Zorunlu Trafik Sigortası 2021 | Türkiye Sigorta Fiyatları Ne

Trafik Sigortası Fiyatları

Table of Contents

Zorunlu Trafik Sigortası 2021 | Türkiye Sigorta Fiyatları Ne

Trafikte kullanılan trafik sigortası her aracın yasal olarak trafik sigortası olması zorunludur. Sigortanız, aracınızı sürerken kaza yapmanız durumunda yasal olarak sorumlu olacağınız miktarı tazmin edecektir.

Trafik Sigortası Fiyatları
Zorunlu Trafik Sigortası 2021 | Türkiye Sigorta Fiyatları Ne

Trafik sigortası

Trafik Yaralanmaları Yasasına (1975: 1410) göre trafikte kullanılan tüm motorlu Zorunlu Trafik Sigortası 2021 | Türkiye Sigorta Fiyatları Ne araçlar trafik sigortalı olmalıdır. Dilerseniz, ek tam veya yarı sigorta imzalayabilirsiniz.

Araç trafikte ise, aracın kayıtlı sahibi belirli araç için trafik sigortası imzalamalıdır. Bu, örneğin aracın çalınması, kullanım yasağı, sürüş yasağı veya sürülebilir durumda olmaması durumunda da geçerlidir. Trafik sigortası gerekliliğinin sona ermesi için araç trafiğe kapalı olarak bildirilmelidir.

En Uygun En Ucuz Nedir Ne İş Yarar Genel Şartları Poliçe Araç Tramer SBM Forum Tahmini Teklif 2021 trafik sigortası fiyatları t.c ile sorgulama

Trafik sigortası nedir?

Trafik sigortası, trafikte belirli türden yaralanmalar durumunda tazminat sağlayan zorunlu bir sigortadır. Bazı örnekler:

 • Sigortalı araçla kazada yaralanan tüm kişiler kişisel yaralanmalar için tazminat alırlar. Bu hem sürücüler hem de yolcular için geçerlidir.
 • Yaralanan taraf, alkollü araç kullanma ile bağlantılı olarak kasıt, ağır ihmal veya diğer ihmaller yoluyla yaralanmaya katkıda bulunmuşsa, tazminat azaltılabilir.
 • Başka bir araçla çarpışma sonucunda maddi hasar meydana gelirse, hasar temel kural olarak trafik sigortası tarafından tazmin edilir. Kazaya sebep olan sebep olarak kabul edilen aracın sigortası, sebep olmayan tarafa verilen zararı tazmin eder.
 • Elektrik direği gibi bir motorlu taşıt dışında bir şeyle çarpışırsanız, elektrik direğine verilen mal hasarı genellikle otomobilin trafik sigortası tarafından telafi edilir.

Lütfen, hasara kendiniz neden olduysanız, kendi aracınızda veya taşınan mallarda meydana gelen hasar için tazminat almayacağınızı unutmayın.

Araç sadece trafik sigortalıysa, hasar, yangın veya hırsızlık için tazmin edilmezsiniz.

Zorunlu Trafik Sigortası
Zorunlu Trafik Sigortası

Trafik sigortasını kim yaptırmalı?

Araç için trafik sigortası imzalaması gereken aracın tescilli sahibidir.

Trafik sigortasını ne zaman imzalamalısınız?

Bir motorlu taşıt sahibi olmanızla bağlantılı olarak bir trafik sigortası imzalamanız gerekir. Sigorta, aracın trafiğe çıktığı günden itibaren veya araç zaten trafikte ise hemen imzalanmalıdır. Araç trafiğe kapalı olarak bildirilirse, trafik sigortası imzalamanıza gerek yoktur.

Trafik sigortanızı ne zaman iptal edebilirsiniz?

Sigortayı iptal edebilirsiniz eğer

 • aracı sat
 • aracı trafik dışı olarak bildirin
 • aracın kaydını kaldırır
 • başka bir şirketle yeni bir trafik sigortası imzalamak

Sigortanızı iptal edebilmeniz için, bilgilerin İsveç Nakliye Acentesinde bize kaydedilmesi gerekir. Mülkiyet değişikliği, askıya alma veya kayıt silme durumunda geçerli olan karayolu taşıt siciline girilen tarihtir.

Aracınız sigortasızsa ne olur?

Trafik sigortası imzalamadıysanız, otomatik olarak İsveç Taşımacılık Sigorta Kurumu’na bildirilirsiniz ve trafik sigortası ücreti olarak adlandırılan bir ücret ödemeniz gerekir. Ücret, normal bir trafik sigortası için ödediğiniz primden önemli ölçüde daha yüksektir.

Zorunlu Trafik Sigortası

(Karayolu Motorlu Taşıtlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası), Kuveyt Türk’ün, 575 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre sürücünün hukuki sorumluluğuna karşı poliçede tanımlanan motorlu taşıtlar için sürücünün zorunlu sigorta limitlerine kadar teminat altına almasını sağlar. 2918, sürüş sırasında birinin ölümüne veya yaralanmasına veya bir nesneye zarar gelmesinden kaynaklanan.

 • Zorunlu Trafik Sigortası, sigorta sözleşmesine kayıtlı yolcu, sürücü ve asistanların şehirlerarası veya dış hatlar yolcu taşımacılığı sırasında uğradıkları her türlü kazanın, tatilin başından sonuna kadar, molalar ve duraklar dahil olmak üzere seyahat süresi içinde garanti sağlar. taşımacılık servisi.
 • Her kara aracı için ayrı poliçeler düzenlenir.
 • Poliçe kanunen zorunludur ve primi nakit olarak ödenmelidir.
 • Bir kazada kayıpları önlemek veya azaltmak için poliçe sahibi olarak makul ve zorunlu harcamalarınız tarafından karşılanmaktadır.

