Ne kadar hayat sigortasına ihtiyacım var

Ne kadar hayat sigortasına ihtiyacım var

Ne kadar hayat sigortasına ihtiyacım var

Hayat sigortası, daha büyük bir finansal planın yalnızca bir parçasıdır. Ne kadar hayat sigortası satın alacağınız, ailenizin özel mali ihtiyaçlarına ve koşullarına bağlıdır. Kaç çocuğun var? Üniversite eğitimleri için ödeme yapmayı planlıyor musunuz ? İpoteğin ne kadar büyük? Başka ne tür borçlarınız var?

İşin püf noktası, aşırı sigortalı olmak ile yetersiz sigortalı olmak arasında bir denge kurmaktır. Çok fazla prim ödemek, genel mali planınıza çok az ödeme yapmak kadar zarar verebilir [kaynak: California Sigorta Departmanı ].

Hayat sigortası hakkında düşünmenin en kolay yolu gelir ikamesi yapmaktır. İlk adım, ailenize tam olarak ne kadar gelir sağladığınızı belirlemektir. Bu sadece maaşınız değil. Gelir vergisini ve giyim, yemek, seyahat, üyelikler gibi kişisel harcamalar için harcadığınız parayı çıkarmanız gerekir. Geriye kalan, aileye verdiğiniz gerçek paranın miktarıdır.

Bir sonraki adım, gelirinizi ne kadar süreyle değiştirmeniz gerektiğini belirlemektir. Genel bir kural olarak, bakmakla yükümlü olduğunuz çocuklarınız evden çıkıncaya veya emeklilik birikiminiz başlayana kadar yalnızca hayat sigortasına ihtiyacınız vardır. Yani 30 yaşında iseniz, önümüzdeki 30 yıl boyunca sizi kapsayan bir poliçe isteyebilirsiniz. Ayarlanmış yıllık gelirinizi alın ve 30 yıl ile çarpın. İhtiyacınız olan teminat miktarı budur. Bu tutar aynı zamanda bir hayat sigortası poliçesinin nominal değeri veya ölüm ödeneği olarak da adlandırılır .

Ancak, satın aldığınız hayat sigortası miktarının bütçenize uyması gerektiğini unutmayın. Prim ödemelerini karşılayamıyorsanız, yüksek nominal değerli bir poliçe satın almanın bir anlamı yoktur. Bir noktada, ödemelerinizi varsayılan olarak ödersiniz ve politika iptal edilir.

Daha yüksek bir prim ödemeyi göze alabiliyorsanız, çocuklarınızın üniversite eğitimi için ödeme yapmak ve ipoteği karşılamak gibi büyük yaşam masraflarını karşılayacak bir plan satın almayı düşünmelisiniz. Çocuklara birincil bakıcı sizseniz , yaşlanan ebeveynlere bakmak veya çocuk bakımı masrafları gibi başka olası harcamalar da vardır.

Hepsini toplamaya başlarsanız, çok para gibi görünebilir. Ama bir kez daha, bir denge kurmanız gerekiyor. Hayat sigortası primleriniz kredi kartı gibi yüksek faizli borcunuzu geri ödemenizi engelliyorsa, çok fazla ödüyorsunuz demektir. Çoğu insan için hayat sigortası fikri ailenizi yaşam için hazırlamak değil, trajik kaybınızın ardından ilk beş ila 10 yılı atlatmalarına yardımcı olmaktır. Bu yüzden bazı uzmanlar eski hayat sigortası kuralına geri dönüyor: Beş ila yedi yıl boyunca maaşınızı değiştirecek kadar satın alın.

Peki hayat sigortasını nereden satın almalısınız? Saldırgan bir kapıdan kapıya sigorta satış görevlisinden mi? Ve gerçekten ihtiyacınız olmayan bir şey için para ödemekten nasıl kaçınıyorsunuz? Bir sonraki bölümde hayat sigortası alışveriş ipuçlarımızı okuyun.

TIKLA ARA

bagcilar evden eve nakliyat evden eve nakliyat şehirlerarası evden eve nakliyat evden eve nakliyat firmaları evden eve nakliyat ümraniye evden eve nakliyat evden eve nakliyat avcılar evden eve nakliyat evden eve nakliyat