Türkiye’de Sağlık

Türkiye’deki sağlık hizmetleri standardı, bulunduğunuz yere ve kamusal veya özel sistemi kullanmanıza bağlı olarak değişir. Avrupalı ​​meslektaşlarının çoğundan daha ucuz olsa da, Türkiye‘deki halk sağlığı hizmetlerinin kalitesi o kadar yüksek değil. Bununla birlikte, Türkiye kozmetik cerrahi, diş hekimliği ve doğurganlık tedavisi gibi alanlarda hızla büyümesiyle tanınmaktadır. Ortak sağlık hizmetleri programları açısından, AB vatandaşları, kıta genelinde üye devletlerin sahip olduğu aynı karşılıklı anlaşmalardan Türkiye’de henüz yararlanamıyor.

Türkçe, kamu hastanelerinde ve kliniklerinde tıp personeli tarafından konuşulan ana dildir, yabancıların ise özel olarak işletilen kurumlarda iki dilli İngilizce konuşan profesyoneller bulma olasılığı daha yüksektir.

Halk sağlığı bakımı

Türk halk sağlığı sistemi yeterli donanıma sahip değildir, finansman eksikliği ve kapasite aşımından muzdariptir, ancak hizmetler sübvanse edilmektedir; reçeteler, hastaneye yatış, gebelik, rehabilitasyon ve uzman tedavileri sağlamak.

Ödeme, cepten ya da Sağlık için Sosyal Sigorta Kurumu’na zorunlu katkılarla yapılır ve bu miktar genellikle işverenler tarafından her ayın sonunda gelirinizden kesilir.

Yabancı uyruklu kişiler ancak Türkiye’de ikamet ediyorlarsa ve fona iki yıl katkıda bulundularsa bu hizmetlerden yararlanabilecekler.


Özel sağlık hizmetleri

Türkiye’deki yabancılar, daha iyi hizmet veren tesislere ve İngilizce konuşması daha muhtemel olan iyi eğitimli personele erişebilecekleri özel hastanelerde tedavi görme eğilimindedir. Kamu sağlık hizmetlerinden daha pahalı olsa da, oldukça uygun fiyatlı kalır. Özel sağlık hizmetlerini kullanarak, gurbetçiler, devlet kurumlarında sıklıkla görülen uzun kuyrukları da atlarlar.

Türkiye’de uzun süre kalanlar veya kronik hastalıkları olanlar sağlık sigortasına yatırım yapmayı düşünmelidir. Avrupa Sağlık Sigortası Kartı Türkiye’de geçerli değildir, bu nedenle özel tesislerde tedavi olmak istiyorsanız sağlık sigortası tavsiye edilir.

Eczaneler ve ilaçlar

Eczaneler Türkçede eczane  olarak adlandırılır  ve ülkenin her yerinde bulunur. İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde genellikle çok sayıda 24 saat açık eczaneler bulunur, ancak genel olarak eczane saatleri değişebilir. Türkiye’deki eczacılar bilgilidir ve hastalıkları teşhis edebilir, reçetesiz ilaç sağlayabilir ve gerekli olduğunu düşünürlerse bir doktor tavsiye edebilirler.

Bazı ilaçların satın alınmasına ilişkin düzenlemeler, Türkiye’deki bazı Batılı muadillerine kıyasla daha gevşektir ve normalde reçeteye ihtiyaç duyan bazı ilaçlar tezgahta mevcuttur.


Türkiye’deki sağlık tehlikeleri

Yolcular musluk suyu içmekten kaçınmalı ve bunun yerine şişelenmiş veya kaynamış su tercih etmelidir. Arıtma tabletleri veya bir filtre kullanılması da tavsiye edilir. Nehirlerden veya göllerden su içmek son derece tehlikelidir ve potansiyel olarak kusma veya ishale neden olur.

Sıtma, Türkiye’nin bazı bölgelerinde, özellikle güneydoğudaki Mardin’in ilinde mayıs ayından ekim ayına kadar yaygındır. Sıcak iklim nedeniyle, hem ısı yorgunluğu hem de sıcak çarpması da ciddi endişelerdir.

Ek olarak, Türkiye’de Avrupa’daki en yüksek kuduz vakalarından bazılarına sahip olduğu için kuduz aşısı önerilir. Kızamık, kabakulak, kızamıkçık, difteri, tetanoz, suçiçeği, çocuk felci ve yıllık grip aşısı dahil olmak üzere rutin aşılar tamamlanmalıdır.

Önerilen diğer aşılar, hepatit A ve tifo için olanları içerir.


Acil servisler ve önemli numaralar

Acil bir durumda, Türkiye’deki yabancılar, kendilerini ilgili servise yönlendirebilecek bir operatörle konuşmak için 112’yi aramalıdır . Bununla birlikte, operatörün İngilizce konuşacağının garantisi yoktur.

Türkiye’deki ambulanslar moderndir ve sağlık sektörünün en yeni teknolojilerinden bazılarını barındıran birden fazla senaryo ile başa çıkmak için tam donanımlıdır. Ambulansın hızı ve tepkisi, hizmetin bir devlet veya özel kurum tarafından sağlanmasına bağlı olacaktır. İkincisi, daha hızlı ve daha donanımlı olma eğilimindedir.

TIKLA ARA