Araç Sigortası Hakkında En Sık Sorulan 100 Soru

Arac Sigortasi Hakkinda En Sik Sorulan 100 Soru
Araç Sigortası Hakkında En Sık Sorulan 100 Soru

1. En Ucuz Sigortaya Kim Sahiptir?

Araba sigortası tekliflerini karşılaştırmak önemlidir çünkü bunlar birçok faktör tarafından belirlenir. İki oran aynı değildir çünkü farklı sürücüler farklı yaşam koşullarına sahiptir. Diğer sürücülerde olmayan belirli indirimlerden de yararlanabilirsiniz.

2. Ne Kadar Araba Sigortasına İhtiyacım Var?

Ne kadar araba sigortasına sahip olduğunuz birkaç faktöre bağlıdır. İlk olarak, bir arabayı kiralıyorsanız veya finanse ediyorsanız, tam bir sigortaya sahip olmanız gerekebilir. Her eyaletin farklı sigorta gereksinimleri vardır, bu nedenle yerel DMV’nize danışmanız önemlidir. Bununla birlikte, arabanızın bedelinin ödenmesi durumunda, neredeyse tüm eyaletler, kira kontratında sorumluluk sigortası talep eder. Ayrıca, değeri çok düşük olan bir arabayı aşırı sigortalamak istemezsiniz. Ne kadar araba sigortası satın alacağınızla ilgili daha fazla bilgi için burayı ziyaret edin .

3. Otomobil Sigortam Kiralık Otomobilleri Kapsar mı?

Teminatınıza bağlı olarak, aracınız bir kazada hasar görürse, bir kiralık araba teminatınız olabilir. Kendi aracınızda kapsamlı, çarpışma ve sorumluluk sigortası taşıyorsanız, teminat büyük olasılıkla kiralık arabayı da kapsayacaktır. Aynı şey, iş veya seyahat için bir araba kiraladığınızda da geçerlidir. Kiralık araç hasarını nelerin kapsadığı hakkında daha fazla bilgi için burayı ziyaret edin .

4. Araç Sigortası Ne Kadardır?

Herkesin ücretleri birkaç faktöre göre farklıdır, ancak aynı zamanda, sizin gibi bir sürücüye farklı sigortacıların neler sunduğunu öğrenmek için güvenilir bir kaynaktan araba sigortası ücretlerini araştırmak da önemlidir . Otomobil sigortası fiyatlarını karşılaştıran insanlar yılda binlerce olmasa da yüzlerce dolar tasarruf ederler. Etkenler, medeni durum, garaj adresi ve sürüş geçmişini içerir ancak bunlarla sınırlı değildir. Bazı eyaletler sizi krediye göre derecelendirir.

5. Kapsamlı Araç Sigortası Neleri Kapsar?

Birçok insan yanlış bir şekilde, kapsamlı bir sigortaya sahip olmanın, bir kaza geçirdikten sonra “her şey” için güvence altına alındığınızı varsayar. Kapsamlı sigorta, aracınızın çalınması veya tahrip edilmesi veya çarpışma dışında herhangi bir nedenle hasar görmesi durumunda sizi karşılar. Kapsamlı sigorta kapsamındaki diğer tehlikeler arasında fırtınalar ve diğer doğal afetler, kırık camlar ve ön cam ile hayvanların ve düşen nesnelerin neden olduğu hasar yer alır.

6. Otomobil Sigortası Nedir?

Otomobil Sigortası, sigortalı ile sigorta şirketi arasındaki bir sözleşmedir. Sigortalı sigorta kapsamındaki bir zarara uğrarsa, sigorta şirketi masrafların ödenmesine yardımcı olacaktır. Sigorta kapsamı için sigorta ödemeleri, yıllık ve altı aylık ödemeler için aylık prim olarak ödenir. Sizin hatanız olan bir kaza geçirirseniz, sigorta borçlu olunan bakiyede kalan tüm olmasa da çoğunu karşılamadan önce, öncelikle bir tevkif edilebilir veya sizin seçtiğiniz bir miktarı ödersiniz. Sigortalanmak için herkes farklı bir oran öder. Otomobil sigortasının ne olduğu hakkında daha ayrıntılı bir makale için burayı ziyaret edin .

7. En İyi Oto Sigorta Şirketi Nedir?

Araba Sigortası, her şeye uyan tek tip bir ürün değildir. Siz ve arabanız için neyin en iyi olduğunu belirleyen birçok faktör vardır. Ayrıca, kafanız karıştığında size ne kadar kapsama ihtiyacınız olduğunu söyleyebilecek bilgili bir temsilci ile konuşmanıza da yardımcı olur.

8. Otomobil Sigorta Tazminatı Ne Zaman Doldurulmamalıdır?

Sağduyunuzu kullanın. Bir hak talebinde bulunduğunuzda oranınızın arttığını bilin. Öyleyse, masraf üstesinden gelemeyeceğin bir şeyse, birinci dosyala. İlk olarak, muafiyet kapsamına girmeden önce ödenmesi gerekecek. Buna değip değmediğini kendinize sorun. Örneğin, bir masrafınız varsa, büyük olasılıkla düşülebilir tutarınızdan daha ucuz olacaktır, bu nedenle sadece cebinizden ödeme yapmak iyi bir fikirdir.

9. Araç Sigortası Nasıl İptal Edilir

Her sigortacının farklı bir iptal politikası vardır. Teminat süreniz dışında iptal etmeniz durumunda herhangi bir ceza olup olmadığını öğrenmek için sigortacınızla iletişime geçin.

