Sigortanın Esasları

Sigortanın Esasları

Not: Kılavuzun bu bölümü, trafik sigortası yalnızca politikanızın ve çeşitli durumlarda yapmanız gereken eylemlerin daha iyi anlaşılması için bir kılavuz olarak tasarlanmıştır. Teminatınızın kesin ayrıntıları ve bununla ilgili tüm hükümler, koşullar, sınırlamalar ve istisnalar için Politika metninize ve Programınıza başvurmalısınız.

Sigortanın Esasları
Sigortanın Esasları

Risk

Sigortanın ne olduğunu ve neden bu kadar gerekli olduğunu tam olarak anlamak için, öncelikle Risk teriminin ne anlama geldiğini anlamak önemlidir . Yolun karşısına geçmek, hatta sabah kalkmak gibi günlük hayatın risklerini kolaylıkla tespit edebiliriz, bunlar hayatımızın rutin bir parçasıdır. Bununla birlikte, böyle bir sonucun ortaya çıkması durumunda maliyeti karşılayamayacağımız sonuçların bize mali sorumluluklarını yükleyebilecek karşılaştığımız bazı riskler vardır.

Bu tür sorumluluklar, mülke verilen kayıp veya hasardan veya yasal bir sorumluluğun ortaya çıkmasından kaynaklanabilir. Sigortanın hafifletmeye çalıştığı bu ciddi mali yüktür. Bununla birlikte, risk hayatımızın tüm yönlerine bağlıyken, sigortanın sizi bu tür risklere karşı korumayı amaçlamadığı vurgulanmalıdır – yine de sabah kalkma “riskini” alacaksınız!

Sigortanın Esasları

Sigortanın amacı, tesadüfi kayıp riskini, yani kaçınılmaz olarak olmayacak olanı değil, meydana gelebilecek zararı karşılamaktır . Sigorta Şirketi (Sigortacı) bu tür zararları karşılamak için bir prim kabul eder. Sigortacı, birikmiş primlerden, zarara uğrayacak kadar talihsiz olanları tazmin etmek için bir fon yaratır.

Tazminat kelimesi , Sigortacının size (Sigortalıya) verdiği bir söz olarak sigorta poliçenizde yer alır. Sigortacı, belirli bir olayın meydana gelmesi durumunda, sizi tazmin edeceğini vaat eder; bu da, sizde yer alan belirli istisnalara ve sorumluluk sınırlamalarına tabi olarak, zararın hemen öncesinde olduğunuz gibi sizi aynı mali pozisyona yerleştirmeyi taahhüt ettiği anlamına gelir. politika.

Örneğin, Okul yanarsa, sigorta yeniden inşa maliyetini karşılayacaktır. Aynı şekilde, bir Okul Faaliyetinin bir sonucu olarak yasal bir sorumluluğa maruz kalırsanız, Sigortacı, Sigortacının onayı ile kararlaştırılabilecek veya bir mahkeme tarafından hükmedilebilecek yasal masraf ve masrafları ve zararları ödemeyi taahhüt edecektir.

Ödül

Prim , sigortanın finansal koruması için Sigortacıya ödediğiniz ücrettir. Prim, riski, düşük olasılık şansı ile potansiyel olarak yüksek bir maliyete sahip olarak kabul eder. Diğer bir deyişle, prim, her okulun bir hak talebinde bulunmayacağı gerçeğini dikkate alır.

Primler bir dizi faktör dikkate alınarak hesaplanır: –

1. Taleplerin istatistiksel maliyeti.

Sigortacı, belirli bir süre boyunca, eğilimler de dahil olmak üzere tazminat taleplerinin türü ve maliyeti hakkında ayrıntılı istatistikler toplayacaktır. Örneğin, Mesleki Tazminat ve İstihdam Uygulamaları Sorumluluk taleplerinin sayısı ve maliyeti son beş yılda artmıştır.

2. Yönetim Maliyetleri

Yönetim maliyeti, istihdam maliyetleri, ısınma ve bakım gibi günlük faaliyetlerini yerine getirirken herhangi bir kuruluş veya şirketin katlandığı genel giderleri ifade eder. Bir Sigortacı durumunda, bunlar aynı zamanda poliçe ve diğer dokümantasyon düzenleme maliyetlerini, poliçe sahiplerinden ve olası müşterilerden gelen soruşturmalarla ilgilenmeyi ve taleplerin ele alınmasını da içerecektir.

3. Kâr

Bir Sigortacının kar ihtiyacı, özellikle Okullar kendilerini genel olarak finansal kısıtlamalar altında bulduğunda, bazı ek büyütme gerektirir.

Sigortacılar, diğer birçok işletme gibi, Sigortacının işine fon yatıran hissedarlara sahiptir. Sigorta yasasına göre, ödeme gücü marjı olarak bilinen belirli bir asgari fon seviyesi, sigortacı tarafından işletmeyi yürütmeye devam etmelerine izin verilmesi için muhafaza edilmelidir. Genelde hissedarlar, ihtiyatlı yönetim nedenleriyle bu ödeme gücü marjının (X2 veya X3) katlarını korurlar.

Bu nedenle kar, hissedarlara getiri sağlamak için gereklidir. Sigorta işinin doğasında olan risk göz önüne alındığında, getiri, Devlet Gilts gibi risksiz bir yatırımdan elde edilebilenin üzerinde olmalıdır, aksi takdirde hissedarların fonlarını başka bir yere aynı düzeyde yatırmaları daha güvenli olacaktır. dönüş.

Politika

Şimdiye kadar ele aldığımız Riski , genel prensipleri Sigorta ve bileşen parçaları Premium . Sigortacı tarafından riskin kabulü, Sigortalı ile Sigortacı arasında bir sözleşme oluşturur. Sigorta Poliçesi , taraflar arasındaki sözleşmenin kanıtıdır ve tüm bu faktörleri bir araya getirmeye çalışır.

Politika riskler kapsamında hangi ve hariçtir hangi ve hangi sınırlar orada hatları sigortacının sorumluluğu için vardır.

Sigortacı ile Sigortalı arasındaki sözleşme bir yıllık bir süre içindir ve her yıl bir yenileme primi ödenerek yenilenir.

TIKLA ARA

bagcilar evden eve nakliyat evden eve nakliyat şehirlerarası evden eve nakliyat evden eve nakliyat firmaları evden eve nakliyat ümraniye evden eve nakliyat evden eve nakliyat avcılar evden eve nakliyat evden eve nakliyat