Trafik Kuralları ve Görgü Kuralları

Trafik Kuralları ve Görgü Kuralları

Trafik Kuralları ve Görgü Kuralları

Otoban, araçların yüksek hızda gitmesine izin veren bir yoldur. Trafik Sigortası Önlemleri alışkanlıkla görmezden gelen ve trafik kurallarını ihlal eden sürücüler, büyük kazaların sebebidir. Tüm trafik kurallarına uymanızı ve otoban sürüşünü daha güvenli hale getirmenize yardımcı olmanızı tavsiye ediyoruz.

Trafik Kuralları ve Görgü Kuralları
Trafik Kuralları ve Görgü Kuralları

Bir kaza olursa

 • Güvenli bir hızda sürün!
 • Araçlar arasında güvenli bir mesafe bırakın!
 • Diğer araçları kesmeyin!
 • Gözünüzü yoldan ayırmayın!
 • Otobanda durmayın veya park etmeyin!
 • Omuz üzerinde sürmeyin!
 • Geçen şeritleri açık bırakın!
 • Otoyollar tek yönlü trafiktir!
 • Arkanızdaki sürücüleri önünüzdeki trafik sıkışıklığı konusunda uyarın!
 • Farlarınızın açısına dikkat edin!
 • Kalkıştan önce kapsamlı bir kontrol ve ayarlama yapın!

Daima güvenli bir hızda ve hız sınırı içinde sürün!

Bir karayolunun maksimum hızı, söz konusu yol için belirtilen hız sınırıdır. Tüm sürücüler hız sınırı içinde ve yol ve trafik koşullarına uygun olarak seyahat etmelidir. Başka bir deyişle, her sürücü karayolunda tehlike oluşturmayan güvenli bir hızda araç kullanmaktan sorumludur ve asla hız sınırında seyahat etmenin güvenli olduğunu varsaymamalıdır.
Ek olarak, Otoyol Trafik Polis Birimi Şefi, hava koşulları, yol çalışması veya diğer nedenlerle bir otoyolda belirtilen hızdan (örneğin 50 km / s) daha yavaş bir hız belirleyebilir. Her zaman yol işaretlerine dikkat edin ve yol ve trafik koşullarına uygun güvenli bir hızda sürün.

Ulusal Otoyol ana şerit araç hız limiti

 • Belirtilen hız sınırı olan otoyollar: yayınlanan hız sınırı
 • Hız sınırı olmayan otoyollar: yasal hız sınırı

Ulusal Otoyol ana şerit yasal hız sınırı

Araç tipiHız sınırı (km / s)
Büyük yolcu taşıtı, sıradan araç (üç tekerlekli hariç),
büyük iki tekerlekli araç, sıradan iki tekerlekli araç
100
Yukarıdakiler dışındaki araçlar Başka
bir aracı çekerken
80
 • Yapısal nedenlerle her yön için ayrı şeritlere sahip olmayan ana şeritlerin hız sınırı, normal yollarda olduğu gibi 60 km / s’dir.
 • 600 cc’nin altında toplam motor hacmine sahip hafif araçlar, Karayolu Trafik Kanunu kapsamında sıradan araçlar olarak sınıflandırılır.
 • Ulusal Ekspres Yolda başka bir aracın çekilmesine, uygun yapı ve donanıma sahip bir aracın, çekilmek üzere uygun yapı ve donanıma sahip bir aracı çekmesi durumunda izin verilir.

Önünüzdeki araçla güvenli bir mesafe bırakın!

Kuru bir yol yüzeyinde yeni lastikleri olan bir aracı sürerken, araçtan araca 100 km / s’de yaklaşık 100 m ve 80 km / s’de 80 m’lik bir mesafe bırakmanız gerekir.
Dahası, lastikleri aşınmış bir aracı yağmurdan ıslatılmış bir yolda sürerken, bu mesafenin yaklaşık iki katı mesafe bırakmanız gerekir.
Özetle, önünüzdeki araç aniden durursa, bir çarpışmadan kaçınmak için yeterli mesafeyi korumak için hava, yol durumu, lastikler, yük ve diğer faktörleri hesaba katmanız gerekir.

Diğer araçları kesmeyin!

Şeritleri gereksiz yere değiştirmemelisiniz. Ayrıca, size çarpmamak için arkanızdaki araçları aniden frenlemeye veya yönlendirmeye zorlayacak şekilde şerit değiştirmemelisiniz. Şerit değiştirirken, daima dikiz aynasına bakın ve ayrıca arkanızı kontrol etmek için omzunuzun üzerinden bakın. Özellikle, şerit değiştirmek ve hemen arkanızdaki bir aracın önünü kesmek, sürücüyü aniden direksiyonu çevirmeye ve frene çarpmaya zorlayarak büyük bir kazaya neden olabilir.

Gözünüzü yoldan ayırmayın!

100 km / s hızla giden bir araç saniyede 28 m hızla hareket eder. Bir otobanda gözlerinizi anlık olarak yoldan ayırmak, arkadan ve çok araçlı çarpışmalara neden olabilir. Araba sürerken hayal kurmaktan, manzaraya bakmaktan ve diğer dikkat dağıtıcı şeylerden kaçının ve önünüzdeki yoldan gözlerinizi ayırmayın.

Otobanda durmayın veya park etmeyin!