10. Birine Karşı Oto Sigorta Talebi Nasıl Açılır

Bir kaza geçirirseniz, her zaman diğer sürücü ile sigorta bilgilerini paylaşmalısınız. Ayrıca ne olduğunu açıklayan bir polis raporu olmalıdır. Bilgi alışverişinde bulunduktan ve polisle konuştuktan sonra sigorta şirketinizi en kısa sürede arayın. Kaza onların hatasıysa, ne olduğunu sigorta acentenize anlatın. Sigortacı, diğer sürücüye karşı tazminat talebinde bulunacaktır.

11. Oto Gap Sigortası nedir?

Çoğu zaman, insanlar bir araba satın aldıklarında, arabanın değerinden daha fazla kredi borçludurlar. Örneğin, arabanızın Bunun nedeni, kapsamın asla arabanın değerini aşmamasıdır. Ancak, bu durumda otomatik boşluk sigortası satın alabilirsiniz ve kaybınızın kalan ödeyecektir.

12. Otomobil Sigortası Nasıl Çalışır?

Yasal olarak araç kullanmak için, eyaletinizin gerekli asgari sigorta kapsamını arabanızda taşımalısınız. Neredeyse her eyalet mal ve kaza sigortası gerektirir ve birçoğu daha fazlasını gerektirir. Michigan gibi hatasız eyaletlerde, genellikle kimin hatalı olduğuna bakılmaksızın hasarları ve yaralanmaları kapsayan PIP sigortası olmak üzere daha fazla sigortaya sahip olmanız gerekir. Çoğu eyalet asgari olarak sorumluluk sigortası gerektirir, ancak sorumluluk kapsamı yalnızca kaza sizin hatanızsa sizi diğer sürücüye karşı korur. Sizin hatanız olan bir kaza olması durumunda, kendi arabanızın hasarlarını karşılamak için ek sigorta satın almanız gerekir. Ayrıca, araç kredinize arabanızın değerinden daha fazla borcunuz varsa, daha fazla sigortaya ihtiyacınız vardır. Aksi takdirde, arabanız toplam zarar olarak ilan edilirse ve sigortacınız tarafından ödenirse kalan bakiyeniz yine de sizde kalır.

13. Otomobil Sigortası Hırsızlığı Karşılıyor mu?

Kapsamlı sigorta, araba hırsızlığını kapsar.

14. Araç Sigortası Almak Size Nasıl Yardımcı Olur?

Birincisi, yasal belaya girmeyeceksin. Sigortasızsanız ve kenara çekilirseniz veya daha da kötüsü kendinizi bir kazaya karışırsanız, çözmeniz gereken yasal sorunların yanı sıra ağır bir para cezası ödersiniz. Ayrıca, araba sigortası olmadan, hatalıysanız başka bir kişinin arabasına çok pahalı hasarlar ödemek için kendi başınızasınız. Ayrıca kendi onarımlarınızı kendiniz ödersiniz. Araba sigortası, bir kazanın finansal etkisine yardımcı olmak için tasarlandı.

15. Otomobil Sigortası Neleri Kapsar?

Bu sorunun cevabı büyük ölçüde hangi örtüleri satın aldığınıza bağlıdır. Yalnızca minimum eyalete sahipseniz, yalnızca hatalıysanız diğer sürücüyü korursunuz. Bu durumda, diğer sürücünün arabasını tamir etme ve tıbbi masrafları karşılama masrafları sigortacınızın sorumluluğunda olacaktır. Çarpışma koruması satın alırsanız, arabanız size hiçbir ücret ödemeden tamir edilir. Kapsamlı bir teminat alırsanız ve arabanız çalınırsa, arabanın değeri size ödenir. Çarpışma ve kapsamlı değilseniz, kendi kayıplarınızı kendiniz ödersiniz.

16. İyi Bir Otomobil Sigortası Puanı Nedir?

Otomobil sigortası puanları genellikle 200 ile 997 arasında değişir. İyi bir sigorta puanı yaklaşık 770 ve üstüdür.

17. Tam Kapsamlı Araç Sigortası Neler Olarak Kabul Edilir

Yalnızca diğer sürücünün zararlarını değil, kendi kayıplarınızı da koruyacak sigortanız varsa, tam kapsamlı bir otomobil sigortasına sahipsiniz.

18. Genç Sürücüler için En İyi Otomobil Sigortası Nedir?

Bunun cevabı net değildir çünkü birçok farklı faktör bir otomobil sigorta oranını belirler. Bir sigorta şirketi size benzer profile sahip birine vereceğinden daha iyi fiyatlar sunabilir. Birkaç sigorta şirketinin fiyatlarını karşılaştırmak her zaman iyi bir fikirdir . Ayrıca, çocuğunuzun iyi bir öğrenci indirimi almaya hak kazanıp kazanmadığını görün.

19. 1 Numaralı Otomobil Sigorta Şirketi Kimdir?

Bunun yanıtı da karmaşıktır. Bir sigorta şirketi size diğerinden daha iyi fiyatlar sunabilir. # 1 ile hangisinin en büyük araba sigorta şirketi olduğunu sormak istiyorsanız, cevap . Sen olabilir diğer sigortacılar karşı Devlet Farm’ın oranlarını karşılaştırmak iyi oranda size en iyi kapsama sunacak görmek için.

20. Otomobil Sigortası Tazminatı Ne Kadar Sürer?

Bunun cevabı eyalete göre değişir. Örneğin, talep 15 gün içinde kabul edilmeli ve 40 gün içinde belirlenmelidir. Çoğu iddianın çözümlenmesi ortalama olarak yaklaşık 30 gün sürer.

