Renault Master Trafik Kasko Sigortası Fiyatları

Renault Master Trafik Kasko Sigortası Fiyatları

Renault Master Trafik Kasko Sigortası Fiyatları

Renault Master bir büyük kamyonet tarafından üretilen Fransız üretici Renault , üçüncü nesil artık, 1980 yılından beri. Daha önceki Saviem SG3 hafif kamyonlarının yerini aldı . Zorunlu Trafik Kasko Sigorta 2021 2022 Opel olarak ikinci ve üçüncü serisi minibüs versiyonlarını sattı Opel Movano içinde Kıta Avrupası ve Vauxhall Movano de Birleşik Krallık . Her üç nesil de markadan bağımsız olarak Renault tarafından tasarlanmış ve üretilmiştir.

Kullanım ömrü boyunca, standart minibüsten artırılmış yükleme alanı, yükseklik ve LWB ön ekli daha uzun dingil mesafeli daha büyük modellere kadar birçok farklı gövde stili mevcuttur . Panel vanlar çok yaygındır, ancak pikaplar da mevcuttur. Master ağır hizmet tipi modelleri de (artık satıldı Volvo ait) Renault Trucks olarak B serisi olarak, sonra da Messenger ve Mascott .

Renault Master Sigorta Fiyatları

  • 13+1
  • 14+1
  • 15+1
  • 16+1
  • 17+1
  • 18+1
  • 19+1
  • 2.8 Dti (14+1)
  • 2.8 Dti (18+1)
  • Minibüs
Renault Master Trafik Kasko Sigortası Fiyatları
Renault Master Trafik Kasko Sigortası Fiyatları

 Orijinal Renault Master, Eylül 1980’de piyasaya sürüldü. İlk olarak 2.5 L (2445 cc) Fiat-Sofim dizel motorla ve 1984’ten itibaren ayrıca 2.1 L (2068 cc) güç ünitesi ile piyasaya sürüldü . Nadir durumlarda, Master 2.0 L veya 2.2 L Renault benzinli motorla satıldı .

1990 yılında, Sofim dizelin marjinal olarak daha büyük (2499 cc) bir versiyonu önceki versiyonun yerini aldı.

Bir dizi başka üreticinin ürünleriyle ve aynı zamanda Renault’nun Birleşik Krallık’taki Dodge üretim tesislerini satın almasından sonra Renault’nun kendi Dodge 50 Serisinin en küçük modelleriyle de yarıştılar. arasında Peugeot ait bireyin devralma Chrysler Avrupa ).

Daha küçük olan Renault Trafic de 1980 yılında piyasaya sürülerek geniş bir hafif ticari araç yelpazesi ortaya çıktı .

Master, sürgülü kapı tasarımı ve Fiat Ritmo / Strada’dakilere benzer sıra dışı yuvarlak kapı kolları ile belirgin bir şekilde tasarlandı . Minibüs, Renault’nun kuzeydoğu Fransa’daki yeni SoVAB Batilly fabrikasında üretildi .

Renault B serisi

Renault Master Trafik Kasko Sigortası Fiyatları

Renault Master makyaj

Neredeyse aynı görünen alternatif bir ağır hizmet versiyonu Renault Trucks tarafından Renault B70 olarak B120’ye satıldı . İlk olarak 1982 sonunda 70 PS (51 kW) B70 (dizel) ve 80 PS (59 kW) B80 (benzinli) olarak ortaya çıktı. Ayrı bir şasi üzerinde Renault Master I gövdeli hafif bir kamyondu, arkadan çekişli ve arka çift tekerlekler.

B serisi, çeşitli alternatif gövde seçenekleriyle sunuldu. Usta (ve daha küçük gibi Trafic ) Renault otomobil bölümünden hem taşınan üreticinin plakalar, RVI en üretim numaraları olarak dibe ortaya çıktı SG2 ve SG3 kademeli olarak değiştirildi.

Bu nedenle, 1982’de yeni, daha ağır B serisi serisinin RVI’ya aktarılmasına karar verildi. [1] Turboşarjları ve ara soğutmayı içeren daha güçlü versiyonlar kademeli olarak eklendi .

B90’ın 4×4 versiyonu 1987’de Paris Dakar Rallisi’nde yer alsa da , B90 4×4 kamyonun “sivil” versiyonu sadece 1990’da tanıtıldı ve 1999’a kadar satıldı. 1993’te B serisinde bir ızgara değişikliği oldu ve Messenger olarak yeniden adlandırıldı .

Kasım 1997’de gelen ikinci nesil Renault Master, görünüş olarak daha gelenekseldi ve esas olarak Renault tarafından geliştirilmiş olsa da, 1998’den itibaren neredeyse aynı Opel Movano (Birleşik Krallık’ta Vauxhall Movano olarak isimlendirildi ) ve Renault’dan temin edildi. Nissan Interstar olarak satışa sunulduğu yakın akraba ortağı Nissan .

Bu düzenleme, Master’ın küçük muadili Renault Trafic üzerinde bu şirketler arasındaki işbirliğini yansıtıyor ; Sektör içinde benzer platform paylaşım düzenlemeleri Fiat ile Peugeot / Citroen arasında ve ayrıca Volkswagen ile Mercedes arasında mevcuttu.

İkinci nesil Renault Master ve üçüncü nesil Iveco Daily , Temmuz 1994’te Iveco ile Renault arasında imzalanan bir anlaşmaya bağlı olarak kapılar dahil olmak üzere birçok paneli ve kabinin bazı bileşenlerini paylaşıyor .

Anlaşma, Brescia (İtalya, Iveco), Suzzurra (İtalya, Iveco), Valladolid (İspanya, Iveco) ve Batilly (Fransa) ‘nın çeşitli fabrikalarında üretilen yılda toplam 120 bin adet ortak bileşen üretimi ve paylaşımı için sağlandı. , Renault fabrikası). [5]

Master , S9U ve S8W / S9W versiyonlarında Renault S-Tipi motoru , G-Tipi motoru (G9T) ve Nissan YD motorunu kullandı . Yer değiştirmeler mevcuttur (tüm kasa / gövde boyutlarında değil) çeşitli güç çıkışlarıyla 2,2, 2,5 ve 2,8 litre içerir.

Minibüs, 2003 yılının sonunda orta yaşta büyük bir makyaj aldı ve far alanı yoğun bir şekilde yeniden düzenlendi (arka lambalar, yan aynalar ve gösterge panelindeki kozmetik değişikliklerle birlikte), bu da ön kısmın daha küçük Trafic’e benzemesine neden oldu. Selefi gibi, minibüs de çeşitli boyutlarda ve konfigürasyonlarda mevcuttu ve ambulans karoserine dönüşüm için popüler bir üs oldu .

Güncellenen Master için 2.8 litrelik motor seçeneği bazı pazarlarda Nissan ZD30 motordan türetilen 3.0 litrelik ZD3 motor ile değiştirildi , ZD3 200 veya 202 varyantları çapraz montajlı önden çekişli düzenlemeler ve varyantlar; Arkadan çekişli düzenlemeler için 600, 604, 606 veya 608. Izgara, 2007 yılında Renault etiketli modellerde yeniden tasarlandı.

TIKLA ARA

bagcilar evden eve nakliyat evden eve nakliyat şehirlerarası evden eve nakliyat evden eve nakliyat firmaları evden eve nakliyat ümraniye evden eve nakliyat evden eve nakliyat avcılar evden eve nakliyat evden eve nakliyat