Trafik kazalarına ne sebep olur?

Trafik kazalarına ne sebep olur?

Güvensiz faktörler var

Trafik sigortası kazaları çeşitli nedenlerle meydana gelir. Yollar veya güvenlik tesisleriyle ilgili sorunlar bazı kazalara yol açarken, trafik kazalarının çoğu sürücülerin yönetmeliklere uymamasından, yayaları dikkate almamasından ve tehlikeli davranışları kabul etmemesinden kaynaklanmaktadır.

Trafik kazalarına ne sebep olur?
Trafik kazalarına ne sebep olur?

Güvenli olmayan yol ortamları

Güvenli olmayan yol ortamları, karanlık nedeniyle görüşün bozulması, kaygan yüzey, yetersiz güvenlik tesisleri, yetersiz tamir edilmiş araçlar, yayalar veya aniden yollara çıkan diğer araçlar gibi sürücülerin kontrol edemediği dış faktörleri ifade eder.

Yetersiz sürücü bilgisi

Trafik kazalarına genellikle cehalet neden olur. Sürücü bilgilerinin çoğu deneyim yoluyla edinilir. Bu kadar çok yeni durumun kazalara yol açmasının nedeni budur. Yağmur, kar veya virajlı yol gibi özel koşullar altında hız yaptığınızda veya aniden durduğunuzda ne olduğunu biliyorsanız, aniden hızlanmamaya veya fren yapmamaya dikkat edersiniz.

Tehlikenin farkına varamama

Belirli durumların potansiyel tehlikelerini fark ederek yavaşlayan bazı sürücüler varken, diğerleri herhangi bir olası tehlike görmez. Tehlike tanımadaki bu farklılıklar, deneyimlerden ve özellikle farklı standartlardan kaynaklanmaktadır. Hedeflerine mümkün olan en kısa sürede varma arzusu daha güçlü olan sürücülerin risk alma olasılığı daha yüksektir.

Yanlış düşünme

Dikkatsiz sürüşe yol açan birçok yanlış düşünme türü vardır. Bu tür düşünme, kazaya neden olmadığınız sürece trafik kurallarını ihlal etmenin uygun olduğuna inanmayı içerir; geç kalmadığınızda bile hedefinize ulaşmak için acele etmek; ve yoldaki yayaları engel olarak görmek.

Yanlış sürüş alışkanlıkları

Pek çok sürücü, henüz trafik kazalarına neden olmadıkları için istenmeyen sürüş alışkanlıklarının herhangi bir tehlike oluşturmadığına yanlış bir şekilde inanma eğilimindedir. Bu inanç, bu tür alışkanlıkları pekiştirebilir ve böylece ölümcül kazalara yol açabilir.

Trafik kazaları nasıl önlenir

Birçok trafik kazası, tahminlerin başarısız olması nedeniyle meydana gelir; bu nedenle, başkalarının bir sonraki hareketlerinizi doğru bir şekilde tahmin edebilmesi için sağduyuya göre sürmelisiniz.

Trafik düzenlemelerine uyun

Herkes yayaların ve sürücülerin trafik kurallarına uymasını bekler. Bu beklentiyi karşılamamak, güvenli olmayan sürüşün ana nedenidir. Diğer sürücü trafik kurallarını ihlal etse bile, o kişinin trafik kurallarına uyacağınıza dair beklentisini karşılayarak kazaların önüne geçebilirsiniz. Kısacası trafik kazalarına karşı en temel önleyici tedbir trafik kurallarına uymaktır.

TIKLA ARA