21. Ucuz Oto Sigortası Nasıl Alınır

Eğer bir form doldurmak için en düşük otomobil sigortası bulmak için buraya kadar otomatik sigorta oranlarını karşılaştırın .

22. Otomobil Sigortası Beyanname Sayfası Nedir?

Bir otomobil sigortası poliçesindeki beyanlar sayfası, sahip olduğunuz kapsama ve limitleri belirtir. Beyan sayfası genellikle poliçenizin ön sayfası veya ilk sayfalarından biridir ve poliçe ceketinin içinde yer alır. Beyan sayfası, adlandırılmış sigortalıyı, adresi, poliçe süresini, tesisin yerini, poliçe limitlerini ve teminat şartlarını ve limitlerini belirtir. Yeni bir sigortacıdan araba sigortası satın aldığınızda, yapabileceğiniz en önemli şey, aralık sayfasında listelenen teminatlara bakmaktır. Adınız ve Araç Kimlik Numaranız (VIN) ile ilgili herhangi bir hata olmadığından emin olun. Beyan sayfanız ayrıca diğer önemli bilgi parçalarını da listeleyecektir, bu nedenle her şeyin doğru olduğundan emin olun.

23. Otomobil Sigortasında Muafiyet Nedir?

Muafiyet, sigorta şirketi zararlarınızı ödemeye başlamadan önce ödemekle yükümlü olduğunuz tutardır.

24. Tam Kapsamlı Araç Sigortası Ne Kadardır?

Ortalama tam kapsamlı araba sigortası oranı yılda yaklaşık ‘dır. Ancak oranınız, arabanızın değeri, medeni durumunuz, garaj adresi ve daha fazlasını içeren birçok faktöre göre bu tutardan farklılık gösterecektir.

25. Otomobil Sigortası Nasıl Değiştirilir

Otomatik sigortayı değiştirmenin en iyi yolu, ceza ödemeden ne zaman iptal edebileceğinizi öğrenmektir. Bazen, anahtar ceza ücretini yine de dengeleyebilir, ancak Sonra, araba sigortası ücretlerini karşılaştırın . Yeni bir sigorta yaptırmadan mevcut sigortanızı asla düşürmeyin.

26. Otomobil Sigortası Vergisi İndirilebilir mi?

Araç sigortası priminiz, yalnızca arabanızı iş için kullanıyorsanız vergiden muaftır. Hem kişisel hem de ticari kullanım için araba kullanıyorsanız, sigorta maliyetlerinizi, arabanızı iş için kullandığınız sürenin yüzdesi olarak vergilerinizden düşebilirsiniz. Bununla birlikte, kayıp bir sigorta poliçesi kapsamında olsun ya da olmasın, zayiat veya hırsızlıktan kaynaklanan kişisel kayıpları mahsup edemezsiniz.

27. Hangi Otomobil Sigortasına İhtiyacım Var?

Çoğu durumda, hala bir arabayı ödüyorsanız, haciz sahibi tarafından tam teminat vermeniz istenir. Bununla birlikte, arabanıza sahipseniz, eyaletin gerektirdiği asgari sorumluluk teminatından (ve arızasız bir durumda yaşıyorsanız PIP) daha fazlasını satın alma seçeneğiniz vardır. Ne kadar otomobil sigortasına ihtiyacınız olduğuna, arabanızın değerine ve bir kaza durumunda kendi kayıplarınızı karşılayıp karşılayamayacağınıza bağlıdır. Çok fazla araba sigortası taşımak gibi bir şey de var. İşte ne kadar sigortaya ihtiyacınız olduğunu nasıl belirleyeceğinizle ilgili daha fazla bilgi . Unutmayın ki sorumluluk sadece diğer sürücüyü sizin kusurunuzsa karşılar. Ne kadar sigortaya ihtiyacınız olduğuna karar verdikten sonra sigorta oranlarını karşılaştırmak iyi bir fikirdir .

28. Oto Sigorta Primi Nedir?

Araç sigortası priminiz, sigortanızı aktif tutmak için her ay ödediğiniz tutardır.

29. Otomobil Sigortam Neden Bu Kadar Yüksek?

Yeni bir sürücüyseniz, en yüksek ücretleri ödersiniz. Bir DUI veya kaza veya birkaç kaza geçirdiyseniz, sigorta oranınız da daha yüksek olacaktır.

30. Araç Sigortamı İstediğim Zaman İptal Edebilir miyim?

Araç sigortanızı ancak başka bir otomobil sigorta şirketi bulduktan sonra iptal etmelisiniz . Bir sigorta süresi, oranlarınızı önemli ölçüde artırabilir.

31. Oto Sigortası Tıbbi Faturaları Karşılıyor mu?

Sizin hatanız olan bir kaza geçirirseniz, sorumluluk sigortanız diğer sürücü ve yolcularının tıbbi masraflarını karşılamaya başlayacaktır. Bununla birlikte, limitler bazen yetersizdir, bu nedenle daha yüksek limitlerde sorumluluk satın almak iyi bir fikirdir. Kendinizi korumak için ihtiyacınız olan teminat ve limitler için en az tutarı ödemek için araba sigortası oranlarını karşılaştırın.