Bir aracı otobanda durdurmak veya park etmek, Yol Trafik Yasası uyarınca yasa dışıdır. Omuz veya yan şerit üzerinde durmak son derece tehlikelidir çünkü yaklaşan araçlarla arkadan çarpma riski oluşturur. Ayrıca, ETC zaman dilimi indirimini beklemek için gişelerin, ödeme plazalarının ve başka yerlerin önündeki omuza park etmek, sadece Karayolu Trafik Kanunu uyarınca para cezasına tabi değildir, diğer sürücüler için de tehlikelidir. Molalar için lütfen en yakın servis veya park alanını kullanın.
Aşağıdaki durumlar haricinde, otoyollarda durmaya ve park etmeye izin verilmez. İhlaller, Karayolu Trafik Yasası uyarınca para cezasına tabidir.

 • Tehlikeli bir durumu önlemek için geçici olarak durmak
 • Bir arıza veya kaza nedeniyle yeterli genişlikte bir omuz veya yan şerit üzerine park etmek
 • Geçiş ücreti ödemek için mola vermek

Omuz üzerinde sürmeyin!

Otoban banketi, bir kaza veya arıza nedeniyle geçici olarak durması gereken araçlar ve acil durumlarda polis arabaları, ambulanslar ve diğer acil durum araçlarının kullanılması içindir.
Omzun engellenmesi bu acil durum araçlarının işlerini yapmasını engellediğinden, trafik sıkışıklığında bile asla omuz üzerinde sürmemelisiniz.

Geçen şeritleri açık bırakın!

Aşağıdaki durumlarda, geçiş şeridinde sürmeye izin verilir:

 • – Yol işaretleri ve işaretleyicilerle seyahat şeridi olarak belirlendiğinde
 • – Başka bir aracı geçerken
 • – Şerit değiştirmeye izin verilmediğinden geçiş şeridinde kalmanız gerektiğinde
 • – Yakındaki bir acil durum aracına geçici olarak teslim edilirken
 • – Yol veya diğer koşullar nedeniyle geçiş şeridinde sürüş kaçınılmazdır

Geçişi tamamlamasına ve aracın trafik şeridine dönmesine rağmen geçiş şeridinde ilerlemeye devam etmek şerit ihlalidir. Üstelik başka bir aracı geçerken aracın trafik şeridinin hemen sağındaki şeritte gitmelisiniz ve başka bir aracı geçerken bile otoban için hız sınırını aşamazsınız.

 • “Yol veya diğer koşullar nedeniyle geçiş şeridinde sürüş kaçınılmazdır”, belirtilen araç trafik şeridinin hasar, inşaat veya diğer nedenlerden dolayı kullanılamadığı ve araç trafik şeritlerinin aracın hemen geri dönmesine izin vermeyecek kadar kalabalık olduğu anlamına gelir. geçmeyi tamamladıktan sonra şerit.

Otoyollar tek yönlü trafiktir!

Araçlar, servis ve park alanlarından ana yola dönmek için yanlış yöne gittiklerinde, bir çıkış kavşağından geçtiklerinde ve ana yolda veya gişelerin yakınında U dönüşleri yaptıklarında otoyollarda yanlış yoldan gidiyorlar.
Ekspres yollar tek yönlü trafiktir. Bir kişinin dikkatsizliği bir kazaya veya başka bir trajik duruma neden olabilir. Bu nedenle, otobanda asla yanlış yöne gitmemek için sürüş yönünü gösteren yol işaretlerine ve işaretlerine dikkat edin.

Trafik sıkışıklığının sonunda, arkanızdaki araçları uyarmak için tehlike ışıklarınızı açın!

Trafik sıkışıklığının orta ve arka ucu özellikle arkadan çarpışmalara eğilimlidir. İleride bir trafik sıkışıklığı görürseniz ve hızınızı düşürmeniz veya durmanız gerekirse, arkanızdaki araçları uyarmak için tehlike ışıklarınızı açın.

Farlarınızın açısına dikkat edin!

Otoyollardaki araçlar, normal yollara göre daha yüksek hızlarda hareket eder ve sürücülerin, normal yollardan daha ilerideki yolu ve trafik koşullarını bilmeleri gerekir. Bu nedenle, hem gece hem gündüz otoyollarda görüş mesafesinin zayıf olduğu tünellerden ve diğer yerlerden geçerken, prensip olarak görüş mesafesini sıradan bir yola göre daha uzağa uzatmak için farlarınızı yakmanız gerekir.
Ayrıca, araçlar yolculuk sırasında birbirlerini geçtiklerinde veya doğrudan birbirlerine baktıklarında, sürücüler diğer araçlara ve trafiğe müdahale riskini önlemek için farların parlaklığını ve açısını ayarlamalıdır.
Farların uzun huzmeli veya kısa huzmeli olarak kullanılması, yol yapısına (örneğin, bir orta refüj bölmesine sahip olup olmaması) ve trafik koşullarına (örneğin, karşı trafik olup olmamasına) bağlıdır ve sürücüler şunları yapmalıdır: diğer sürücüleri kör etmemek için farların açısını ayarlamak için her türlü çaba.
Dahası, aydınlatmalı farlar diğer sürücüleri varlığınız konusunda uyarır, bu nedenle onları alacakaranlığın erken saatlerinde ve tünellerde açtığınızdan emin olun.

Kalkıştan önce kapsamlı bir kontrol ve ayarlama yapın!

Otoban banketi, bir kaza veya arıza nedeniyle geçici olarak durması gereken araçlar ve acil durumlarda polis arabaları, ambulanslar ve diğer acil durum araçlarının kullanılması içindir.
Omzun engellenmesi bu acil durum araçlarının işlerini yapmasını engellediğinden, trafik sıkışıklığında bile asla omuz üzerinde sürmemelisiniz.

TIKLA ARA

bagcilar evden eve nakliyat evden eve nakliyat şehirlerarası evden eve nakliyat evden eve nakliyat firmaları evden eve nakliyat ümraniye evden eve nakliyat evden eve nakliyat avcılar evden eve nakliyat evden eve nakliyat