Türkiyede Sağlık Sigortası

Türkiyede Sağlık Sigortası

Türkiyede Sağlık Sigortası

İster Türkiye’yi birkaç günlüğüne ziyaret edin, ister uzun vadeli olarak oraya taşınmayı planlıyor olun, muhtemelen Türk sağlık sigortası sisteminin ayrıntılarını bilmek isteyeceksiniz. Bu, özel bir sağlık sigortası yaptırmanız gerekip gerekmediğine karar verirken sahip olmanız gereken çok önemli bilgilerdir. Bu kılavuz, Türkiye’deki sağlık sigortasına genel bir bakış sunarak size ülkenin sağlık sistemi hakkında temel bilgiler ve üzerinde düşünmeniz için bazı seyahat ipuçları sunar. Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin veya zorunluluk olmayan bir teklif için aşağıya tıklayın. 

Türkiye Hakkında

Türkiye Cumhuriyeti, Yunanistan, Bulgaristan, Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan’ın Nahçivan, İran, Irak ve Suriye dışkısı ile çevrili bir parlamenter demokrasidir. 83 milyonluk Avrasya ülkesi ağırlıklı olarak Türklere, ancak aynı zamanda büyük bir azınlık Kürt grubuna ev sahipliği yapıyor. Ticaret şehri İstanbul, başkenti Ankara’dır. Türkiye eskiden Avrupa Birliği (AB) üyeliğine adaydı, ancak görüşmeler o zamandan beri durdu ve verimli olmadı. Ülkeyi düşündüğünüzde aklınıza muhtemelen Türk lokumu / kahve, baklava veya iskender kebabı geliyor. Ayrıca her yıl milyonlarca ziyaretçiyi çeken çarpıcı bir mimariye sahiptir. Türkiye, kalitesi ve erişilebilirliği ile bilinen evrensel bir sağlık sistemine sahiptir. 

Türkiye’de sağlık sistemi

Türkiye’nin sağlık sistemi, birçok farklı plan ve departmanın dahil olduğu oldukça karmaşıktır. Tüm sağlık ve sosyal yardım faaliyetleri, kamu hastanelerini işleten ve özel hastaneleri denetleyen Sağlık Bakanlığı tarafından koordine edilmektedir. Türkiye’nin evrensel sağlık sistemi için, sosyal güvenceye kayıtlı sakinler sübvansiyonlu kamu sağlık hizmeti almaktadır. Öte yandan, özel sağlık hizmetleri, sağlık sigortası primleri veya cepten yapılan ödemelerle karşılanmaktadır. Ülkedeki özel hastanelerin çoğu büyük şehir ve kasabalarda bulunmaktadır. Ana kamu ve özel sektörün yanı sıra üniversiteler ve Savunma Bakanlığı da ülkede hastaneler kurmakta ve işletmektedir. 

Halk sağlığı sistemi 

Türkiye’de sosyal güvenlik sistemini yöneten, hem işverenlerin hem de çalışanların sigorta primlerine katkıda bulunmaları gerektiğini öngören büyük kuruluşlar var. Turistler genellikle kamu sağlık sistemine erişemezken, sakinler sisteme yalnızca belirli uygunluk kriterlerini karşıladıklarında erişebilirler. 

Sosyal Güvenlik sistemi

  • Sosyal Sigortalar Kurumu (SGK): Özel sektör ve mavi yakalı kamu sektörü çalışanları için tasarlanan SGK, kullanıcıların SGK hastanelerine erişimini sağlıyor. Sağlık Bakanlığı bazen üniversite ve özel hastanelerle SGK mensuplarının kullanması için özel sözleşmeler yapmaktadır. Ayakta tedavi gören hastalar için tıbbi ilaçlara ek ödeme yapılabilir. 
  • Serbest Meslek Sahibi Sosyal Güvenlik Kurumu (Bağ-Kur): Bağ-Kur üyeleri ödeme katkı paylarını 1-24 arasında seçiyor, daha düşük seviyeler daha yüksek limitlerle geliyor. Bağ-Kur’un kendine ait tesisleri yoktur, ancak SGK hastaneleri gibi diğer kamu kurumlarıyla sözleşmeleri vardır. Geri ödeme sağlanmadan önce ödemenin önceden yapılması gerekir. Bir ortak ödeme sistemi üzerinde çalışır.
  • Devlet memurları için emeklilik fonu (Emekli Sandigi): Emekli memurlar için bir devlet memurları emeklilik fonu olarak, herhangi bir sağlık sigortası primi alınmamaktadır ve tamamı devlet bütçesine kaydedilmektedir. Katkı payı sistemine dayanır ve emekli memurlara pek çok fayda sağlar. 
  • Yeşil Kart sistemi (Yeşil Kart): Devletin belirlediği belirli bir eşiğin altında gelir elde edenler için, bazı devlet ve üniversite hastanelerinde ayakta ve yatarak tedavi görmelerini sağlayan özel bir kart var. Ancak ayakta tedavi ilaçları maliyete dahil değildir. Sağlık Bakanlığı, Yeşil Kart vermeye yetkili tek organdır.

Özel sağlık sistemi 

Türkiye’de nispeten uygun maliyetli ve yüksek standartlarda bakım sunan geniş bir özel hastane ve klinik ağı vardır. Hatta ülke bir sağlık turizmi merkezi olmaya bile başlıyor. Özellikle estetik ameliyatlar, diş hekimliği ve doğurganlık tedavileri ile tanınır. Bir doktorla randevu almak zor değildir ve tıp doktorlarının çoğu İngilizce konuşur. 