32. Ne Kadar Oto Mali Sorumluluk Sigortasına İhtiyacım Var?

Asgari otomatik sorumluluk sigortası sınırları eyalete göre değişir. Bununla birlikte, çok fazla hasar ve tıbbi masraf içeren kötü bir kaza olması durumunda, minimum miktarların çoğu yeterli değildir. Ne kadar sorumluluk sigortasına ihtiyacınız olduğunu belirlemede genel bir kural, bir ev ve sahip olduğunuz diğer değerli şeyler gibi varlıklarınızı kapsamaktır. En iyi teklifi almak için araba sigortası fiyatlarını karşılaştırın

33. Ticari Araç Sigortası Ne Kadardır?

Ticari otomobil sigortası oranları, kullanım türü ve sigortalı araç (lar) ın değeri gibi çeşitli faktörlere göre değişir. Ortalama olarak işletmeler, ticari otomobil sigortası kapsamı içinharcamaktadır. Ticari otomobil sigortası oranlarını karşılaştırırsanız , maliyetlerden tasarruf edebilirsiniz .

34. İptal Edilmiş Araç Sigortası Nasıl Geri Alınır

İptal edilen otomobil sigortasını yeniden etkinleştirdiğinizde, daha önce sahip olduğunuz aynı sigorta poliçesini yeniden etkinleştiriyorsunuz. Bunu yapmak için sigorta şirketine başvurmanız gerekir. Kapsamda herhangi bir boşluk yoksa, bu daha iyi. Aksi takdirde, poliçeniz bir boşluk gösterir ve muhtemelen oranınızı yükseltebilir. Politikanız 30 gün veya daha uzun süredir etkin değilse, politikanızı eski haline getirmekte zorlanabilirsiniz. Önceki bir poliçeyi eski haline getirip getiremeyeceğinize bakılmaksızın, daha az ödeyip ödeyemeyeceğinizi görmek için otomatik sigorta oranlarını karşılaştırmak iyi bir fikirdir.

35. Otomobil Sigortası Teklifi Nedir?

Otomobil sigortası teklifi, bir acenteye verdiğiniz bilgilere dayalı olarak araba sigortası kapsamı için ödeyeceğiniz tutarın bir fiyat tahminidir.

36. Ev ve Otomobil için En İyi Sigorta Şirketi Hangisidir?

Birkaç sigorta şirketi, evi ve otomobili zirkonyum kapsayacak şekilde paket indirimler sunar. Bir şirket, birkaç faktöre bağlı olarak size diğerinden daha iyi bir oran sunacaktır. Hangi şirketin en fazla tasarrufu sağlayacağını görmek için sigorta oranlarını karşılaştırmak her zaman iyi bir fikirdir.

37. Ruhsatsız Araç Sigortası Alabilir misiniz?

Araç sigortası satın almak için geçerli bir sürücü belgesine ihtiyacınız vardır. Tahmin edebileceğiniz gibi, bir sigorta şirketi, ehliyeti olmayan biri için bir arabayı kaplamaktan rahatsızlık duyar.

38. Tüm Eyaletler Araç Sigortası Gerektirir mi?

Tüm eyaletler olmasa da çoğu, sürücülerin asgari sorumluluk teminatına sahip olmasını gerektirir. Bazı eyaletler diğerlerinden daha fazlasını gerektirir. Arızasız durumlarda, PIP sigortası taşımanız gerekir.

39. Otomobil Sigortası Nasıl Alınır

Otomobil sigortası satın almanın en iyi yolu , en iyi teminat için en iyi fiyat için teklifleri karşılaştırmaktır .

40. Otomobil Sigortası Tazminatı Nasıl Yapılır

Kaza sizin hatanız olsun ya da olmasın, bir polise rapor verdikten sonra sigorta acentenizle iletişime geçmeniz önemlidir. Diğer sürücünün adı, sigorta poliçesi numarası ve sigorta şirketi gibi bilgileri toplamak da önemlidir. Temsilcinize olabildiğince fazla bilgi verin.

41. Otomobil Sigortasından Nasıl Tasarruf Edilir

Otomobil sigortası tekliflerini karşılaştırdığınızda, genellikle en iyi teklifi alırsınız. İndirimler için uygun olup olmadığınızı görün ve evinizi ve arabanızı veya kiracılarınızı ve arabanızı bir araya getirin. İşletme sigortanız varsa, bunu da paketleyerek iyi bir anlaşma yapıp yapamayacağınıza bakın.

42. Otomobil Sigortası Nasıl Alınır?

Otomobil sigortası fiyatlarından alışveriş yaptığınızda , 3 dakikalık bir anket doldurursunuz.

43. Hangi Otomobil Sigorta Şirketleri 12 Aylık Poliçeler Sunar?

Birçok sigorta şirketi 12 aylık poliçeler sunar. Ancak çoğu, altı ayda bir yenilenir. Burada kısa bir form doldurduktan sonra , lisanslı bir temsilciye bağlanacaksınız. Özellikle 12 aylık bir poliçe için bir sigortacı arıyorsanız, onlara bildirin. Oranlar, altı aylık poliçelerle ille de daha fazla artmaz.

44. Bir Otomobil Sigorta Poliçesindeki Tıbbi Teminat Neleri Kapsar?

Bir araba sigortası poliçesindeki Tıbbi Teminat, kazaya kimin neden olduğuna bakılmaksızın, bir araba kazasında yaralanırsanız, sizin veya yolcularınızın tıbbi masraflarını karşılamaya yardımcı olabilir. MedPay olarak da adlandırılan bu sigorta bazı eyaletlerde gereklidir, ancak diğer eyaletlerin çoğunda isteğe bağlıdır.

45. İlk Otomobil Sigortasını veya Sağlık Sigortasını Kim Ödüyor?

