Türkiye’de Trafik Kuralları nasıl uygulanıyor?

Türkiye'de Trafik Kuralları nasıl uygulanıyor?

Türkiye’de Trafik Kuralları nasıl uygulanıyor?

İnsanların can ve mal güvenliği açısından trafik sigortası kurallarına uymak şarttır. Türkiye’de 20 milyondan fazla aracın bulunduğunu ve bu araçların her gün hareket halinde olduğunu düşünürsek, trafik kurallarına uymanın hayati önem taşıdığını söyleyebiliriz.

Türkiye'de Trafik Kuralları nasıl uygulanıyor?
Türkiye’de Trafik Kuralları nasıl uygulanıyor?

Bu yazımızda Türkiye’de uymanız gereken trafik kurallarına da detaylı olarak değinecek ve her seferinde bu kurallara uymanızı rica edeceğiz.

Türkiye’de Uymanız Gereken Trafik Kuralları

İstanbul’un özellikle araç yoğunluğu ve dolayısıyla Türkiye’nin en yüksek trafik yoğunluğunun yaşandığı şehir açısından ilk sırada yer aldığını belirtelim. Bu yüzden İstanbul’da yaşamayı düşünüyorsanız şehir içi toplu taşıma araçlarını tercih etmenizi tavsiye edebiliriz.

Şimdi dikkatli olmanız gereken bazı konuları ele alalım.

Sağa dönerken Yayalara yol verin

Türkiye’de trafik sağdan akıyor. Sürüşte sağa dönmek istediğinizde, insanlar karşıya geçerse öncelik bu kişilere aittir. O noktada trafik ışığının olmaması durumunda, yayalar her zaman önceliğe sahiptir.

Yaya Geçidi’nde vites küçültün

Yaya geçitleri, trafik ışığı bulunmayan bölümlerde yayaların can güvenliğini sağlamak amacı ile yerleştirilen tabelalardır.

Aşağıdaki mesafeye uyun

Sürüş sırasında önünüzdeki araca çok fazla yaklaşmamaya dikkat edin. Çünkü her an her şey olabilir. Örneğin aniden dışarı fırlayan bir kedi yüzünden önünüzdeki araç hemen fren yapabilir. Bu nedenle aracınız ile önünüzdeki araç arasında güvenli bir mesafe bırakırsanız kaza yapma şansınızı minimuma indirmiş olursunuz.

Trafik İşaretlerine ve Işıklarına kesinlikle dikkat edin

Sürücüleri uyarmak için yollarda çok sayıda trafik işareti bulunmaktadır. Bu işaretler sürücülere yolu gösterir, yolun sonraki bölümlerindeki koşullar hakkında onları bilgilendirir. Başka bir deyişle, sürüş sırasında yol kenarındaki işaretlere dikkat etmeniz çok önemlidir. Bu işaretlerden bazıları aşağıdaki gibidir:

Tabi trafik ışıklarından bahsetmeden bir sonraki başlığa geçmek doğru olmaz. Çünkü belirtilmelidir ki trafik ışıklarına uyulmaması, trafik kazaları için büyük bir faktördür. Kırmızı ışıkta beklerken ambulans, itfaiye vb. Araçlar siren çalarak yaklaşabilir. Bu gibi durumlarda bu araçlara yol vermek amacıyla aracınızı doğru noktaya getirebilirsiniz.

Sol şeridi gereksiz yere kullanmayın

Birden fazla şeridi olan yollarda sol şerit, önünüzdeki bir aracı sollamak ve hızlanmak için kullanılır. Bu nedenle seyahat sırasında sol şeridi sürekli kullanmamaya dikkat edin. Yani önünüzdeki aracı solladıktan sonra sağ şeride geçmelisiniz.

Yine birçok şeridin bulunduğu yollarda en sağ şerit acil durum şerididir. Bu şerit ambulans, itfaiye vb. Acil durum araçlarına ayrılmıştır. Sürekli olarak acil şeritte giderseniz, radarlar ve trafik polisleri tarafından ceza uygulanacağını unutmayın.

Türkiye’de en çok ihlal edilen trafik kuralları hangileri?

2016 yılı istatistiklerine göre Türkiye’de 413.000 trafik kazası yaşandı. Maalesef bu kazalarda 7000’den fazla kişi hayatını kaybetti. Bu kazaların nedeni öncelikle temel trafik kurallarına uyulmaması ve dikkatsizlikten kaynaklanmaktadır.

Şimdi Türkiye’de en çok ihlal edilen trafik kurallarını gözden geçirelim.

 • Emniyet kemerini bağlamamak. Araçtaki herkes emniyet kemeri takmalıdır.
 • Yaya geçidinde yayaların geçiş hakkını ihlal etmek,
 • Kırmızı ışıkta geçmek için
 • Trafik işaretlerine uymamak,
 • Aşırı hız ve hız sınırlarına uymamak,
 • Yanlış geçen,
 • Araba sürmek,
 • Sinyal vermeden şerit değiştirmek veya değiştirmek,
 • Trafikte cep telefonuyla konuşmak veya mesaj yazmak,
 • Geçiş hakkı kurallarına uymamak,
 • Öndeki araç ile takip mesafesini kapatmama,
 • Kış aylarında zincirsiz yola çıkmak trafik kazalarına yol açan en yaygın nedenlerdir.

