik bir hata yaparlar.  Araştırmalar,  çoğumuz kendimizi çok görevli usta olarak düşünürken, ezici çoğunluğumuzun sürüşle ilgili olmayan görsel, motor ve bilişsel görevlerle uğraşırken güvenli bir şekilde araç kullanma yeteneğine sahip olmadığımızı gösteriyor.

Yorgunluk / Uyuşukluk

ABD yollarında sürücünün dikkatsizliğine katkıda bulunan diğer önemli faktör yorgunluk ve uyuşukluktur. Araştırmacılar, yorgunluğun tehlikelerini ancak son zamanlarda fark ettiler.

Şu iki çarpıcı gerçeği düşünün:

 • Amerikalılar kronik uyku yoksunluğundan muzdariptir. Ülke çapında,  tüm yetişkinlerin yaklaşık üçte biri routinely get fewer than the recommended seven to eight hours of sleep that they need to wake up alert and refreshed. Like the lies we tell ourselves about multitasking, Americans hold fast to some entrenched myths about sleep, perhaps none more damaging to individual and public health than that they don’t need as much sleep as everyone else. The number of people who think they operate just fine on four hours of sleep, for instance, dwarfs the number of people whose bodies and minds actually suffer no harmful effect from getting that little sleep. The vast majority are lying to themselves and suffer from chronic lack of sleep that impairs their judgment, hinders their visual and motor coordination, and devastates their physical and mental health.
 • Uykulu araba kullanmak, sarhoş araba kullanmak kadar tehlikelidir. Evet, bu doğru – aynı derecede tehlikeli.  CDC’ye göre , 18 saattir uyanık olan bir sürücü, kanında 0.05 alkol seviyesine sahip bir sürücü ile aynı görsel, motor ve bilişsel bozukluklardan muzdariptir (sarhoşluk için yasal eşiğin sadece 0.08 ve daha yüksek olması) ticari sürücüler için yasal sınır, 0.04’tür). Uykulu sürücüler, bir veya iki saniye direksiyon başında başlarını salladılar, bu, mikro uyku olarak bilinen ve bir aracın çarpması için yeterince uzun olan bir fenomen. Direksiyon başında uyuyamayan sürücüler bile, daha yavaş tepki süreleri ve kazalara neden olan kafa karışıklığı karar alma sürecinden muzdariptir.

Uykulu araba kullanmak, muhtemelen kazalarda bir faktör olarak rapor edilmiyor. Özellikle sürücü dikkatsizliği, uyuşukluğun açık ve bariz bir belirtisidir, ancak polis kaza raporlarında sürücü yorgunluğundan ayrı ve farklı bir katkıda bulunan faktör olarak sınıflandırılabilir.

Uykulu araç kullanmaktan kaçınmanın başlangıç ​​noktası, Amerikalıları yeterli uyumaya, mümkün olduğunca uzun bir günün sonunda araç kullanmaktan kaçınmaya ve yolculuğun ortasında uyuşukluğun üstesinden gelmekten kaçınmak için uyandıktan hemen sonra başlayacak uzun yol gezileri planlamaya teşvik etmektir.

Alkol ve Uyuşturucu Madde Bozukluğu

Uyuşturucu ve alkolden etkilenen sürücüler de yılda on binlerce kazaya neden oluyor. Ortalama olarak, her yıl ABD karayollarında meydana gelen tüm ölümcül çarpışmaların dörtte biri ile üçte biri arasında alkol veya uyuşturucu bozukluğu var.

Araba kullanmadan önce çok fazla alkol tüketmek yasa dışı ve son derece tehlikelidir. Alkolden kaynaklanan bozulma, bir içkinin ilk yudumunda başlar ve daha fazla tüketildiğinde artar. Sürücüler genellikle kanlarındaki alkol içeriği yasal sınırın altındaysa, araç kullanmanın güvenli olduğunu düşünme hatasına düşerler. Değiller. Vücutları tükettikleri alkolü metabolize edene kadar, görme, motor koordinasyonu ve muhakemesi, çarpışmaya girme riskini artıran en azından bir dereceye kadar bozulmadan muzdarip olacaktır.

