Renault R 12 Toros Trafik Kasko Sigortası Fiyatları

Renault R 12 Toros Trafik Kasko Sigortası Fiyatları

Renault R 12 Toros Trafik Kasko Sigortası Fiyatları

Türkiye’ye Oyak işbirliğiyle 1971 yılında gelen ve 1980’de Fransa’da üretimi durdurulan Renault 12 Zorunlu Trafik Kasko Sigorta 2021 2022 modelinin geliştirilip o dönemin koşullarına göre modernleştirilmiş otomobil modeli. 1989 yılında tasarlanmış ve aynı yılın ikinci yarısında da piyasaya sürülmüştür. Vikipedi

Renault R 12 Sigorta Fiyatları

  • GTS
  • SW
  • TL
  • TN
  • Toros
  • TS
  • TSW
  • TX
Renault R 12 Toros Trafik Kasko Sigortası Fiyatları
Renault R 12 Toros Trafik Kasko Sigortası Fiyatları

İsmi

Türkiye yerli araç piyasasında, Renault firmasına rakip firmaların ürettikleri araçlara Türkçe isimler konulmasının ardından, Oyak Renault, diğer firmalarla rekabet etmek adına, ihtişam, dayanıklılık ve yüksek çekiş gücünün simgesi olarak Türkiye’deki Toros Dağları’nın adını, bu yeni modele vermeyi uygun bulmuştur. Aynı zamanda Renault 12 modellerinin müşteri kitlesine kanıtlamış olduğu sağlamlık ve güven duygusunu, yeni çıkan modelde Türkçe isim kullanarak pekiştirilmesi ve Renault firmasının yeni ürün yelpazesinden (R9-11-21-25) bu yolla satış payı alması hedeflenmiştir.

Reklamı

1989-1990 yılı içerisinde Türkiye’de çekilen reklam filminde de Toros Dağları zirvelerine helikopterle iki adet Renault Toros çıkarılmış ve o zaman şartlarına göre zor denebilecek maliyetli bir reklam filmi çekilmiştir. Renault otomobilleri üretilen ve pazarlanan ülkelerde 1989-90 yılı içinde hazırlanan Renault reklam filmleri arasında yapılan yarışmada bu reklam filmini çeken Yorum Ajans, Renault Toros filmiyle Jüri Özel Ödülü’nü almaya hak kazanmıştır. Paris’te yapılan bu yarışmada Publicis, Saatchi and Saatchi, Lintas gibi ünlü ajanslarda yer almıştır.

Versiyonları

İlk olarak Toros 4 vites, Toros SW 4 vites ve Renault 18 şanzımanlarıyla (NG1-062) vites kutuları değiştirilip ayrı bir model olarak sunulan Toros 5 vites, Toros SW 5 vites olmak üzere ikişer versiyonlu olarak üretilmiştir. 5 vitesli versiyona daha fazla talep olmasından dolayı, 4 vitesli versiyonun üretimi 89-91 yılı durdurulmuştur.

Renault 12 Toros.jpg

Satış Başarısı

Toros SW modeli 2000 yılı Ocak ayının en çok satan yerli aracı unvanını da omuzlamıştır.

Aksesuar ve Ekipman Değişimi

1989 yılından bu yana ufak tefek aksesuar değişimi, plastik kalitesindeki iyileştirme dışında sadece 1999-2000 yıllarında renkli cam konmuştur. Onun dışında gözle görülebilen herhangi bir değişimi söz konusu değildir.

Renault Firmasının İlgisizliği

İçeride kullanılan plastik kalitesi; yumuşak plastikten, gözenekli görüntüye sahip gri torpidosu ve yine gri renkli gözenekli iç plastik aksamı ile günümüz modern araçlarının kötü plastik işçiliklerine göre şu durumda dahi iyi denebilir derecede olmasına rağmen, Renault firmasının, Toros modeli üzerinde herhangi bir geliştirme çabasına girmemesinden dolayı, teknoloji yoksunu, basit yapılı elektronik aksamı bulunmayan bir araç olarak insanların aklında kalmıştır. Toros modelinin aynısı olan Arjantin R12GTL modelinde dahi, 1.4,1.6 motor seçeneklerinin yanı sıra elektronik ateşleme, klima, fabrikasyon lpg ve lüks iç mekanın bulunması ve bu aracın 90-91 yıllarında piyasaya sürülmesine rağmen, Renault firmasının 2000 yıllarına kadar ürettiği Toros modelinde hiçbir şekilde geliştirmeye gitmediğinin göstergesi de denebilir. Bu nedendendir ki prestij bakımından Toros modeli hakettiği yere ulaşamamıştır. Halk arasında yol tutuşu veya atikliğiyle değil, bozuk yollarda ilerlemesi veya yük taşımasıyla anılmaya mahkûm edilmiştir.

Kullanıldığı Yerler

Herkesin bildiği gibi uzun yıllar Emniyet ve Polis Teşkilatında, Askeriyede ve devletin çeşitli kollarında resmi araç olarak kullanılmıştır. Bu bakımdan zırhlı modelleri de mevcuttur. Zırhlı modellerde, camların standart kalınlığın çok üzerinde olmasından dolayı açılmadığı ve bu bakımdan bu modellere sunroof extrasının dahil edildiği görülebilir. Askeriye içerisinde kullanılan modellerinde (station wagon), metalik ya da parlak siyah karoser rengi, siyah ya da askeriyenin gerektirdiği tonlarda döşemeler ve döşeme kumaşıyla aynı kaplanmış bagaj rafı mevcuttur. Tavanda bulunan süs port bagajı bu araçlarda kullanılmamıştır. İlk çıktığı 1989 yılında, resmi dairelere tahsis edilen modellerin bir kısmının, 1991 yılına kadar üretilen Toros Tx 4vites, Toros Sw 4vites modelleri olduğu görülebilir.

Renault R 12 Toros Trafik Kasko Sigortası Fiyatları

Yine 90’lı yıllarda askeri cunta tarafından, doğu ve güneydoğu illerinde sorgulanmak üzere alınan köylülerin geri dönmemesi ve sonraları çoğunun işkence edilmiş cesetlerinin bulunması nedeniyle Kürt toplumunda “Beyaz Toroslar” adıyla kötü bir üne kavuşmuştur. Günümüzde Beyaz Toroslar adı siyasiler tarafından zaman zaman mitinglerde politik amaçlarla kullanılmaktadır.

Teknik Bakımdan Yenilikler

Vites geçişleri zor ve yerleri belli olmayan R18 5vt şanzımanları yerine (NG1-062), yeni model (elba NG1-063) şanzımanlar araç üzerine yine bu model aralığında takılmış olup, amortisörleri, Monroe marka gazlı amortisörlerle değiştirilerek yol tutuşunda iyileştirmeye gidilmiştir.

Üretimin Durdurulması

Avrupa Birliği’nin Euro Emisyon Normlarına uymadığı için üretimi 2000 yılında durdurulmuştur.

TIKLA ARA

bagcilar evden eve nakliyat evden eve nakliyat şehirlerarası evden eve nakliyat evden eve nakliyat firmaları evden eve nakliyat ümraniye evden eve nakliyat evden eve nakliyat avcılar evden eve nakliyat evden eve nakliyat