Temel bir otomobil sigortası poliçesi neleri kapsar

Temel bir otomobil sigortası poliçesi neleri kapsar

Temel bir otomobil sigortası poliçesi neleri kapsar

Arabanızın kapsamını anlayın

Otomobil Sigortası


BU MAKALEDE

  • Bedensel yaralanma sorumluluğu
  • Tıbbi ödemeler veya kişisel yaralanma koruması (PIP)
  • Maddi hasar sorumluluğu
  • Çarpışma
  • Kapsamlı
  • Sigortasız ve sigortasız sürücü kapsamı

Farklı eyaletlerin otomobil sigortası için farklı yetkileri varken, çoğu temel otomobil poliçesi altı tür kapsamdan oluşur. İşte her biri hakkında bilmeniz gerekenler.


Farklı eyaletler farklı sigorta türlerini zorunlu kılarken ve çeşitli ek seçenekler ( boşluk sigortası gibi ) mevcut olsa da, çoğu temel otomobil poliçesi şunlardan oluşur: bedensel yaralanma sorumluluğu, kişisel yaralanma koruması, mal hasarı sorumluluğu, çarpışma, kapsamlı ve sigortasız / eksik sigortalı sürücü.

Her bir teminat türü ayrı olarak fiyatlandırıldığından, poliçe limitlerinde ve fiyatlandırmada değişkenlik olduğunu unutmayın.

 Bedensel yaralanma sorumluluğu

Bedensel yaralanma sorumluluğu teminatı, sizin, belirlenen sürücü veya poliçe sahibi olarak başka birine neden olduğunuz yaralanmalar için geçerlidir. Siz ve poliçede belirtilen aile üyeleri, başka birinin arabasını kendi izniyle sürerken de kapsam altındasınız.

Yeterli sorumluluk sigortasına sahip olmak çok önemlidir, çünkü ciddi bir kazaya karışırsanız, büyük miktarda para için dava açılabilir. Poliçe sahiplerinin, eviniz ve birikimleriniz gibi varlıkları korumaya yetecek kadar, devletin gerektirdiği asgari sorumluluk sigortasından daha fazlasını satın almaları önerilir.

 Tıbbi ödemeler veya kişisel yaralanma koruması (PIP)

Bu teminat, poliçe sahibinin arabasının sürücüsüne ve yolcularına gelen yaralanmaların tedavisini karşılar. PIP, en geniş anlamıyla tıbbi ödemeleri, kaybedilen ücretleri ve normalde bir araba kazasında yaralanan biri tarafından gerçekleştirilen hizmetlerin yerini alma maliyetini karşılayabilir. Ayrıca cenaze masraflarını da karşılayabilir.

 Maddi hasar sorumluluğu

Bu teminat, sizin (veya sizin izninizle otomobili kullanan birinin) bir başkasının malına verebileceği zararları karşılar. Genellikle bu, başka birinin arabasına zarar vermek anlamına gelir, ancak aynı zamanda lamba direklerine, telefon direklerine, çitlere, binalara veya arabanızın çarptığı diğer yapılara verilen hasarı da içerir.

 Çarpışma

Çarpışma teminatı, başka bir otomobille, ağaç veya telefon direği gibi bir nesne ile çarpışmadan veya ters çevrilmeden kaynaklanan arabanızın hasarını öder ( geyiklerle çarpışmaların kapsamlı kapsamda olduğunu unutmayın ). Ayrıca çukurların neden olduğu hasarı da kapsar.

Çarpışma kapsamı genellikle ayrı bir muafiyetle satılır . Kaza için kusurlu olsanız bile, çarpışma teminatınız, tevkifat düşüldükten sonra arabanızın onarım masraflarını size geri ödeyecektir. Hatalı değilseniz, sigorta şirketiniz size ödedikleri tutarı diğer sürücünün sigorta şirketinden geri almaya çalışabilir ve başarılı olursa, muafiyet için de size geri ödenir.

 Kapsamlı

Bu teminat, başka bir araba veya nesne ile çarpışmadan başka bir şeyin neden olduğu hırsızlık veya hasardan kaynaklanan kayıpları size geri öder. Kapsamlı; yangın, düşen nesneler, füzeler, patlama, deprem, fırtına, dolu, sel, vandalizm, isyan veya kuşlar veya geyik gibi hayvanlarla temas gibi olayları kapsar. Ayrıca, çatlamış veya parçalanmışsa ön camınızı onarmak için de para ödeyecektir.

Kapsamlı sigorta genellikle ayrı bir muafiyetle satılır, ancak bazı sigortacılar teminatın cam kısmını bir muafiyet olmadan sunabilir.

 Sigortasız ve sigortasız sürücü kapsamı

Sigortasız sürücü sigortası , sigortasız bir sürücü veya toplam kaybınızı ödeyecek kadar sigortası olmayan bir sürücünün birinize çarpması durumunda size, ailenizden birisine veya belirlenmiş bir sürücüye tazminat ödenir. Bu teminat, sigortalı bir sürücünün çarpıp kaçma kurbanı olması durumunda veya bir yaya olarak size sigortasız veya sigortasız bir sürücünün çarpması durumunda da koruma sağlar.

TIKLA ARA