Temel Trafik Güvenliği Kuralları

Temel Trafik Güvenliği Kuralları

Temel Trafik Güvenliği Kuralları

Karayolu güvenliğinden herkes sorumludur. En yetenekli sürücüler bile kazalara karışabilir. Sadece trafik sigortası kamyon güvenliğinden değil, bir dahaki sefere yola çıktıklarında tüm sürücülerin akılda tutabileceği ve alıştırma yapabileceği genel güvenlik ipuçları hakkında konuşuyoruz.

Temel Trafik Güvenliği Kuralları
Temel Trafik Güvenliği Kuralları

Bir aracı çalıştırırken, herkesin güvenliğini sağlamak için üzerinize düşeni yapmak size kalmıştır. Bu, yalnızca bu temel trafik güvenliği kurallarını bilmek değil, başkalarının bilmediğini varsaymak anlamına gelir. Yolun kurallarını ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmek ve en önemlisi, tetikte bir sürücü olmak sizi kaza yapmaktan alıkoyabilir.

Dikkatli Olun – Aktif olarak çevrenize dikkat edin, sürüşünüze dikkat edin ve çevrenizdeki diğer sürücülere dikkat edin.

Tahmin Edilebilir Olun – Gereksiz yere ani duruşlar yapmayın, sürüş hızınızı koruyun, trafik değişen şeritlere agresif bir şekilde girip çıkmayın. Başkalarının davranışınızı tahmin etmesine izin vererek herkesin güvenliğini en üst düzeye çıkarın.

Varsayımlardan Kaçının – Trafik kurallarına uyduğunuz ve güvenli sürdüğünüz için başkalarının da aynısını yapacağını varsaymayın. Etrafınızdaki sürücülerin düzensiz davranışlarını veya kötü sürüş alışkanlıklarını izleyin ve bir olaydan kaçınmak için dikkatli olun.

Sabırlı Olun Trafik istediğiniz kadar hızlı akmıyorsa sabırlı olun. Kuyrukta dolaşmak, trafiğe girip çıkmak ve agresif bir şekilde sürmek çok yaygın olarak şu anda neden olduğunuz kazalara yol açar. Güvende kalmak için sabırlı olun.

Trafik Sinyallerini Takip Edin

Dur işaretlerine, trafik ışıklarına, yol işaretlerine ve diğer trafik sinyallerine dikkat edin ve bunlara uyun.

Sarı Işıklara Saygı Gösterin – Bunun yavaşlama ve durmaya hazırlanma, gaza çarpma ve kavşakta hızlanma anlamına geldiğini unutmayın.

Tam Durağa Gelme – Bir dur işareti veya kırmızı ışık gördüğünüzde, aracınızı tamamen durdurmanız önemlidir. Sürücü El Kitabındaki üç saniye kuralını hatırlayın – başka hiçbir araç olmadığından emin olmak için konumu doğru bir şekilde değerlendirmek için size yeterli zaman tanıyın, tamamen duracağınızı varsayan yayalar.

Yol Hakkı Verin – Daha da önemlisi, yol hakkını anlayın. Geçiş hakkı olan sürücülere teslim olduğunuzdan emin olun, ancak tüm sürücülerin kuralları bildiğini varsaymayın. Yalnızca güvenliyse devam edin.

Hız Sınırlarına Uyun – Belirtilen hız sınırlarına uyun. Rastgele seçilmemiştir; sizinle birlikte yoldaki herkes için güvenliği en üst düzeye çıkarmak için oldukça dikkatli bir şekilde seçilir. Bu sadece hız yapmakla ilgili değil. Çok yavaş sürmek kazalara neden olabilir ve bir bilete neden olabilir.

Dönüş Sinyallerini Kullanın – Dönüş sinyallerinizi kullanın – niyetlerinizi yoldaki diğer kişilerle iletmenin en önemli yollarından biridir. Bunları yalnızca her dönüşte iletişim kurmak için kullanmakla kalmamalı, aynı zamanda pek çok kişinin yaptığı gibi manevranızdan önce veya sonrasında açmalısınız.

Asla Etki Altında Araba Sürme

Bu, içki ve araba kullanmaktan fazlasını içerir – içki veya uyuşturucu (reçeteli veya başka türlü) nedeniyle hasar görmüşseniz aracınızı kullanmayın. Kararınız bulanıksa, doğru kararı verin ve direksiyona geçmeyin.

Yazıp Sürmeyin – Hiçbir metin kazaya neden olmaya değmez. 1. noktayı unutmayın – Dikkatli Kalın.

Dikkat Dağınıklığından Kaçının – Dikkatinizin dağılması, telefonunuzu kullanmaktan daha fazlasını içerir. Gözleriniz her zaman yolda olmalı ve gözlerinizi yoldan ayıran her şey (yemek yemek, CD’leri değiştirmek, yolcularla etkileşim kurmak, makyaj yapmak, tıraş olmak vb.) Her türlü dikkat dağınıklığıdır.

Yola Çıkmadan Önce Bir Plan Yapın – Haritanızı kontrol edin, sesli komutlarınızı ayarlayın ve kaybolmadan önce seyahat rotanızı planlayın. Bu, sokaklarda dolaşırken nereye gittiğinizi anlamaya çalışmaktan kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Kemerleri Takın – Çok fazla hayat, kemer takmayarak boşa harcanır. Sürüşünüz birinci sınıf olsa bile, herhangi bir kazaya karışırsanız kemerinizi bağlamak hayatınızı kurtarabilir.

Farları Kullanın – En belirgin kullanım gece sürüşüdür, ancak farlar yağmurda veya siste de kullanılmalıdır çünkü bazen başkalarının görebileceği tek şey aracınızdan gelen ışıktır. Önünüzdeki yolu daha da aydınlatmaya yardımcı olmak için gece uzun farlarınızı kullanın, ancak saygılı olun ve arkadan seyahat ederken veya diğer sürücülerle yolları geçerken bunları kapatın.

Hava Koşulları İçin Ayarlamalar Yapın – Hava kötü olduğunda, yol koşulları istenenden daha az olma eğilimindedir. Yol koşulları hava durumuna göre değişiklik gösterecektir ancak hızınızı yavaşlatmaktan, takip mesafelerinizi artırmaktan, fren yapmak için daha fazla zaman ayırmaktan veya koşullar kötüyse tamamen yoldan uzak durmaktan korkmayın.

Yolları paylaştığımızı ve hepimizin onları güvende tutmak için bir taahhütte bulunmamız gerektiğini unutmayın.

TIKLA ARA

bagcilar evden eve nakliyat evden eve nakliyat şehirlerarası evden eve nakliyat evden eve nakliyat firmaları evden eve nakliyat ümraniye evden eve nakliyat evden eve nakliyat avcılar evden eve nakliyat evden eve nakliyat