Ne tür bir araba sigortasına ihtiyacım var

Ne tür bir araba sigortasına ihtiyacım var

Hangi farklı araba sigortası türleri sizi (ve neyi kapsamadıklarını) karşılar.

Araba sigortası  kafa karıştırıcı olabilir. Neye sahip olmanız gerektiğini ve neye sahip olmanın iyi olacağını bilmek, çalışmak için biraz zaman ve çaba gerektirebilir.

İşte seçeneklere hızlı bir bakış.

1. Araba sigortası olmalı

Zorunlu Üçüncü Şahıs Sigortası  (CTP) olarak da bilinen ‘Yeşil Fiş’,  aracınızı kaydettirmek için tüm Avustralya eyaletlerinde yasalarca sahip olmanız gereken bir sigorta türüdür.

Çoğu eyalette kaydınıza dahildir, ancak NSW’de sürücülerin araçlarını kaydettirmeden önce bir politikaya sahip olmaları gerekir.

CTP Green Slip zorunlu bir sigorta türü olduğu için, insanlar genellikle poliçeleri kapsamında tam olarak neyi kapsadıkları konusunda emin değiller.

Peki CTP neleri kapsıyor?

CTP Yeşil Fiş, aracınızın bir kazaya karışması durumunda yaralanan veya ölen kişileri tazmin etmek için mevcuttur. Etkili bir şekilde, bu, siz (veya aracınızı kullanan biri) birisinin yaralandığı bir kaza geçirirseniz, CTP Green Slip’in sizi ortaya çıkabilecek herhangi bir dava veya tazminat talebinde mali olarak sorumlu olmaktan koruduğu anlamına gelir.

Kapsanmayan nedir?

CTP Yeşil Fiş poliçenizin hangi durumda tutulduğuna bakılmaksızın, asla kendi aracınıza veya başka bir araca veya mülke verilen zararı kapsamaz.

Ek araba sigortanız yoksa, yine de mali zararlardan sorumlusunuz, bu nedenle direksiyona geçmeden önce sigorta ihtiyaçlarınızı dikkatlice düşünmeniz çok önemlidir.

2. Ek sigorta seçenekleri

Kişisel ihtiyaçlarınıza bağlı olarak birkaç farklı sigorta seçeneği vardır, ancak en popüler üç araç sigortası türü şunlardır:

  • Kapsamlı Sigorta
  • Üçüncü Şahıs Sigortası ( Zorunlu Üçüncü Şahıs  Sigortası ile karıştırılmamalıdır  ) ve;
  • Üçüncü Şahıs, Yangın ve Hırsızlık Sigortası .

Üçüncü Şahıs Sigortası, başka bir kişinin aracına veya kusurlu olduğunuz mülke verilen hasarı karşılar, ancak kendi arabanızı kapsamaz.

Bu, aracınızdaki herhangi bir hasarın Üçüncü Şahıs sigortası kapsamında olmadığı anlamına gelir.

Üçüncü Şahıs, Yangın ve Hırsızlık Sigortası, yangın veya hırsızlık sonucu aracınızın uğradığı hasara karşı ek koruma ile aynıdır.

Kapsamlı Araç Sigortası çok daha yüksek bir teminat seviyesidir (ve bu nedenle en popüler olanı).

Kapsamlı Sigorta poliçesi sahipleri diğer kişilerin araçlarına veya mallarına gelebilecek hasarlara karşı güvence altına alınmakla kalmaz, aynı zamanda bir kaza durumunda kimin kusurlu olduğuna bakılmaksızın kendi araçlarının tam korumasından da yararlanırlar.

Poliçe sahiplerine, bir ‘iptal’ olarak kabul edilmesi durumunda, üzerinde anlaşmaya varılan bir piyasa değerinin ödenmesi gibi ek avantajlar sunar ve çoğu durumda, araçları tamir edilirken ayarlanacak araç kiralama seçeneklerini içerir.

Neye kapıldığınızı bilmenin önemi

Yasalar gereği aracınızı kaydettirmeden önce bir CTP Green Slip poliçesine sahip olmanız zorunlu olsa da, araç sigortanızın ne yaptığını ve sizi kapsamadığını tam olarak anlamanız önemlidir.

Aracınızın ve finansal güvenliğinizin istediğiniz seviyede korunduğundan emin olmak için sigorta sağlayıcınızla durumunuza en uygun poliçeyi konuşun ve beklentilerinize uygun olduğundan emin olmak için poliçenizin ayrıntılarını okuyun.

TIKLA ARA