Kağıthane Sigorta Acenteleri 0553 668 1800 Trafik Kasko Sağlık

Kağıthane Sigorta Acenteleri 0553 668 1800 Trafik Kasko Sağlık

Kağıthane sigorta acentesi otomobil sigortası nedir?

Araç sigortanızı ve neleri kapsadığını anlayın

Temel kişisel otomobil sigortası çoğu eyalet tarafından zorunludur ve bir kaza durumunda size bir miktar mali koruma sağlar. Ama yeterli mi? Seçenekler nedir? Araba sigortasının nasıl çalıştığını ve ne tür kapsamların mevcut olduğunu öğrenin.


Otomobil sigortasını anlama – temel bilgiler

Otomobil sigortası, bir kaza veya hırsızlık durumunda sizi maddi kayba karşı koruyan ve sigorta şirketi arasında yapılan bir sözleşmedir. Bir prim ödemeniz karşılığında, sigorta şirketi zararlarınızı poliçenizde belirtildiği şekilde ödemeyi kabul eder.

Otomobil sigortası aşağıdakileri kapsar:

  • Mülkiyet – arabanızın hasar görmesi veya çalınması gibi
  • Sorumluluk – bedensel yaralanma veya mal hasarı için başkalarına karşı yasal sorumluluğunuz
  • Tıp – yaralanmaların, rehabilitasyonun ve bazen kaybedilen maaşların ve cenaze masraflarının tedavi edilmesinin maliyeti

Temel kişisel otomobil sigortası çoğu ABD eyaleti tarafından zorunludur ve yasalar değişiklik gösterir. Araç sigortası teminatları, teminat tutarlarını tam ihtiyaçlarınıza ve bütçenize uyacak şekilde özelleştirmenize olanak tanımak için ayrı ayrı (alakart) fiyatlandırılır.

Politikalar genellikle altı aylık veya bir yıllık zaman dilimleri için çıkarılır ve yenilenebilir. Sigorta şirketi, poliçeyi yenileme ve priminizi ödeme zamanı geldiğinde bir bildirim gönderir.

Otomobil sigortam kimleri kapsıyor – ve hangi koşullarda?

Otomobil poliçeniz, ister arabanızı ister başka birinin arabasını sürüyor olun (onların izni ile) sizi ve diğer aile üyelerini poliçenizde kapsayacaktır. Poliçeniz ayrıca, poliçenize uymayan biri sizin rızanızla arabanızı kullanıyorsa teminat sağlar.

Kişisel otomobil politikanız, işe gidip gelirken, ayak işlerini yaparken veya seyahate çıkarken, yalnızca kişisel sürüşü kapsar. Bu olacak değil ticari amaçlarla-için örneğin araba kullanmak eğer pizza teslim eğer kapsama alanı sağlar.

Kişisel otomobil sigortası, arabanızı Uber veya Lyft gibi bir yolculuk paylaşım hizmeti aracılığıyla başkalarına ulaşım sağlamak için kullanırsanız da teminat sağlamaz. Bununla birlikte, bazı otomobil sigortacıları artık, araç paylaşım hizmetleri sağlayan araç sahipleri için kapsamı genişleten ek sigorta ürünleri (ek ücret karşılığında) sunmaktadır.

Araç sigortası zorunlu mu?

Otomobil sigortası gereksinimleri eyaletten eyalete değişir. Bir arabayı finanse ediyorsanız, borç vereninizin de kendi gereksinimleri olabilir. Neredeyse her eyalet, araç sahiplerinin şunları taşımasını gerektirir:

  • Bedensel yaralanma sorumluluğu – sizin veya başka bir sürücünün arabanızı sürerken neden olduğu yaralanma veya ölümle ilgili maliyetleri kapsar.
  • Mal hasarı sorumluluğu – sizin veya arabanızı kullanan başka bir sürücünün başka bir araca veya çit, bina veya elektrik direği gibi başka bir mülke verdiği zarar için başkalarına tazminat ödüyor.

Ek olarak, birçok eyalet şunları taşımanızı gerektirir:

TIKLA ARA