Otomobil sigortası nedir

Otomobil sigortası nedir

Araç sigortanızı ve neleri kapsadığını anlayın

Temel kişisel otomobil sigortası çoğu eyalet tarafından zorunludur ve bir kaza durumunda size bir miktar mali koruma sağlar. Ama yeterli mi? Seçenekler nedir? Araba sigortasının nasıl çalıştığını ve ne tür kapsamların mevcut olduğunu öğrenin.


Otomobil sigortasını anlama – temel bilgiler

Otomobil sigortası, bir kaza veya hırsızlık durumunda sizi maddi kayba karşı koruyan ve sigorta şirketi arasında yapılan bir sözleşmedir. Bir prim ödemeniz karşılığında, sigorta şirketi zararlarınızı poliçenizde belirtildiği şekilde ödemeyi kabul eder.

Otomobil sigortası aşağıdakileri kapsar:

  • Mülkiyet – arabanızın hasar görmesi veya çalınması gibi
  • Sorumluluk – bedensel yaralanma veya mal hasarı için başkalarına karşı yasal sorumluluğunuz
  • Tıp – yaralanmaların, rehabilitasyonun ve bazen kaybedilen ücretlerin ve cenaze masraflarının tedavi edilmesinin maliyeti

Temel kişisel otomobil sigortası çoğu ABD eyaleti tarafından zorunludur ve yasalar değişiklik gösterir. Araç sigortası teminatları, teminat tutarlarını tam ihtiyaçlarınıza ve bütçenize uyacak şekilde özelleştirmenize olanak tanımak için ayrı ayrı (alakart) fiyatlandırılır.

Politikalar genellikle altı aylık veya bir yıllık zaman dilimleri için çıkarılır ve yenilenebilir. Sigorta şirketi, poliçeyi yenileme ve priminizi ödeme zamanı geldiğinde bir bildirim gönderir.

Otomobil sigortam kimleri kapsıyor – ve hangi koşullarda?

Otomobil poliçeniz, ister arabanızı ister başka birinin arabasını sürüyor olun (onların izni ile) sizi ve diğer aile üyelerini poliçenizde kapsayacaktır. Poliçeniz ayrıca, poliçenize uymayan biri sizin rızanızla arabanızı kullanıyorsa teminat sağlar.

Kişisel otomobil politikanız, işe gidip gelirken, ayak işlerini yaparken veya seyahate çıkarken, yalnızca kişisel sürüşü kapsar. Bu olacak değil ticari amaçlarla-için örneğin araba kullanmak eğer pizza teslim eğer kapsama alanı sağlar.

Kişisel otomobil sigortası, arabanızı Uber veya Lyft gibi bir yolculuk paylaşım hizmeti aracılığıyla başkalarına ulaşım sağlamak için kullanırsanız da teminat sağlamaz. Bununla birlikte, bazı otomobil sigortacıları artık, araç paylaşım hizmetleri sağlayan araç sahipleri için kapsamı genişleten ek sigorta ürünleri (ek ücret karşılığında) sunmaktadır.

Araç sigortası zorunlu mu?

Otomobil sigortası gereksinimleri eyaletten eyalete değişir. Bir arabayı finanse ediyorsanız, borç vereninizin de kendi gereksinimleri olabilir. Neredeyse her eyalet, araç sahiplerinin şunları taşımasını gerektirir:

  • Bedensel yaralanma sorumluluğu – sizin veya başka bir sürücünün arabanızı sürerken neden olduğu yaralanma veya ölümle ilgili maliyetleri kapsar.
  • Mal hasarı sorumluluğu – sizin veya arabanızı kullanan başka bir sürücünün başka bir araca veya çit, bina veya elektrik direği gibi başka bir mülke verdiği zarar için başkalarına tazminat ödüyor.

Ek olarak, birçok eyalet şunları taşımanızı gerektirir:

  • Sizin veya yolcularınızın yaralanmaları için tıbbi masrafların geri ödenmesini sağlayan tıbbi ödemeler veya kişisel yaralanma koruması (PIP) . Ayrıca kaybedilen ücretler ve diğer ilgili masrafları da karşılayacaktır.
  • Sigortasız sürücü sigortası , otomobil sigortası olmayan bir sürücünün neden olduğu bir kazada ya da vur-kaç durumunda size geri ödeme yapar. Ayrıca satın alabilirsiniz altında başka bir sürücü ciddi bir kaza masraflarını ödemek için yeterli kapsamı yoksun olduğunda masrafları karşılayacak sigortalı sürücünün kapsama.

Eyaletinizde PIP ve sigortasız sürücü sigortası isteğe bağlı olsa bile, daha fazla mali koruma için bunları poliçenize eklemeyi düşünün.

Tipik olan diğer otomobil sigortası türleri nelerdir?

En temel iken, yasal olarak zorunlu araç sigortası Zarar araç nedenlerini kapsar, bu yok değil kendi araba hasarları kapsamaz. Kendi arabanızı örtmek için şu isteğe bağlı teminatları göz önünde bulundurmalısınız:

  • Çarpışma , başka bir araçla veya başka bir nesneyle (örn. Bir ağaç veya korkuluk) çarpışma sonucunda arabanızda meydana gelen hasarı size geri öder. Çarpışma kapsamı, mekanik arıza veya arabanızdaki normal aşınma ve yıpranma için size geri ödeme yapmazken, çukurlardan veya arabanızın yuvarlanmasından kaynaklanan hasarları karşılayacaktır.
  • Kapsamlı yangın, sel, vandalizm, dolu, düşen kayalar veya ağaçlar ve diğer tehlikeler gibi çarpışma dışındaki bir olayın neden olduğu hırsızlık ve hasara karşı koruma sağlar – hatta bir asteroit tarafından çarpılmak bile!
  • Cam Kapsama , yaygın olan ön cam hasarına karşı koruma sağlar. Bazı otomobil politikaları, yan camları, arka camları ve cam tavan pencerelerini de içeren, indirilemeyen cam kapsamı içerir. Veya ek cam kapak satın alabilirsiniz.

Boşluk sigortası nedir ve buna ihtiyacım var mı?

Çarpışma ve kapsamlı, sadece arabanızın piyasa değerini karşılar, ödediğinizi değil – ve yeni arabalar hızla değer kaybeder. Arabanız tahrip edilir veya çalınırsa, araca borçlu olduğunuz ile sigorta teminatınız arasında bir “boşluk” olabilir. Bunu karşılamak için, farkı ödemek için satın alma açığı sigortasına bakmak isteyebilirsiniz . Kiralanan araçlar için, boşluk kapsamının genellikle kira ödemelerinize dahil edildiğini unutmayın.

TIKLA ARA

bagcilar evden eve nakliyat evden eve nakliyat şehirlerarası evden eve nakliyat evden eve nakliyat firmaları evden eve nakliyat ümraniye evden eve nakliyat evden eve nakliyat avcılar evden eve nakliyat evden eve nakliyat