Trafik Tarihi

Trafik Tarihi

TRAFİK GÜVENLİĞİNİN BABASI

Hız sınırlarını koymaya, trafik sigortası ışıklarını takmaya, tek yönlü caddeleri tasarlamaya ve parkmetre eklemeye başlamak için arabaların sokakları ve şehirleri tıkaması uzun sürmedi. Yine de sürücülerin bu yasalara uymaya başlaması daha uzun sürdü. “Yolun Kuralları” kitabı 1903 yılında William P. Eno tarafından yazılmıştır. “Trafik güvenliğinin babası” Eno, yavaş trafiğin sağa doğru kalması ve arabaların sadece geçmesi gibi birçok yol düzenlemesi getirmiştir. solda, tek yönlü caddelerin yanı sıra yayalar için yaya geçitleri, dur işaretleri ve güvenlik adaları. Stop lambalarının asla çalışmayacağına ve kavşaklarda polisin her zaman gerekli olacağına inanıyordu. İronik bir şekilde, şoförü onu gezdirdi. Bu Trafik Tarihidir.

Trafik Tarihi
Trafik Tarihi

TRAFİK YASALARINA UYMAK

Trafik yasaları artık çoğu eyalet düzenlemesinin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Temel amaçları güvenli olmayan sürüşü geliştirmek ve kötü sürücülere eğitim sağlamaktır. Araştırmalar gösteriyor ki çoğu insan sabah 3’te kırmızı ışığa çarpsa bile trafik kurallarına uyuyor ve görünürde başka bir araba yok. Bununla birlikte, yasaları göz ardı ettiği için sürekli yakalanan bir grup insan var. Araştırmalar, yakalanma şansının yüksek olduğunu düşündüklerinde daha fazla insanın yasaları takip ettiğini ve bundan sıyrılabileceklerine inandıklarında onlara daha az bağlı kaldıklarını gösteriyor.

TAŞIMA VE HAREKET ETMEME İHLALLERİ

Trafik yasalarının başlangıcından bu yana, sürücüler “katı sorumluluk” suçları için bilet aldılar. Başka bir deyişle, kişi herhangi bir suç kastı olmaksızın yasayı çiğnemekten suçlu bulunabilir. Polisin yalnızca kişinin kanuna uymadığını kanıtlaması gerekir. Bu hareketli ve hareketsiz katı sorumluluk trafik suçlarına örnek olarak şunlar verilebilir: dönüş sinyallerini düzgün kullanmamak, dur işaretinden tam durmadan geçmek, yalnızca bir çalışan farlı araba kullanmak, hız yapmak, başka bir araca çok yakın sürmek, parkmetreye yeterince para koymamak ve yükleme alanına park etmemek. Çoğu durumda, etki altında araç kullanmak ve vurup kaçmak gibi durumlar dışında, sürücünün ceza mahkemesine gitmesi gerekmez. Para cezaları yüksek olabilir, ancak, hız yapmak,

29. TEHLİKELİ MADDELERİN TAŞINMASINA İLİŞKİN KISITLAMA
Aracın kullanımı için gerekli olan yakıt ve yağlayıcılar dışında, herhangi bir kamu hizmet aracında patlayıcı yüksek derecede yanıcı veya başka bir şekilde tehlikeli madde taşınmayacaktır.

30. GERİ SÜRÜŞ KISITLAMASI
Motorlu taşıt sürücüsünün hiçbiri, ilk olarak, herhangi bir kişi için veya herhangi bir koşulda, makul olarak gerekli olandan daha uzun bir mesafe veya süre boyunca tehlikeye veya gereksiz rahatsızlıklara neden olmayacağından emin olmadan, aracın geriye doğru sürülmesine neden olmayacaktır. aracı döndürmek için sipariş verin.

31. BELGELERİN ÜRETİMİ
Araç kullanan bir kişi, her zaman yanında aracın ehliyetini, tescil belgesini, vergi ve sigorta belgelerini ve
• taşıma aracı olması halinde ruhsat ve uygunluk belgesini de yanında bulunduracaktır.
• Üniformalı polis memuru veya üniformalı Motorlu Taşıtlar Dairesinden bir memur veya Hükümet tarafından yetkilendirilen başka bir memur tarafından talep edilmesi üzerine, inceleme için belgeleri:

TIKLA ARA