Karayolu trafik yaralanmaları

Karayolu trafik yaralanmaları

Karayolu trafik yaralanmaları

Ana unsurlar

 • Karayolu trafik kazaları nedeniyle her yıl yaklaşık 1.35 milyon insan hayatını kaybediyor.
 • Sürdürülebilir Kalkınma için 2030 Gündemi, 2020 yılına kadar karayolu trafik kazalarından kaynaklanan ölüm ve yaralanmaların küresel sayısını yarıya indirmek için iddialı bir hedef belirledi.
 • Karayolu trafik kazaları çoğu ülkeye gayri safi yurtiçi hasılalarının% 3’üne mal oluyor.
 • Tüm karayolu trafik ölümlerinin yarısından fazlası korunmasız yol kullanıcıları arasındadır: yayalar, bisikletliler ve motosikletliler.
 • Dünyadaki araçların yaklaşık% 60’ına sahip olmasına rağmen, dünyadaki karayollarında ölümlerin% 93’ü düşük ve orta gelirli ülkelerde meydana geliyor.
 • Karayolu trafik kazaları, 5-29 yaş arası çocuklar ve genç yetişkinler için başlıca ölüm nedenidir.
Karayolu trafik yaralanmaları
Karayolu trafik yaralanmaları

Trafik sigortası kazası sonucu her yıl yaklaşık 1,35 milyon insanın hayatı kısalmaktadır. 20 ila 50 milyon kişi daha ölümcül olmayan yaralanmalara maruz kalıyor ve birçoğu yaralanmalarının bir sonucu olarak sakatlık yaşıyor.

Karayolu trafik kazaları bireyler, aileleri ve bir bütün olarak uluslar için önemli ekonomik kayıplara neden olur. Bu kayıplar, tedavi masraflarının yanı sıra, yaralanmaları nedeniyle ölen veya sakat bırakılanların ve yaralılara bakmak için işten veya okuldan izin alması gereken aile üyelerinin üretkenlik kaybından kaynaklanmaktadır. Karayolu trafik kazaları çoğu ülkeye gayri safi yurtiçi hasılalarının% 3’üne mal oluyor.

Kim risk altındadır?

Sosyo-ekonomik durum

Karayolu trafik ölümlerinin% 90’ından fazlası düşük ve orta gelirli ülkelerde meydana geliyor. Karayolu trafik kazalarında ölüm oranları en yüksek Afrika bölgesinde. Yüksek gelirli ülkelerde bile, düşük sosyoekonomik geçmişe sahip insanların karayolu trafik kazalarına karışması daha olasıdır.

Yaş

Karayolu trafik kazaları, 5-29 yaş arası çocuklar ve genç yetişkinler için başlıca ölüm nedenidir.

Seks

Küçük yaşlardan itibaren, erkeklerin kadınlara göre karayolu trafik kazalarına karışması daha olasıdır. Tüm karayolu trafik ölümlerinin yaklaşık dörtte üçü (% 73), bir karayolu trafik kazasında genç kadınlara göre neredeyse 3 kat daha fazla ölüm olasılığı olan 25 yaşın altındaki genç erkekler arasında meydana gelmektedir.

Risk faktörleri

Güvenli Sistem yaklaşımı: insan hatasını barındırma

Yol güvenliğine yönelik Güvenli Sistem yaklaşımı, tüm yol kullanıcıları için güvenli bir ulaşım sistemi sağlamayı amaçlamaktadır. Böyle bir yaklaşım, insanların karayolu trafik kazalarında ciddi yaralanmalara karşı savunmasızlığını dikkate alır ve sistemin insan hatasını affedecek şekilde tasarlanması gerektiğini kabul eder. Bu yaklaşımın temel taşları, ölümcül kazaları ortadan kaldırmak ve ciddi yaralanmaları azaltmak için ele alınması gereken güvenli yollar ve yol kenarları, güvenli hızlar, güvenli araçlar ve güvenli yol kullanıcılarıdır.

Hızlanma

 • Ortalama hızdaki bir artış, hem bir kazanın meydana gelme olasılığı hem de kazanın sonuçlarının ciddiyeti ile doğrudan ilişkilidir. Örneğin, ortalama hızdaki her% 1’lik artış, ölümcül çarpışma riskinde% 4’lük ve% 3’lük bir artışa neden olur.
 • ciddi çarpışma riskinde. Arabanın önünden çarpan yayalar için ölüm riski hızla artmaktadır (50 km / s’den 65 km / s’ye 4,5 kat).
 • Arabadan arabaya yan etkilerde, araçta bulunanlar için ölüm riski 65 km / sa hızda% 85’tir.

Alkol ve diğer psikoaktif maddelerin etkisi altında araç kullanmak

 • Alkol ve herhangi bir psikoaktif madde veya uyuşturucunun etkisi altında araç kullanmak, ölüm veya ciddi yaralanmalarla sonuçlanan bir kaza riskini artırır.
 • Alkollü araç kullanma durumunda, trafik kazası riski, düşük seviyelerde kandaki alkol konsantrasyonu (BAC) ile başlar ve sürücünün BAC değeri ≥ 0,04 g / dl olduğunda önemli ölçüde artar.
 • Uyuşturucu madde kullanımı durumunda, karayolu trafik kazasına uğrama riski, kullanılan psikoaktif ilaca bağlı olarak farklı derecelerde artmaktadır. Örneğin, amfetamin kullananlar arasında meydana gelen ölümcül bir kaza riski, kullanmayan birinin riskinin yaklaşık 5 katıdır.

