Kaza durumunda ne yapılmalı

Kaza durumunda ne yapılmalı

Kaza durumunda ne yapılmalı

Bu, kimsenin düşünmeyi sevdiği bir şey değil ama maalesef trafik kazaları olabilir. Anın sıcağında olayları gözden kaçırmak kadar kolay, en kötüsü olursa hazırlıklı olmak önemlidir.

1) Durdurmayı unutma

Bir araba kazasına trafik sigortası karışan sürücülerin, kaza ne kadar önemsiz olduğunu düşünürseniz düşünün, emniyetli olduğu anda durmaları yasal bir zorunluluktur. Kaza hakkında karşıdan gelen trafiği uyarmak için arabanızın motorunun kapalı olduğundan emin olun ve tehlike ışıklarını yakın. Başka kimsenin karışmadığı bir çarpışma durumunda, örneğin park halindeki bir araca çarptıysanız, bilgilerinizi aracın ön camına bırakmalısınız.

Kaza durumunda ne yapılmalı
Kaza durumunda ne yapılmalı
2) Sakin olun ve güvende kalın

Panik yapmamaya çalışın. Gerekirse trafikten kaçınmak için yolcu kapısını kullanarak arabadan güvenle inin ve yol kenarından güvenli bir mesafede durun. 

3) Yardım çağırın

Kazaya karışan herkesin güvenliği her zaman birinci önceliktir. Herhangi biri yaralandıysa, derhal 999 numaradan acil servisleri arayın. Yaralanmalarla ilgili olarak yeri ve olabildiğince fazla bilgiyi sağlamanız gerekecektir. Acil bir tehlike altında olmadıkları sürece yaralıların hareket ettirilmemesi tavsiye edilir. Çarpışma yaralanmalara, tehlikeli bir duruma, kamu mallarına zarar verdiyse veya kazaya karışan biri ayrıntı alışverişi yapmadan olay yerinden çıktıysa, polis çağrılmalıdır. Polis gelene kadar araçların hareket ettirilmemesini sağlayın.

4) Suçu üstlenme

Sizin hatanız olduğunu düşünseniz bile, kazanın sorumluluğunu üstlenmekten ve ne olduğunu tam olarak bilene kadar herhangi bir anlaşmayı tartışmaktan kaçının. Bırakın bunu sigorta sağlayıcınız halledebilir, aksi takdirde daha sonraki bir tarihte fikrinizi değiştirirseniz bu size karşı sayılabilir.

5) Ayrıntıları silin

İlgili herkes güvende olduğunda veya bakıldıktan sonra, sigorta tazminat talebinize yardımcı olması için kaza ile ilgili aşağıdaki bilgileri toplayın ve paylaşın:

  • Kazanın tarihi, saati ve yeri.
  • İlgili tüm yolcuların ve içinde bulundukları aracın adı, adresi ve telefon numarası.
  • Dahil olan tüm araçların markası, modeli, rengi ve kayıt numarası.
  • Varsa, ilgili tüm sürücülerin sigorta ayrıntıları.
  • Kazaya karışan herhangi birinin maruz kaldığı yaralanmaların ayrıntıları.
  • Kazaya karışan araçlarda herhangi bir hasarın ayrıntıları.
  • Olay yerindeki tanıkların veya polis memurlarının ayrıntıları.
  • Hava koşullarının bir açıklaması veya yol kalitesi, aydınlatma veya diğer sürücü (ler) hakkında fark ettiğiniz olağandışı herhangi bir şey, örneğin sarhoşluk.

İlgili tüm sürücüler yasa gereği ayrıntı alışverişinde bulunmalıdır.

6) Yapabiliyorsanız fotoğraf çekin

Çoğu modern cep telefonunun kamerası vardır ve önemli ayrıntıları hatırlamanıza ve kanıt olarak kullanmanıza yardımcı olacak yeterince iyi fotoğraflar çekecektir. İlgili araçların konumlarını, yol düzenini, kayma izlerini ve herhangi bir hasarı güvenli bir şekilde fotoğraflayın.

TIKLA ARA

bagcilar evden eve nakliyat evden eve nakliyat şehirlerarası evden eve nakliyat evden eve nakliyat firmaları evden eve nakliyat ümraniye evden eve nakliyat evden eve nakliyat avcılar evden eve nakliyat evden eve nakliyat