Otomobil sigortanızda MedPay veya Tıbbi Teminatınız varsa, sağlık sigortası teminatınızı kullanmadan önce bunu kullanmanız şiddetle tavsiye edilir. Oto sigortasında sağlık sigortası için herhangi bir kesinti yoktur ve önce sağlık sigortanızı kullanırsanız, yine de MedPay tarafından geri ödenmesi için pazarlık yapabilirler.

46. ​​Araç Sigortasını Geçmişe Döndürebilir misiniz?

Geriye dönük otomobil sigortası, sahtekarlık amaçlı bir faaliyettir. İyi durumda olan çoğu sigorta şirketi bunu asla yapmaz.

47. Otomobil Sigortası Primleri Yaşla Artıyor mu?

Araç kullanmaya ilk başladığınızda, sürüş konusundaki deneyimsizliğiniz nedeniyle en yüksek primleri alırsınız. Oranlarınız düşecek ve 30 ile 65 yaşları arasındaki en düşük seviyede olacaktır. Daha sonra prim oranlarında bir artış göreceksiniz.

48. Otomobil Sigortası Dolu Hasarını Karşılıyor mu?

Otomobil sigortası poliçenizde kapsamlı bir teminatınız varsa, dolu hasarı için teminat altındasınız.

49. Otomobil Sigortası Yıldırım Darbelerini Karşılıyor mu?

Otomobil sigortası poliçenizde kapsamlı teminatınız varsa yıldırım çarpması sonucunda aracınız hasar görürse güvence altındasınız.

50. Otomobil Sigortası Çizikleri Karşılıyor mu?

Kapsamlı bir sigortanız varsa, vandalizmden kaynaklanıyorsa çizikler karşılanır. Bir kaza sonucu arabanızda çizikler varsa, çarpışma kapsamı çizikleri kapatacaktır.

51. Kapsamlı Araç Sigortası Kemirgen Hasarını Karşılıyor mu?

Arabanıza bir kemirgen zarar verirse, kapsamlı bir teminatınız varsa güvence altındasınız.

52. Zorunlu Araç Sigortası Nasıl Çalışır?

Bir araba satın aldıysanız veya kiraladıysanız ve arabaya hala borcunuz varken tam sigortanız yoksa, haciz sahibi aracı sigortalamayı seçebilir ve bunun için faturalandırılırsınız. Bunun olmasını asla istemezsiniz çünkü size iyi bir oran bulmak haciz sahibinin yararına değildir. Araba sigortası fiyatlarını inceleyin ve bu gerçekleşmeden önce kendi teminatınızı satın alın.

53. Çocuğunuz Oto Sigortanızda Ne Kadar Kalabilir?

Otomobil sigortasında kesim yaşı yoktur. Çocuğunuz sizinle aynı evde yaşadığı sürece çocuğunuzu sigorta poliçenizde tutmaya devam edebilirsiniz.

54. Kaç Tür Araç Sigortası Sanatı Var?

Sorumluluk, kapsamlı, çarpışma, boşluk sigortası, PIP ve sigortasız / eksik sigortalı araç gibi olağan teminatlar vardır, ancak bazı sigortacılar da Yeni Araç Değişimi gibi kendi sigorta koşullarını oluşturur.

55. Birinin Araç Sigorta Bilgilerini Nasıl Bulunur?

Bir araba kazası geçirirseniz, diğer sürücünün otomobil sigorta bilgilerini teslim etmesi gerekir. Yapmazlarsa, plaka numaralarını not etmek önemlidir. Polis, plaka numarasına göre gerekli tüm bilgileri arayabilecektir.

56. Otomobil Sigortası Maliyeti Nasıl Düşürülür

Otomobil sigortası oranınızı etkileyen birkaç faktör vardır. Mesela evlen ve oranın düşecek. Daha güvenli bir mahalleye gidin, daha istikrarlı bir iş türü bulun ve daha fazla tasarruf için kredi puanınızı yükseltin. O zaman bile, en iyisini almak için sigorta oranlarını karşılaştırmak önemlidir.

57. Otomobil Sigortası Tazminatı Nasıl En Üst Düzeye Çıkarılır

Bir otomobil sigortası talebini en üst düzeye çıkarmanın en önemli yolları, kurallara uymaktır. Bu, kaza mahallinde kalmak, polis sorularını yanıtlamak, kaza raporunun bir kopyasını almak, diğer sürücünün sigorta bilgilerini almak, tanıklarla konuşmak ve herkesin bilgilerini toplamak anlamına gelir. Tüm bunları yaptıktan sonra, yardım için sigorta acentenizle iletişime geçin.

58. Otomobil Sigortası Yasalara Uygun mu?

Üye şirketler ve diğer birkaç ortak aracılığıyla politikalar satar, böylece hangi şirketten teklif aldığınızdan asla emin olamazsınız. Çeşitli eyaletlerdeki düzenleyiciler, markasının iş uygulamalarında hata buldular. Şirketlerin mali gücü konusunda da endişeler arttı. Yerleşik şirketlerin araba sigortası oranlarını karşılaştırmanız daha iyi .

59. Otomobil Sigortasında

Tıbbi Ödemelerin kısaltmasıdır, genellikle sigorta kapsamındaki bir talepte tıbbi masrafları karşılayan isteğe bağlı bir otomobil sigortası kapsamıdır.

60. Standart Araç Sigortası Nedir?

Standart otomobil sigortası genellikle eyalete atıfta bulunur. Çoğu eyalette sorumluluk sigortası standart otomobil sigortasıdır. Sorumluluk sigortasının yalnızca bir kazada hatalı olmanız durumunda diğer sürücüyü kapsadığını unutmayın.

