Sigorta Aktüeri Nedir?

Sigorta Aktüeri Nedir?

Bir trafik sigortası aktüeri, matematik, istatistik ve finansal teorileri kullanarak finansal riski analiz eden bir profesyoneldir. Çoğu aktüer, sigorta sektöründe çalışır ve sigorta şirketlerinin tazminat taleplerini ödemek zorunda kalma olasılıklarına dayalı olarak sigorta poliçeleri oluşturmalarına ve fiyatlandırmalarına yardımcı olur.

Sigorta Aktüeri Nedir?
Sigorta Aktüeri Nedir?

Sigorta aktüerlerinin ne yaptığı ve bunun tüketicilerin ödediği sigorta fiyatlarını nasıl etkilediği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Sigorta Aktüeri Nedir?

Bir sigorta aktüeri, finansal riski matematiksel ve istatistiksel modellerin yanı sıra finansal teorileri kullanarak analiz eden bir profesyoneldir. Bu risk analizini, sigorta şirketlerinin sigorta poliçelerini tasarlamalarına ve farklı müşteri gruplarını sigortalama riskine dayanarak karlılık için fiyatlandırmalarına yardımcı olmak için kullanırlar.

Aktüerler, hayat sigortası poliçelerinin yanı sıra mülk, sorumluluk ve diğer sigorta türlerinin risklerinin belirlenmesinde sigorta şirketleri tarafından güvenilmektedir.

Sigorta, riski paylaşmak için bir grup bireyi bir araya getirmeye dayanır. Daha yüksek riskli müşteriler sigorta şirketi için daha pahalıdır. Düşük riskli müşteriler asla sigorta ödemesi talep edemez.

Aktüerler, sigorta şirketleri, finans kuruluşları ve aktüerya firmaları için çalışabilir. Birçok sigorta şirketi tam zamanlı aktüerler kullanır. Diğer aktüerler serbest meslek sahibi olabilir veya danışmanlık hizmetleri sunan firmalar için çalışabilir.

Sigorta Aktüerleri Nasıl Çalışır?

İş hayatında kalmak için, sigorta şirketlerinin riske erişmenin bir yoluna ihtiyacı vardır. Örneğin, bir hayat sigortası poliçesi yaptıran kişiler , yaşam tarzı tercihlerine, kişisel koşullarına ve yaşam beklentilerine göre gruplara ayrılır. Bu, sigortacıların yeni bir sigorta poliçesi yazmadan önce bir riski ölçmelerini kolaylaştırır.

Bunu yapmak için, sigorta şirketleri çeşitli istatistiksel ve finansal hizmetler sağlamak için aktüerlere güvenir.

Risk değerlendirmesi

Sigorta aktüerleri, şirketlerin riski değerlendirmesine yardımcı olur, ardından bu analizi sigorta poliçelerinin tasarlanmasına ve fiyatlandırılmasına yardımcı olmak için kullanır. Belli bir grup için risk ne kadar yüksekse, sigorta şirketinin bir tazminat talebini ödemesi o kadar muhtemeldir. Sonuç olarak, bu gruplar daha yüksek sigorta oranları ödemelidir.

Riski değerlendirmek, aşağıdakiler gibi kayba neden olan olayların olasılığını ölçmeyi içerir:

  • Ölüm : Ölüm riski, sigorta aktüerlerinin hayat sigortası alanında odaklandığı başlıca alanlardan biridir. Ölüm riski, bir kişinin ne zaman öleceğini belirler. Bir aktüer, belirli faktörlere (yaş, sağlık, yaşam tarzı) bağlı olarak bir grup için ölüm riskinin daha düşük olduğunu tespit ederse, bu gruba hayat sigortası için daha düşük bir fiyat teklif edilir.
  • Hastalık : Sağlık sigortasında çalışan aktüerler, sigorta oranlarını geliştirirken genellikle yaşam tarzı faktörlerine ve geçmiş sağlık durumlarına bakar. Hayat sigortası şirketleri, kârlı kalırken tazminat taleplerini ödeyebilmek için ne kadar prim alınacağını belirlemek için bu bilgileri kullanır.
  • Yaralanma / sakatlık : Engellilik ve işçi tazminat sigortası , yaralanma, geçici sakatlık veya kalıcı sakatlık olasılığına dayanmaktadır. Aktüerler, işçilerin yaptıkları işin türüne göre ne kadar yaralanma veya sakat kalma olasılıklarını analiz eder, ardından şirketler buna göre sigorta primleri belirler.
  • Mülk kaybı : Mülkiyet veya genel sigorta aktüerleri, insanlara ve mülklerine yönelik fiziksel ve yasal risklerle ilgilenir. Otomobil sigortası , ev sahibi sigortası , ticari mülk sigortası, ürün sorumluluk sigortası ve daha fazlası için sigorta oranlarının geliştirilmesine yardımcı olurlar .

Yatırımlar

Bir sigorta aktüeri, sigorta şirketlerinin geliri en üst düzeye çıkarmak için akıllıca yatırım yapmalarına ve olası talepleri ödeyebilmelerine yardımcı olabilir.

Finansal Rezervleri Yönetmek

Bir sigorta aktörünün işinin önemli bir işlevi sigorta oranlarını belirlemek olsa da, bir aktüerin işinin bir diğer önemli yönü, sigorta şirketinin herhangi bir potansiyel tazminat ödemesi için yeterli rezerv ayırmasına yardımcı olmaktır.

Geçmiş iddialara dayanarak, aktüer, gelecekteki talepleri ödemek için yeterli para olduğundan emin olmak için her potansiyel talep için ne kadar para ayıracağını (veya rezerve edeceğini) belirleyebilir.

Bir sigorta şirketinin yeterince rezerv ayırması önemlidir, bu nedenle tazminat talepleri derhal ödenir ve böylece sigorta şirketi mali yükümlülüklerini yerine getirebilir ve kârlı kalabilir.

TIKLA ARA

bagcilar evden eve nakliyat evden eve nakliyat şehirlerarası evden eve nakliyat evden eve nakliyat firmaları evden eve nakliyat ümraniye evden eve nakliyat evden eve nakliyat avcılar evden eve nakliyat evden eve nakliyat