Trafik sigortasını kim yaptırmalı?

Trafik sigortasını kim yaptırmalı?

Trafik sigortasını kim yaptırmalı?

Trafik sigortası

Trafik Sigortası Yaralanmaları Yasasına (1975: 1410) göre trafikte kullanılan tüm motorlu araçlar trafik sigortalı olmalıdır. Dilerseniz, ek tam veya yarı sigorta imzalayabilirsiniz.

Araç trafikte ise, aracın kayıtlı sahibi belirli araç için trafik sigortası imzalamalıdır. Bu, örneğin aracın çalınması, kullanım yasağı, sürüş yasağı veya sürülebilir durumda olmaması durumunda da geçerlidir. Trafik sigortası gerekliliğinin sona ermesi için aracın trafik dışı olarak bildirilmesi gerekir.

Trafik sigortasını kim yaptırmalı?
Trafik sigortasını kim yaptırmalı?

Trafik sigortası nedir?

Trafik sigortası, trafikte belirli türden yaralanmalar durumunda tazminat sağlayan zorunlu bir sigortadır. Bazı örnekler:

  • Sigortalı araçla kazada yaralanan tüm kişiler kişisel yaralanmalar için tazminat alırlar. Bu hem sürücüler hem de yolcular için geçerlidir.
  • Yaralanan taraf, alkollü araç kullanma ile bağlantılı olarak kasıt, ağır ihmal veya diğer ihmaller yoluyla yaralanmaya katkıda bulunduysa, tazminat azaltılabilir.
  • Başka bir araçla çarpışma sonucunda maddi hasar meydana gelirse, hasar temel kural olarak trafik sigortası tarafından tazmin edilir. Kazaya sebep olan sebep olarak kabul edilen aracın sigortası, sebep olmayan tarafa verilen zararı tazmin eder.
  • Elektrik direği gibi motorlu bir araçtan başka bir şeyle çarpışırsanız, elektrik direğine verilen mal hasarı genellikle otomobilin trafik sigortası tarafından telafi edilir.

Lütfen, hasara kendiniz neden olduysanız, kendi aracınızda veya taşınan mallarda oluşan hasar için tazminat almayacağınızı unutmayın.

Araç sadece trafik sigortalıysa, hasar, yangın veya hırsızlık için tazmin edilmezsiniz.

Trafik sigortasını kim yaptırmalı?

Araç için trafik sigortası imzalaması gereken, aracın tescilli sahibidir.

Trafik sigortasını ne zaman imzalamalısınız?

Bir motorlu taşıt sahibi olmanızla bağlantılı olarak bir trafik sigortası imzalamanız gerekir. Sigorta, aracın trafiğe çıktığı günden itibaren veya araç zaten trafikte ise hemen imzalanmalıdır. Araç trafiğe kapalı olarak bildirilirse, trafik sigortası imzalamanıza gerek yoktur.

Trafik sigortanızı ne zaman iptal edebilirsiniz?

Sigortayı iptal edebilirsiniz eğer

  • aracı sat
  • aracı trafik dışı olarak bildirin
  • aracın kaydını kaldırır
  • başka bir şirketle yeni bir trafik sigortası imzalamak

Sigortanızı iptal edebilmeniz için, bilgilerin Türkiye Nakliye Acentesinde bize kaydedilmesi gerekir. Mülkiyet değişikliği, askıya alma veya kayıt silme durumunda geçerli olan karayolu taşıt siciline girilen tarihtir.

Aracınız sigortasızsa ne olur?

Trafik sigortası imzalamadıysanız, otomatik olarak İsveç Taşımacılık Sigorta Kurumu’na bildirilirsiniz ve trafik sigortası ücreti olarak adlandırılan bir ücret ödemeniz gerekir. Ücret, normal bir trafik sigortası için ödediğiniz primden önemli ölçüde yüksektir.

TIKLA ARA

bagcilar evden eve nakliyat evden eve nakliyat şehirlerarası evden eve nakliyat evden eve nakliyat firmaları evden eve nakliyat ümraniye evden eve nakliyat evden eve nakliyat avcılar evden eve nakliyat evden eve nakliyat