Sağlık Sigortası 

Kamu sağlık sistemine erişimi olan birçok gurbetçi, bunu özel bir sağlık sigortası planıyla tamamlamayı tercih ediyor. Bu, genellikle kamu hastanelerinde çok yaygın olan uzun kuyrukların atlanabilmesi içindir. Hem yerel Türk hem de uluslararası sağlık sigortası planları için seçenekler mevcuttur, ilki önemli ölçüde daha ucuzdur ancak daha fazla kısıtlamaya sahiptir. 

Sağlık hizmetlerine erişim 

Türkiye’de bir yıldan uzun süredir yasal olarak ikamet eden ve yerel SGK ofisine kayıt yaptırarak sosyal güvenlik primi yapmış olan yabancılar, halk sağlığı sistemine erişebilirler. Yönetmelikler uyruğunuza göre değişir, bu nedenle önceden işvereninize veya yerel Türk büyükelçiliğine danışın. Özel sağlık sektörü söz konusu olduğunda, özel bir sağlık sigortası planları varsa veya parasını cepten ödemeye istekliyseler, gurbetçiler buna erişebilirler. 

Türkiye’deki en iyi hastanelerden bazıları: 

Eczaneler 

Eczaneler Türkiye’nin her yerine dağılmış durumdadır. Hatta İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde de 24 saat açık birçok eczaneler bulunabilir. Ancak, genel olarak açılış saatleri değişebilir. Eczacılar ayrıca hastalıkları teşhis edebilir, reçetesiz satılan (OTC) ilaçları verebilir ve gerekirse bir doktor önerebilir. Pek çok batı ülkesiyle karşılaştırıldığında, ilaç alımını çevreleyen düzenleme biraz gevşek olabilir. 

Acil servisler 

Türkiye’deki acil servislere 112’yi tuşlayarak ulaşılabilir. Operatör daha sonra sizi ihtiyaç duyduğunuz özel hizmete bağlayacaktır. Çoğu operatör İngilizce’yi akıcı bir şekilde bilmediğinden, hiç Türkçe bilmiyorsanız dil engelleri olabilir. Bir ambulansa ihtiyacınız varsa, kamu veya özel bir kurum tarafından sağlanan bir ambulansa gitme seçeneğiniz olacaktır. Özel ambulanslar daha hızlı varma eğilimindedir ve daha donanımlıdır. 

Türkiye seyahat tavsiyesi

Genel ipuçları ve sağlık tehlikeleri konusunda Türkiye’ye gelen ziyaretçilerin akılda tutması gereken birkaç nokta vardır.

Genel ipuçları: Türkiye bir AB ülkesi olmadığı için Avrupa Sağlık Sigortası Kartı (EHIC) geçerli değildir. Tüm yolculara bir seyahat sigortası planı yaptırmaları tavsiye edilir . Turistik bölgelerdeyken, eşyalarınıza göz kulak olmak gibi tüm olağan önlemleri almanız da önerilir. 

Kimlik zorunluluğu : Türkiye’de bulunduğunuz süre boyunca yanınızda her zaman fotoğraflı bir kimlik bulundurmanız gerekir. Talep üzerine kimlik sağlamamak para cezasına veya hapis cezasına neden olabilir. Pasaportunuzun bir kopyasını çıkarmanız ve yanınızda bulundurmanız tavsiye edilir. 

Sağlık tehlikeleri: Türkiye’de musluk suyu içmek güvenli değildir, bu nedenle kaynatılmış veya şişelenmiş suyu tercih edin. Türkiye için gerekli aşılar için ülkenizin sağlık departmanına danışın. Genel olarak, Türkiye Avrupa’daki en yüksek kuduz vakalarından bazılarına sahip olduğu için kuduz aşısı önerilir.

Kültürel duyarlılık: Türkiye büyük ölçüde Müslümanların çoğunlukta olduğu bir ülkedir. Ülkeyi ziyaret edenlere, yerel halkla etkileşimde bulunurken kültürel duyarlılığı korumaları ve herhangi bir suçun meydana gelmemesini sağlamaları tavsiye edilir. 

Diğer kurallar: Bu bir suç olduğu için Türk milletine veya bayrağına hakaret etmeyin. Türk parasını tahrif etmek, metal dedektörü kullanmak, ‘kültürel hazineleri’ ve antikaları izinsiz çıkarmak / ihraç etmek veya askeri tesislerin fotoğraflarını izinsiz çekmek de yasa dışıdır.

Lütfen bu sayfadaki bilgilerin tam kapsamlı olmadığını ve önceden uyarı yapılmaksızın değiştirilebileceğini unutmayın. Yolculuğunuza çıkmadan önce herhangi bir şüpheniz varsa yerel Türk büyükelçiliğine danışmanız tavsiye edilir. 

Türkiye’deki gurbetçiler için özel sağlık sigortası

Türkiye’de kamu sağlık erişimi olmayan veya bir sağlık sigortası planı alarak erişim özel sağlık istiyorsanız olanlarınız için akıllı bir hareket. Türkiye’deki sağlık hizmetleri maliyetleri tipik olarak batılı emsallerinden daha düşük olsa da, iyi bir sağlık sigortası planı yine de uzun vadede size biraz para kazandırabilir. 

TIKLA ARA

bagcilar evden eve nakliyat evden eve nakliyat şehirlerarası evden eve nakliyat evden eve nakliyat firmaları evden eve nakliyat ümraniye evden eve nakliyat evden eve nakliyat avcılar evden eve nakliyat evden eve nakliyat