61. En İyi ve En Ucuz Otomobil Sigortası Nedir?

Farklı sigorta şirketleri bireyleri farklı şekilde değerlendirdiği için kimin “en iyi” veya “en ucuz” olduğunu söylemek zor. Hangi sigortacının size en iyi ve en düşük oranları vereceğini öğrenmek için otomobil sigortası tekliflerini karşılaştırın .

62. Otomobil Sigortasını Ne Zaman Almam Gerekir?

Ne olursa olsun sigortasız bir araba kullanmak yasa dışıdır. Sigortalı olmayan bir arabanız varsa, şimdi araba sigortası satın almanız önemlidir.

63. Tam Kapsamlı Araç Sigortası Ne Zaman Durdurulmalı

Bir arabayı ödedikten ve tapu size ait olduktan sonra mevcut teminatlarınızı standart otomobil sigortası kapsamına indirme seçeneğiniz vardır. Bununla birlikte, eyalet asgari düzeyine sahipseniz, bir kazada kusurunuz varsa, arabanızdaki hasarlar için güvence altına alınmayacaksınız. Sadece çarpışma korumanız varsa bunun için korunursunuz. Kapsamlı bir teminat olmadan ayrıca hırsızlık veya vandalizm için teminat altına alınmayacaksınız. Tam teminatı koruyup tutamayacağınızı ancak daha az ödeyip ödeyemeyeceğinizi görmek için otomobil sigorta ücretlerini karşılaştırın .

64. Meksika Otomobil Sigortası Nereden Alınır

Meksika’ya giderken kiosklarda Meksika otomobil sigortası satın alırsanız, gerekenden fazlasını ödersiniz. Sigortacınıza Meksika sigortası sunup sunmadıklarını sorun. Değilse, burayı ziyaret edin .

65. Otomobil Sigortam Kimler Kapsamında?

Araba sigortası genellikle arabayı takip eder, sürücüyü değil. Bu, birisinin arabanızı kullanmasına izin verirseniz, poliçede hariç tutulmadıkça kapsam dahilinde olacağı anlamına gelir.

66. Otomobil Sigortası Oranları Neden Artıyor?

Otomobil sigortası oranınız, araba kazaları, taşınma ihlalleri, sigorta kapsamındaki bir eksiklik, yeni bir iş, medeni durumda değişiklik ve daha fazlasını içeren birçok nedenden dolayı artabilir.

67. Sağlık Sigortası Bir Araba Kazasını Karşılar mı?

Tıbbi Ödemeleriniz varsa, bir araba kazasıyla ilgili yaralanmalar için birincil sigorta şeklidir. Sağlık sigortası ikincildir.

68. AM En İyi Otomobil Sigorta Şirketi Derecelendirmeleri Nelerdir?

AM Best, sigorta şirketlerinin mali gücünü derecelendirir. Kapsamlı bir hak talebi durumunda ödeme sağlamak için finansal olarak istikrarlı bir şirketle birlikte olmak önemlidir.

69. Otomobil Sigortası bir Talebi Reddedebilir mi?

Yasadışı bir şekilde araç kullanıyorsanız veya eyaleti veya federal yasaları ihlal ediyorsanız, otomobil sigortası talebiniz reddedilebilir. Veya iddia ettiğiniz zararlara itiraz edilebilir.

70. Araç Sigortasını Açık Talep ile Değiştirebilir miyim?

Talepte bulunduktan sonra otomobil sigorta şirketlerini değiştirebilirsiniz. Açık bir hak talebinde bulunmak sorun değil. Ancak, sigortacıları değiştirdikten sonra tazminat davası açamazsınız.

71. Araç Sigortasını Kredi Kartı ile Ödeyebilir misiniz?

Evet, araç sigorta primlerinizi kredi kartı ile ödeyebilirsiniz.

72. Otomobil Sigortası Kırık Camları Karşılıyor mu?

Kapsamlı bir korumaya sahipseniz, kırık bir ön cam ve / veya kırık camlar için güvende olabilirsiniz. Yalnızca kapsamlı sigorta vandalizmi kapsar. Bazı politikalar pencereleri kapsayacak, ancak ön camı kapsamayacaktır. Ayrıca, bir kaza sonucu camlar kırılırsa, yalnızca çarpışma sigortası kapsamında olursunuz.

73. Otomobil Sigortası Mekanik Onarımları Karşılıyor mu?

Aşınma ve yıpranmadan kaynaklanan çoğu onarım, otomobil sigortası kapsamında değildir. Bununla birlikte, vandalizm veya bir araba kazasından kaynaklanan onarımlar karşılanabilir. Kazada hatalı iseniz, ancak, yalnızca çarpışma sigortanız varsa korunursunuz.

74. Araç Sigortası İhmalleri Karşılıyor mu?

Çoğu durumda, ihtiyatlı bir sürücünün yapacağı şeyi yapmazsanız, ihmalkar olmaya kararlı olursunuz. Örneğin, bir kişiye çarpmasını önlemek için bir direğe çarparsanız, ihmalkar olmazsınız, ancak arabanızda örümcek olduğu için bir direğe çarparsanız, ihmalkar sayılırsınız ve sigorta kapsamı almakta zorlanabilirsiniz. kaza.

75. Otomobil Sigortası Cezai Zararları Karşılıyor mu?

Birçok sigorta şirketi, kötü niyetlerin neden olduğu cezai zararları veya zararları hariç tutar. Davacı, sürücünün ağır ihmal veya kasıtlı olarak suistimalle meşgul olan bir şey yaptığını kanıtlayabilirse, cezai tazminata hükmedilebilir.

