Türkiye Gurbetçi Sağlık Sigortası

Türkiye Gurbetçi Sağlık Sigortası

Bir göçmen olarak sağlık sigortası Türkiye’de mi yaşıyorsunuz veya yakında oraya taşınmayı mı planlıyorsunuz? Ülkedeki sağlık tesislerinin diğer Türkiye Avrupa ülkelerine kıyasla daha ucuz olduğunu bilmekten mutluluk duyacaksınız. İstanbul, Ankara veya başka bir gelişmiş şehirde yaşıyorsanız, iyi eğitimli ve yüksek nitelikli, İngilizce konuşan tıp uzmanları bulacaksınız.

Bununla birlikte, kırsal alanlar hala bu birinci sınıf tesislerden yoksundur. Halk sağlığı sisteminin standardı, son birkaç yılda önemli ölçüde iyileşmesine rağmen, hala ortalamanın altındadır. Çoğu göçmen, çoğu göçmenin beklediği profesyonel bakım düzeyini sundukları için özel tesisleri tercih eder.

Türkiye’de özel sağlık tesisleri medikal turizm sektöründe de adından söz ettiriyor. Dünyanın her yerinden insanlar özel sağlık tesislerinden yararlanmak için Türkiye’ye akın ediyor. Bu büyük ölçüde diş hekimliği, doğurganlık tedavileri ve kozmetik ameliyatlar içindir. Düşük maliyetle birlikte yüksek kaliteli bakım, buradaki itici faktördür.

Türkiye’de özel sağlık hizmetlerinin bile maliyetinin nispeten düşük olduğuna şüphe yok. Yine de cepten ödeme akıllıca bir seçim değildir. Türkiye’de yaşamayı planlayan başka bir ülke vatandaşı iseniz, Türkiye gurbetçi sağlık sigortasına sahip olmalısınız.

Türkiye’de Sigorta Gerekli mi?

Önce ilk şeyler: Türkiye’de sağlık sigortası zorunludur. Yabancı uyrukluların oturma veya çalışma izni alabilmeleri için sağlık sigortası yaptırmaları zorunludur. Kendi ülkenizdeki sigorta planınız Türk yasalarına uygunsa, bu planı kullanabilirsiniz. Fransa, Almanya ve diğer ülkelerin Türk hükümeti ile karşılıklı anlaşmaları var.

Demek ki, gerekli primleri kendi ülkenizde ödediyseniz, o zaman Türkiye’de de teminat alıyorsunuz. Ancak İngiltere’nin böyle bir anlaşması yok. Ülkenizde bir anlaşma yoksa Türkiye expat sağlık sigortası yaptırmanız gerekecektir .

Ülkemin Türkiye ile karşılıklı bir anlaşması var. Hala expat sağlık sigortasına ihtiyacım var mı?

Buna cevap vermeden önce Türkiye’deki kamu sağlık ve sigorta sistemlerini anlamak gerekiyor. Ancak o zaman bunun yeterli olup olmadığına veya Türk özel sağlık sigortası şeklinde bir eklentiye ihtiyacınız olup olmadığına karar verebiliriz.

Türkiye’nin Gurbetçiler İçin SGK Sigortası

Türkiye’nin devlet onaylı sigorta sistemine Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) denir. Türkiye’de bir yıldan fazla bir süre yaşadıktan sonra, sabit bir prim ödeyerek bu sistemi kullanmaya hak kazanırsınız. Bir şirketle çalışıyorsanız, işvereniniz sizi bu plana kaydedebilir.

SGK aşağıdakileri kapsar:

  • Tüm devlet hastaneleri ve kliniklerinde yatarak ve ayakta tedavi hizmetleri
  • Hamilelik ve ilgili masraflar
  • Mesleki yaralanmalar ve hastalıklar (geçici iş göremezlik ödeneği dahil)
  • Özel hastanelerde ve kliniklerde indirimler

Adil bir anlaşma gibi görünüyor, değil mi? Pekala, karar vermek için acele etme. SGK pek çok şeyi kapsasa da kapsamadığı çok şey var. Sistemdeki sorunlar göz ardı edilemeyecek kadar büyük. SGK’nın olumsuz yönleri arasında şunlar yer alıyor.

  • SGK, kanser veya diyabet gibi önceden var olan veya mevcut durumları kapsamaz. Böyle bir durumdan muzdaripseniz, Türk kamu sağlık sigortası etkili bir seçim olmayacaktır.
  • SGK kapsamındaki kamu tesislerinde sunulan tesislerin seviyesi yüksek kalitede değildir. Avrupalı ​​ve Kuzey Amerikalı göçmenlerin bekleyebileceğinden çok daha az.
  • Türkiye’nin kamu sağlık sigortası, Türkiye’nin özel sağlık sigortası kadar gönül rahatlığı sunmuyor. Tüm masraflarınızın poliçe ürününüzle karşılanacağından emin olamazsanız, sigorta satın alma amacını ortadan kaldırır.

Türkiye Expat Sağlık Sigortası Nasıl Seçilir?

Türkiye’de gurbetçi sağlık sigortası arıyorsanız, en büyük üzüntünüz neredeyse çok fazla seçeneğin olması olacaktır. Sağlık tesisleri ve sigorta sağlayıcıları çoktur. Tam kapsam ve zihinsel huzur için doğru seçimi yapmanız gerekecek.

Prim inkar edilemez en önemli faktördür. “Bugün ne kadar ödemeye razısınız ve yarın size ne tür bir teminat sunuyor?” önemli biridir. Poliçe sağlayıcıları için pazarı tararken birçok yerel seçeneğe rastlayacaksınız. Yerel sigorta sağlayıcıları cazip anlaşmalara sahiptir ve çok yüksek olmayan bir primle oldukça fazla fayda sunabilirler.

Ancak yine yerel bir politika seçmeden önce iyice düşünün.

Yerel poliçe kapsamınız, ulusal sınırların dışına adım attığınız anda sizi terk edecektir. Yakın bir ülkede en iyi şekilde sunulan bir tedaviye ihtiyacınız olursa, teminatınız bu masrafları kapsamaz. Yerel bir plan satın alarak, kendinizi kısıtlamanız gerekecektir.

Türkiye gurbetçi sağlık sigortasına gitmeyi düşünün . Primler biraz daha yüksek olabilir ama buna değer. Kapsama nereye giderseniz gidin sizi takip edecek. Masraf – nihai memnuniyet – konusunda endişelenmeden özel bakım alacaksınız.

Türkiye Gurbetçi Sağlık Sigortası Satın Alma

Türkiye’deki gurbetçi sağlık sigortanız için hangi poliçe sağlayıcısını seçerseniz seçin , planları karşılaştırmalısınız. Primleri, kapsamı, hüküm ve koşulları ve istisnaları kontrol edin. Tıbbi bakım için diğer ülkelere seyahat masraflarınızın da karşılanması için ülkesine geri gönderme ve tıbbi kazı hizmetleri sunan politikaları da arayabilirsiniz.

Bir politikaya karar vermenin en iyi yolu, ne kadar barış ve güvence sunabileceğini anlamaktır. İç huzuru ne kadar iyi olursa politika o kadar iyi olur!

TIKLA ARA