Hayat sigortası nedir ve nasıl çalışır?

Hayat sigortası nedir ve nasıl çalışır?

Hayat sigortası nedir ve nasıl çalışır?

Çoğu insana hayat sigortasının ne olduğunu sorun, vefat ederseniz ailenize para ödeyen satın aldığınız bir poliçe olduğunu söyleyecekler. Onlardan temel politika özelliklerini, mevcut farklı politika türlerini, nasıl çalıştıklarını açıklamalarını isteyin – muhtemelen konuyu değiştirmeye çalışacaklardır.

Hayat sigortası nedir ve nasıl çalışır?
Hayat sigortası nedir ve nasıl çalışır?

Ancak hayat sigortası arıyorsanız, bunlar önemlidir. Bu makale sorularınızı yanıtlamanıza yardımcı olacaktır – özellikle: 

 • Bir hayat sigortası poliçesinin temel özellikleri nelerdir?
 • Farklı hayat sigortası poliçeleri nasıl çalışır?
 • Hayatın farklı aşamalarında hayat sigortasının faydaları nelerdir?
 • Hayat sigortası hakkında SSS

Her hayat sigortası poliçesi farklıdır ve her eyaletin sigorta poliçelerini düzenleyen kanunları farklıdır. Bir hayat sigortası poliçesi satın almadan önce bir hayat sigortası uzmanına danışmalısınız. Hukuk veya vergi danışmanınıza danışmak da iyi bir fikir olabilir. Aşağıda verilen bilgiler yalnızca genel rehber niteliğindedir ve herhangi bir özel politika ile bağlantılı olarak bunlara güvenilmemelidir.

Hayat sigortası poliçesi nedir ve temel özellikleri nelerdir? 

Hayat sigortası poliçesi, bir sigorta şirketi ile bir kişi (veya tüzel kişilik) arasındaki bir anlaşmadır. Her hayat sigortası poliçesi farklıdır ve her eyaletin sigorta poliçelerini düzenleyen kanunları farklıdır. Genel olarak, çoğu sigorta poliçesi aşağıdakileri tanımlar:

 • Sigortacı: Yalnızca belirli şirketler hayat sigortası sağlayabilir ve bu şirketler eyalet sigorta departmanları tarafından denetlenir.
 • Poliçe sahibi: Poliçeye sahip olan (veya “elinde bulunduran”) kişi veya kuruluş (aile tröstü veya işletme gibi). Poliçe sahibini sigortalatabilir veya başka bir kişiyi sigortalayabilir.
 • Sigortalı: Hayatı sigortalı olan kişi.
 • Ölüm ödeneği: Sigortalı vefat ettiğinde sigortacının ödeyeceği miktar. 1
 • Yararlanıcılar: Ölüm ödeneği alacak kişi veya kuruluşlar. Hepsi tek bir kişiye (örneğin hayatta kalan bir eş) gidebilir veya birçok farklı kişi ve kuruluş arasında yüzde olarak bölünebilir (örneğin, üç çocuğun her biri% 30 ve% 10 bir hayır kurumuna gidebilir).
 • Poliçe uzunluğu: Sigortacının bir vefat ödeneği ödemeyi kabul ettiği süre. Bu belirli bir süre (örn. 10 veya 20 yıl) olabilir veya kalıcı olabilir – sigortalıların ömrü boyunca primler ödendiği sürece devam eden bir poliçe.
 • Prim: Politikanın yürürlükte kalması için gereken aylık veya yıllık ödemeler.
 • Nakit değeri: Tüm hayat sigortası gibi kalıcı hayat poliçeleri, zamanla 2 oluşan ve nakde çevrilebilen veya ödünç alınabilen bir nakit değer bileşenine sahiptir . 3 Bir dönem politikasının nakit değeri yoktur.

Vadeli yaşam, tüm yaşam ve evrensel yaşam karşılaştırması

 Vadeli hayat 
sigortası
Tüm hayat 
sigortası
Evrensel hayat sigortası
Kapsama süresiBelirli bir terimle sınırlıdır (tipik olarak 10-30 yıl)Kalıcı ömür boyu korumaKalıcı ömür boyu koruma 9
Nakit değer yaratırHayırEvetEvet
Belirli bir vefat ödeneğinin maliyeti 10Bütün veya evrenselden daha ucuzTerimden daha pahalıTerimden daha pahalı
PrimlerÇeşitlenebilirTipik olarak sabitÇeşitlenebilir
Vergisiz vefat parası 11Evet, tipik olarakEvet, tipik olarakEvet, tipik olarak
Birincil kullanımlarÖlüm yardımı gelirinin korunması ve yenilenmesi Ölüm parası gelir koruması; vergiyle ertelenmiş varlık birikimi; vergi avantajlı servetin korunması ve transferiÖlüm parası gelir koruması; vergi avantajlı servetin korunması ve transferi
TIKLA ARA

bagcilar evden eve nakliyat evden eve nakliyat şehirlerarası evden eve nakliyat evden eve nakliyat firmaları evden eve nakliyat ümraniye evden eve nakliyat evden eve nakliyat avcılar evden eve nakliyat evden eve nakliyat