Aynısı, yasal veya yasadışı, reçetesiz veya reçeteli araba kullanmadan önce uyuşturucu almak için de geçerlidir. Pek çok sürücü, sarhoş edici kimyasallar tarafından köreltilmiş duyularla direksiyona geçer. Özellikle reçeteyle satılan ilaçlar bir endişe konusudur çünkü sürücüler, doktorlarının sürücü olarak kendilerini riske atacak bir ilaç yazmamış olacağına güvenebilirler. Bir uyuşturucunun araç kullanma riskini nasıl etkileyeceğini bilmeyen sürücüler büyük çarpışmalara neden olur.

Hızlanma

ABD yollarındaki çarpışmalara üçüncü önemli katkı, çoğumuzun doğal kabul ettiği bir trafik suçundan ibarettir. Araştırmalar  , otoyollarda, şehir sokaklarında, köy yollarında ve bunların arasındaki her yerde seyahat eden tüm araçların üçte ikisinin hız sınırını aştığını göstermiştir. Sürücüler hızlanır çünkü bu bir alışkanlıktır, çünkü günlük programlarında geride kalırlar, çünkü araba kullanmak artan duygular için bir çıkış noktası haline gelir ve bazıları sadece heyecan gibi basittir. Maalesef sürücüler hız yaparak diğer insanların hayatını da riske atıyor.

Hız, yaralanma veya ölümle sonuçlanan çarpışma olasılığını büyük ölçüde artırır. Hızlanan bir araçtaki sürücünün bir yol tehlikesine veya bir trafik kontrol cihazına tepki vermek için daha az zamanı vardır. Aracın kontrollü bir şekilde durması için daha fazla mesafeye ihtiyacı vardır. Hız yapmak aynı zamanda bir aracı yağmur, kar veya buz gibi hava koşullarıyla ilgili yol koşulları nedeniyle kontrol kaybına daha duyarlı hale getirir.

Ve çarpma kuvveti, dahil olan araçların hızıyla artar – yani, saatte 80 mil hızla arabalar çarpıştığında açığa çıkan enerji, saatte 55 mil hızla çarpışan arabaların yaydığı enerjiden daha fazladır.

Avukatlar Çatışma Mağdurlarına Nasıl Yardım Eder, Nedeni Ne Olursa Olsun

Yukarıdaki faktörlerden herhangi birinden veya başka herhangi bir faktörden etkilenen bir sürücünün neden olduğu çarpışma mağdurlarının tazminat alma yasal hakkı vardır. Deneyimli bir motorlu taşıt çarpışma yaralanması avukatı, tazminatı güvence altına almak için yasal işlemlerde onları temsil edebilir.

Bir avukatın mağdurların yaraları ve kayıpları için ihtiyaç duydukları ve hak ettikleri parayı geri almak için gerçekleştirdiği görevler, vakadan vakaya ve mağdurdan mağdura değişir, ancak genellikle şunları içerir:

 • Nedenini belirlemek için bir çarpışmayı araştırmak. Yukarıdaki nedenlerden birini veya birkaçını ortaya çıkaran bir soruşturma, genellikle mağdura tazminat ödemekle yükümlü olan kusurlu bir tarafa işaret eder.
 • Herhangi bir tazminat talebinde bulunan yasal işlemlerde, avukatın yasanın öngördüğü azami ödemeyi takip etmesini sağlamak için çarpışma nedeniyle mağdura verilen zararı değerlendirmek;
 • Çarpışma kurbanlarına özen ve şefkatle davranmak ve onlarla anlaşılması kolay bir dille iletişim kurmak;
 • Bir çatışma mağdurunun hukuki iddiasına adil ve makul bir çözüm sağlamak için çarpışmada hatalı tarafların temsilcileriyle görüşme; ve
 • Bir müşterinin iddiası için makul ölçüde mümkün olan en uygun sonuca ulaşmak için gerektiğinde mahkemeye dava açmak.
TIKLA ARA

bagcilar evden eve nakliyat evden eve nakliyat şehirlerarası evden eve nakliyat evden eve nakliyat firmaları evden eve nakliyat ümraniye evden eve nakliyat evden eve nakliyat avcılar evden eve nakliyat evden eve nakliyat