Türkiye’de Hız Limitleri ve Cezalar Nasıl?

Ne yazık ki, trafik kazalarının çoğu hız sınırlarına uyulmaması sonucunda meydana gelmektedir. Bu nedenle Türkiye’de hız sınırlarına dikkat ederek araç kullanmak hem sizin hem de başkalarının can ve mal güvenliği açısından hayati önem taşımaktadır.

Sürücülerin aşırı hız ile tehlike oluşturmamasını sağlamak amacıyla ülke genelinde radar uygulaması yaygın olarak mevcuttur. Radarlar, sürücülerin hızlarını algılar ve herhangi bir ihlal durumunda otomatik olarak ceza uygular, aracın plakalarını belirler. Aynı şekilde yol kenarında bekleyen sivil polis arabaları da radar uygulaması yapabilir. Bu nedenle düzenli olarak hız sınırlarına uymak önemlidir.

Ayrıca Türkiye trafiğinde de ceza puanı uygulandığına dikkat edilmelidir. Yanlış davranışlarda bulunan sürücülerin kırmızı ışıkta yatması, hız sınırlarına uymama, araç kullanırken cep telefonuyla arama vb. Ehliyetleri trafik polisi tarafından ele geçirilebilir. Örneğin 21-25 kilometre hız sınırını aşanlara 1 ceza puanı, kırmızı ışıkta koşanlara 1 ceza puanı veriliyor. Toplam 8 puana ulaşan sürücünün ehliyetine geçici olarak el konulabilir.

2018 yılında güncellenen hız sınırlarını Karayolları Genel Müdürlüğü internet sitesinden öğrenebilirsiniz. ( http://www.kgm.gov.tr/sayfalar/kgm/sitetr/trafik/hizsinirlari.aspx )

Araçta hangi Malzemeler bulunmalıdır?

Türkiye’de trafik kurallarına ve güvenli trafiğe uyulabilmesi için her araçta aşağıda listelenen malzeme ve sertifikaların bulunması gerekmektedir.

Özel Araçlarda Bulunacak Sertifikalar

Rutin olarak uygulanan trafik kontrollerinde, aşağıdaki sertifikalar trafik polisine gösterilmelidir.

 • Araç ruhsatı
 • Sürücü ehliyeti
 • Her yıl yenilenen zorunlu trafik sigortası
 • Her yıl alınan egzoz emisyon etiketi
 • Özel araçlar için iki yılda bir yapılan araç muayene belgesi
 • Yılda iki defa ödenen araç vergisi (Bunun ödenmesi yeterlidir, faturasının araçta bulundurulması gerekmez)
 • Taşıtın yaptırılmışsa kasko sigortası

Özel Araçlarda Taşınması Gereken Malzemeler

Oluşabilecek kaza ve arızalar için aşağıda belirtilen malzemelerin araçlarda da bulundurulması gerekmektedir.

 • İlk yardım çantası (kitte aşağıdaki malzemeler bulunmalıdır: 2 adet büyük gazlı bez, 1 kutu steril pamuklu gazlı bez, 2 adet üçgen bandaj, 1 adet antiseptik solüsyon, 10 adet kancalı iğne, 1 adet küçük makas (paslanmaz çelik), 1 adet turnike, 10 adet yapıştırma alçı, 1 adet alüminyum yanık pansuman, 2 adet medikal eldiven, 1 adet meşale)
 • En az 1 kg yangın söndürücü,
 • Dik durabilen, en az 2 adet yansıtma yüzeyine sahip ikaz üçgeni
 • Araba kaldırıcı ve bijon anahtarı
 • Kış ayları için lastik zinciri ve çekme halatı (Emniyet Genel Müdürlüğü gerekli gördüğü takdirde kış aylarında zincirli ve çekme halatsız araçların yola çarpmasını yasaklar)

Yabancı uyruklular Türkiye’de nasıl ehliyet alabilir?

Yabancı uyruklular Türkiye dışındaki bir ülkeden aldıkları ehliyet ile Türkiye’ye giriş tarihinden itibaren en fazla 6 ay süreyle araç kullanabilirler. 6 ayın sonunda Türkiye’de araç kullanabilmek için Türkiye dışında alınan ehliyetlerin Türk ehliyeti ile değiştirilmesi gerekmektedir.

İlk defa ehliyet alacak yabancı uyrukluların Türkiye’de yaygın olarak bulunan sürücü kurslarına katılıp burada başarılı olmaları gerekmektedir. Daha sonra aşağıdaki belgeleri hazırlayarak il veya ilçe emniyet müdürlüğüne şahsen başvurmaları gerekmektedir. Ehliyet işlemleri için internetten randevu alınması gerektiğini de belirtelim. ( Https://surucurandevu.egm.gov.tr/ )

 • Oturma izni ve bir nüshası
 • Sürücü kursundan alınan sertifikanın aslı
 • Sürücü kursundan alınan sertifikaların fotokopileri
 • 4 adet biyometrik fotoğraf
 • Kan grubu kartı
 • Sürücü belgesi almak için yapılan ödemenin dekontu
 • Eğitim belgesinin noter tasdikli Türkçe tercümesi
TIKLA ARA