Hayat Sigortası Nasıl Çalışır

Hayat Sigortası Nasıl Çalışır

Hayat Sigortası Nasıl Çalışır

Hayat Sigortasına Kimler İhtiyaç Duyar?

Herkesin hayat sigortasına ihtiyacı yoktur. Genel kural, yalnızca bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler varsa hayat sigortasına ihtiyacınız olmasıdır. Tipik olarak, bakmakla yükümlü oldukları kişiler, hala evde yaşayan veya henüz üniversiteden mezun olmayan çocuklardır. Ancak bağımlı biri, eş, kardeş veya yaşlanan bir ebeveyn gibi finansal olarak size bağımlı olan herhangi biri olabilir.

Hayat sigortası genellikle aileleri olan genç, çalışan insanlar için tasarlanmıştır. Nedeni şu: Hayat sigortası, gittiğinizde aileniz için “değerinizin” yerine geçme amaçlıdır. Çalışan bir ebeveyn için bu değerin büyük bir kısmı maaşınızdır . Ölürseniz, ailenizin en az önümüzdeki beş ila yedi yıl boyunca maaşınızın yerine geçecek kadar para almasını isteyeceksiniz [kaynak: Money.com ].

Evde kalan bir ebeveyn olsanız bile, aileniz için hala maddi değeriniz vardır. Diyelim ki iki küçük çocuğu önemsiyorsunuz. Eğer ölürseniz, eşinizin çalışmaya devam etmesi gerekecek, bu da çocukların bir dadıya veya kreşe ihtiyacı olacağı anlamına gelir. Çok büyük bir hayat sigortası poliçesine ihtiyacınız olmayabilir, ancak ailenizin finansal ihtiyaçlarına uyan bir poliçe satın alabilirsiniz.

Bazı insanlar evlendiklerinde hayat sigortası poliçesi satın alırlar , özellikle sigortalı eşinden çok daha fazla para kazanıyorsa veya sigortalı veya eşin ebeveynleri veya kardeşleri gibi başka mali bakmakla yükümlü oldukları kişiler varsa. Çoğu insan ilk çocuğuna hamile kaldıklarında hayat sigortası satın alır .

Emeklilik yaşına geldiğinizde, hayat sigortasına daha az ihtiyaç duyulur. Artık çocuklarınız büyük olasılıkla finansal olarak bağımsızdır ve siz zaten emeklilik tasarrufları ve yatırım geliri ile yaşıyorsunuz . Yaşlı bir kişinin hayat sigortası poliçesi tutmasının bir nedeni, eşine, hayatının sonraki dönemlerinde beklenmedik tıbbi ve uzun vadeli bakım masraflarını karşılaması için ekstra para sağlamaktır.

Bazı yaşlılar, bir mülkün yerleşim masrafları gibi “yaşam sonu” giderlerini karşılamanın bir yolu olarak hayat sigortası poliçelerini benimserler. Ancak hayatın ilerleyen dönemlerinde bir hayat sigortası poliçesine sahip olmanın en temel nedeni aynı zamanda en eski nedendir: cenazenizin ve cenazenizin maliyetini karşılamak.

Hayat sigortası satın almanın bir başka nedeni de belirli bir masrafı ödemektir. Eğer varsa bir ev satın , bu 30 yıllık kaydolmak için yaygındır ipotek . Ama ya 10 yıl içinde ölürsen? Doğrudan ipoteklere bağlı, ipotek borcunu ödemeye devam ettikçe değeri düşen özel hayat sigortası poliçeleri vardır .

Hayat sigortası satın almak için daha az yaygın bir neden, aile yerine işle ilgilidir. Diyelim ki küçük bir işletmede bir ortaksınız ve işletmenin başarısı büyük ölçüde müşteri ve para kazanma yeteneğinize bağlı. Bazı insanlar, iş ortaklarını lehtar olarak adlandıran hayat sigortası poliçeleri satın alır. Bu nakit yığını, onlar siz olmadan geçinmeyi öğrenirken, işletmenin ayakta kalmasına yardımcı olabilir.

Artık kimin hayat sigortasına ihtiyacı olduğuna dair daha iyi bir fikriniz var. Ama ne tür bir hayat sigortası poliçesi satın almalısınız? Kesinlikle acil durumlar için mi yoksa güvenilir yatırım araçları da olabilirler mi? Bir sonraki bölümde farklı hayat sigortası türlerinden bahsedeceğiz.

TIKLA ARA

bagcilar evden eve nakliyat evden eve nakliyat şehirlerarası evden eve nakliyat evden eve nakliyat firmaları evden eve nakliyat ümraniye evden eve nakliyat evden eve nakliyat avcılar evden eve nakliyat evden eve nakliyat