Neden bazen sebepsiz trafik sıkışıklığı oluşuyor?

Neden bazen sebepsiz trafik sıkışıklığı oluşuyor?

Neden bazen sebepsiz trafik sıkışıklığı oluşuyor?

Daha önce bir otoyolda sürdüyseniz, trafik sigortası muhtemelen bunun olduğunu görmüşsünüzdür. Trafik yavaşlayarak yavaşlar ve sonra tamamen durur. Dakikalar sonra tekrar hareket etmeye başlar ve aniden tam hızda ilerliyorsunuz.

Neden bazen sebepsiz trafik sıkışıklığı oluşuyor?
Neden bazen sebepsiz trafik sıkışıklığı oluşuyor?

En tuhaf kısmı: trafik için inşaat, kaza veya başka olası bir açıklama yok. Bu neden oluyor?

Görünüşe göre, birkaç farklı araştırmacı grubu bu soruyu cevaplamaya çalışmak için matematiksel hesaplamalar ve gerçek dünya deneyleri kullanıyor. Ve cevaba sahip olduklarını düşünüyorlar. Ayrıca bu sıkışmaları nasıl durduracaklarına dair önerileri de var.

Neden hayali trafik sıkışıklığı oluşur?

Bir otoyolda yeterince araba varsa, trafik akışındaki herhangi bir küçük aksaklık, kendi kendini güçlendiren bir zincirleme reaksiyona neden olabilir: Bir araba hafifçe fren yapar ve arkasındakiler, ona çarpmamak için biraz daha fazla fren yapar, sonunda frenleme ile durdurulmuş veya yavaşlamış bir trafik dalgası oluşturana kadar artırılır.

Temple Üniversitesi’nde meslektaşlarıyla fenomeni anlamak için çalışan matematikçi Benjamin Seibold , “Bu trafik dalgaları, yoldaki bir çarpma veya bir anlık dikkatsizlikten sonra fren yapan bir sürücü gibi tek tip bir trafik akışındaki küçük düzensizliklerden kaynaklanıyor” diyor .

Japon araştırmacılar da aynı sonuca varan gerçek dünya deneyleri yaptılar. Birinde, 22 sürücüye aynı hızda (18.6 mil / saat) sürmeleri ve küçük dairesel bir yolda arabalar arasında aynı miktarda boşluğu korumaları talimatı verdiler. Kaçınılmaz olarak trafik dalgaları oluştu:

Neden bazen sebepsiz trafik sıkışıklığı oluşuyor?

Peki bu trafik sıkışıklığından kim sorumlu?

Bir anlamda, bu hayali trafik sıkışıklıklarını tek tek sürücülere suçlamak mantıklı görünüyor. Modeller, bu sıkışmaların, insanlar olabildiğince hızlı sürdüklerinde oluşma olasılığının daha yüksek olduğunu, ardından önündeki arabaya çarpmamak için gerektiğinde fren yaparak zincirleme reaksiyonu tetiklediğini gösteriyor.

Seibold, “İnsanlar ileride daha yüksek trafik yoğunluğunu tahmin ederlerse ve gazdan daha önce ayaklarını çekerlerse ve önlerinde daha fazla yer bırakırlarsa – fren yapmalarını beklemek yerine – bu trafik sıkışıklığının ortaya çıkmasını önleyebilir.

Aynı konu üzerinde çalışan bir MIT bilgisayar bilimcisi olan Berthold Horn , bunu düşünmenin başka bir yolu , önünüzdeki araba ile arkanızdaki araba arasında yarı yolda kalmanız için sürmeyi denemek olduğunu söylüyor. Bu, mümkün olduğunda ani frenlemeden kaçınmanıza yol açacaktır.

TIKLA ARA

bagcilar evden eve nakliyat evden eve nakliyat şehirlerarası evden eve nakliyat evden eve nakliyat firmaları evden eve nakliyat ümraniye evden eve nakliyat evden eve nakliyat avcılar evden eve nakliyat evden eve nakliyat