Sigorta Nedir

Sigorta Nedir

Bir trafik sigortası poliçesi / planı, bir birey (Poliçe sahibi) ile bir sigorta şirketi (Sağlayıcı) arasındaki temastır. Sözleşmeye göre, sigortacıya düzenli miktarlarda para (prim olarak) ödersiniz ve bunlar, örneğin, sigortalı hayatın zamansız ölümü, bir kaza veya bir evin hasar görmesi gibi talihsiz bir olay için teminat altına alınan meblağ ortaya çıktığında size ödeme yapar. Sigortanın ne olduğu ve mevcut olan çeşitli avantajlar, özellikler ve sigorta türleri hakkında daha fazla bilgi edelim.

Sigorta Nedir
Sigorta Nedir

Sigortacı, sigorta şartlarına bağlı olarak, bir olasılık durumunda poliçe hamiline / vekiline toplu bir miktar sağlar.

Belirli bir sigorta poliçesi türü seçimi, bireysel ihtiyaçlara ve yaşam hedeflerine göre yapılır.

Bir sigorta poliçesinin çeşitli bileşenleri vardır, sağlam bir anlayış, ihtiyaçlarınıza en uygun planı seçmede çok yardımcı olur. 

Sigorta Bileşenleri 

‘Sigorta nedir’ ve nasıl çalıştığını daha iyi anlamanıza yardımcı olacak bu bileşenlerden bazıları şunlardır:

Sigorta Poliçesi Primi 

Bir sigorta poliçesinin primi, belirli bir miktarda sigorta teminatı satın almak için ödemeniz gereken tutardır. Genellikle, prim ödeme süresi boyunca yaptığınız aylık, üç aylık, altı aylık veya yıllık normal bir maliyet olarak ifade edilir.

Bir sigorta şirketinin bir sigorta poliçesinin primini hesaplamasına bağlı olarak çeşitli faktörler vardır. Arkasındaki fikir, sigortalı bir bireyin satın almak istediği belirli sigorta poliçesi türü için uygunluğunu kontrol etmektir.

Örneğin, sağlıklıysanız ve ciddi bedensel hastalıklar için tedavi alma geçmişiniz yoksa, sağlık sigortası veya hayat sigortası poliçesi için birden fazla rahatsızlıktan muzdarip birinden daha az ödeme yapmanız muhtemeldir. 

Farklı sigorta şirketlerinin benzer poliçeler için farklı primler isteyebileceğini de bilmelisiniz. Bu nedenle, karşılayabileceğiniz bir fiyata doğru olanı seçmek biraz çaba gerektirir.

Politika Sınırı

Bir sigorta şirketinin sigorta poliçesi kapsamındaki zararlar için ödemekle yükümlü olduğu azami tutar olarak tanımlanır. Dönem (poliçe süresi), kayıp veya yaralanma ve benzeri diğer faktörlere göre belirlenir.

Tipik olarak, poliçe limiti ne kadar yüksekse, ödenecek prim o kadar yüksek olacaktır. Bir hayat sigortası poliçesi için, bir sigortacının adaya ödediği maksimum tutar, teminat edilen miktar olarak bilinir.

İndirilebilir

Bir sigorta poliçesiyle ilgili muafiyet, sigortacı bir tazminat talebini ödemeye başlamadan önce poliçe hamilinin cebinden ödemeyi kabul ettiği miktar veya yüzdedir. Bunu birçok kişinin sigorta poliçeleri kapsamında açtığı küçük, önemsiz iddialar için bir caydırıcı olarak da düşünebilirsiniz.

Muafiyetler, belirli bir poliçe türünün şartları tarafından tanımlandığı şekilde poliçe veya talep başına geçerlidir. Genel olarak, yüksek muafiyetlerle satın alınan sigorta poliçeleri daha ucuzdur, çünkü cepten yapılan harcamaların yüksek olması daha az taleple sonuçlanır.

Insurance Max Life Insurance Nedir

Sigorta Nasıl Çalışır? 

Yukarıda tanımlandığı gibi, bir sigorta poliçesi, hem sigortalıyı hem de sigorta şirketini birbirine bağlayan yasal bir sözleşmedir. Sigortalı bireyin veya poliçe adayının sigortacıdan sigorta faydaları aldığı koşulların veya koşulların tüm ayrıntılarını içerir.

Sigorta, kendinizi ve sevdiklerinizi finansal bir krize karşı koruyabileceğiniz bir yöntemdir. Siz aynı sigorta poliçesi satın alırken, sigorta şirketi ilgili riski alır ve belirli bir primle sigorta teminatı sunar.

Herhangi bir olasılık durumunda, sigortalı veya vekil sigortacıya bir talepte bulunabilir. Sigortacı, tazminat talepleri için değerlendirme kriterlerine dayanarak, talep başvurusunu inceler ve talebi yerine getirir.

TIKLA ARA