Motosiklet kaskları, emniyet kemerleri ve çocuk koltuklarının kullanılmaması

 • Doğru kask kullanımı, ölümcül yaralanma riskinde% 42, kafa yaralanması riskinde% 69 azalma sağlayabilir.
 • Emniyet kemeri takmak, sürücüler ve ön koltukta oturan yolcular arasında ölüm riskini% 45 – 50, arka koltuktaki yolcular arasında ölüm ve ciddi yaralanma riskini% 25 azaltır.
 • Çocuk emniyetlerinin kullanılması, ölümlerde% 60’lık bir azalmaya neden olabilir.

Dikkati dağılmış sürüş

Sürüş bozukluğuna yol açabilecek birçok dikkat dağıtıcı unsur vardır. Cep telefonlarının neden olduğu dikkat dağınıklığı, karayolu güvenliği için artan bir endişe kaynağıdır.

 • Cep telefonu kullanan sürücülerin, cep telefonu kullanmayan sürücülere göre bir kazaya karışma olasılığı yaklaşık 4 kat daha fazladır. Sürüş sırasında telefon kullanmak tepki sürelerini yavaşlatır (özellikle fren tepki süresi, aynı zamanda trafik sinyallerine tepki) ve doğru şeritte kalmayı ve takip eden mesafeleri doğru tutmayı zorlaştırır.
 • Eller serbest telefonlar, elde tutulan telefon setlerinden daha güvenli değildir ve mesajlaşma, çarpışma riskini önemli ölçüde artırır.

Güvenli olmayan yol altyapısı

Yolların tasarımı, güvenlikleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. İdeal olarak yollar, tüm yol kullanıcılarının güvenliği göz önünde bulundurularak tasarlanmalıdır. Bu, yayalar, bisikletliler ve motosikletliler için yeterli tesislerin olduğundan emin olmak anlamına gelir. Yaya yolları, bisiklet şeritleri, güvenli geçiş noktaları gibi önlemler ve diğer trafik sakinleştirici önlemler, bu yol kullanıcıları arasında yaralanma riskini azaltmak için kritik olabilir.  

Güvenli olmayan araçlar

Güvenli araçlar, kazaların önlenmesinde ve ciddi yaralanma olasılığının azaltılmasında kritik bir rol oynar. Ülkelerin üretim ve üretim standartlarına uygulandığında potansiyel olarak birçok hayat kurtarabilecek araç güvenliği ile ilgili bir dizi BM düzenlemesi vardır. Bunlar, araç üreticilerinin ön ve yan darbe yönetmeliklerini karşılamalarını, elektronik denge kontrolünü dahil etmelerini (aşırı direksiyonu önlemek için) ve tüm araçlara hava yastıkları ve emniyet kemerlerinin takılmasını sağlamayı içerir. Bu temel standartlar olmadan trafikte yaralanma riski – hem araç içindekiler hem de araç dışındakiler için – önemli ölçüde artar.

Yetersiz kaza sonrası bakım

Bir karayolu trafik kazasına karışan kişileri tespit etme ve onlara bakım sağlamadaki gecikmeler, yaralanmaların ciddiyetini arttırır. Bir kaza meydana geldikten sonra yaralanmaların bakımı son derece zamana duyarlıdır: Dakikaların gecikmesi, yaşam ve ölüm arasındaki farkı yaratabilir. Kaza sonrası bakımı iyileştirmek, hastane öncesi bakımın zamanında yapılmasını sağlamayı ve hem hastane öncesi hem de hastane bakımının kalitesini uzmanlık eğitim programları gibi iyileştirmeyi gerektirir.  

Trafik kanunlarının yetersiz şekilde uygulanması

Alkollü araç kullanma, emniyet kemeri takma, hız limitleri, kasklar ve çocuk güvenlik sistemleri ile ilgili trafik kanunları uygulanmazsa, belirli davranışlarla ilgili karayolu trafik ölümleri ve yaralanmalarında beklenen azalmayı sağlayamazlar. Bu nedenle, trafik yasaları uygulanmazsa veya uygulanmadığı algılanırsa, büyük olasılıkla bunlara uyulmayacak ve bu nedenle davranışı etkileme şansı çok az olacaktır.

Etkili uygulama, yukarıda belirtilen risk faktörlerini ele alan ulusal, belediye ve yerel düzeylerde yasaların oluşturulması, düzenli olarak güncellenmesi ve uygulanmasını içerir. Aynı zamanda uygun cezaların tanımını da içerir.

Karayolu trafik kazalarını gidermek için ne yapılabilir

Karayolu trafik yaralanmaları önlenebilir. Hükümetlerin karayolu güvenliğini bütünsel bir şekilde ele almak için harekete geçmesi gerekir. Bu, ulaşım, polis, sağlık, eğitim ve yolların, araçların ve yol kullanıcılarının güvenliğini ele alan eylemler gibi birden çok sektörün katılımını gerektirir.

Etkili müdahaleler arasında daha güvenli altyapı tasarımı ve yol güvenliği özelliklerinin arazi kullanımı ve ulaşım planlamasına dahil edilmesi, araçların güvenlik özelliklerinin iyileştirilmesi, karayolu kazası mağdurları için kaza sonrası bakımı iyileştirilmesi, temel risklerle ilgili yasaların belirlenmesi ve uygulanması ve halkın bilinçlendirilmesi yer almaktadır. .

TIKLA ARA

bagcilar evden eve nakliyat evden eve nakliyat şehirlerarası evden eve nakliyat evden eve nakliyat firmaları evden eve nakliyat ümraniye evden eve nakliyat evden eve nakliyat avcılar evden eve nakliyat evden eve nakliyat