76. Otomobil Sigortası Fırtına Hasarını Karşılıyor mu?

Kapsamlı teminat genellikle fırtına hasarını kapsar, bu nedenle bu isteğe bağlı teminatınız varsa şanslı olabilirsiniz. Değilse, burada fiyatları kapsamlı kapsamla karşılaştırın .

77. Emekli Olduğunuzda Otomobil Sigortası Azalıyor mu?

Hayır, 65 yaş ve üstü, oranlar genellikle artar.

78. Evli Olmak Sigortayı Etkiler mi?

Evet, medeni durum sigortayı etkiler. Evli insanlar daha düşük riskli sürücüler olarak görülüyor. Evlendiğinizden beri bir araba sigortası teklifi almadıysanız, araba sigortasından tasarruf edip edemeyeceğinizi görmenin zamanı geldi.

79. Ev Sahipleri Sigortası Otomobil Hırsızlığını Kapsar mı?

Arabanız çalınırsa, yalnızca kapsamlı bir sigorta kapsamındasınız ve kapsamlı bir sigorta tazminat talebinde bulunmak için bir polise rapor vermeniz gerekir. Eşyalarınız arabanızdan çalınırsa, ev sahibi sigortası veya kiracı sigortası bu eşyaları karşılar .

80. Araç Sigortanız Tazminat Sonrasında Artacak mı?

Çoğu durumda, bir hak talebinde bulunduktan sonra otomobil sigortanız yükselir ve sigorta kapsamına girmeden önce bir tenzilat ödemesi yapmanız gerekir. Bu nedenle, bir talepte bulunmanız gerekip gerekmediğini tam olarak düşünmeniz önemlidir.

81. Sahipsiz Araç Sigortası Nasıl Alabilirim?

Sahipsiz otomobil sigortasını buradan alabilirsiniz. Sahibi olmayan araba sigortası, bir arabanız olmadığında ve sizin olmayan bir arabayı sürdüğünüzde sorumluluk kapsamı sağlar. Sorumluluk sigortası, bir araba kazasında başkalarına verdiğiniz yaralanmaları ve mal hasarını karşılar. Bununla birlikte, ödünç aldığınız veya kiraladığınız arabadaki herhangi bir hasarı karşılamaz ve bir kazaya neden olursanız kendi yaralanmalarınızı karşılamaz.

82. Bir Oto Kaza Sigortanızda Ne Kadar Kalır?

Sigorta şirketleri genellikle son üç ila beş yıllık sürücü kayıtlarına bakar. Ancak, kazanın ne kadar süre kayıtlarda kalacağı, kazanın ciddiyetine ve eyaletinizin politikalarına bağlıdır. gibi bazı eyaletlerin ömür boyu kayıtları vardır. Ancak bir kazanın kayıtlarınızda ne kadar kalacağının ortalama aralığı 3 ila 13 yıldır.

83. Yılda Kaç Otomobil Sigortası Almanıza İzin Veriliyor?

Kaydettiğiniz tazminat taleplerinin sayısında bir sınırlama yoktur, ancak otomobil sigorta şirketiniz sizi yenilemeyi reddedebilir. Bunu yaparlarsa, başka bir taşıyıcı bulmakta zorlanacaksınız. Paradan tasarruf etmek için, en düşük araç sigortası oranını bulun, ancak kendi başınıza halledebileceğiniz gereksiz taleplerde bulunmayın.

84. Farklı Araç Sigorta Teminat Tutarları Nasıl Seçilir

Farklı kişilerin farklı sigorta ihtiyaçları vardır ve farklı araba sigortası ürünleri satın almaları gerekir. Hala bir araba için ödeme yapıyorsanız, muhtemelen tam sigortaya ihtiyacınız vardır. Aksi takdirde, araba sigortası kapsamını seçebilir ve seçebilirsiniz.

85. Sigorta Talebiyle Nasıl Mücadele Edilir

Sigorta şirketiniz, biri diğer sürücü tarafından aleyhinize açılmışsa, ancak kazadan siz sorumlu değildiyseniz, sizin adınıza bir hak talebinde bulunacaktır. Polis raporları da soruşturulacak. Ancak, reddedilen bir araba sigortası talebinde bulunursanız, itiraz için savaşabilirsiniz. Bunu yapmak için neden reddedildiğini anlamanız gerekir. Ayrıca iddianızın meşruiyetini desteklemek için muhtemelen daha fazla kanıt toplamanız gerekecektir.

86. Bir Treyler Otomobil Sigortası Kapsamında mıdır?

Bazı durumlarda, otomobil sigortanıza bir römork ekleyebilirsiniz, ancak muhtemelen biraz daha fazla ödemeniz gerekecektir. Römorku poliçenize eklemezseniz, bir kaza durumunda hasarlar için teminat altına alınmayabilirsiniz. Ayrıca, hatalı olmanız durumunda diğer sürücü aleyhinize dava açarsa da güvence altına alınmayabilirsiniz. Burada bir RV ziyaret sigortalanması üzerinde daha fazla bilgi için .

87. Otomobil Sigortası Neyi Kontrol Etmez?

Tüm eyaletler sigorta için kredi kontrollerine izin vermez. Örneğin riski belirlemek için kredi kontrolleri kullanılmaz. Çoğu eyalette kullanılır ve çoğu sigorta şirketi sizin için bir kredi kontrolü yapar.

88. Otomobil Sigortasında Çarpışma Ne Anlama Geliyor?

Çarpışma sigortası, başka bir otomobil, nesne veya kişiye çarpmanın neden olduğu hasar ve kayıpları öder. Seçtiğiniz bir muafiyete tabidir. Kapsamlı teminat gibi, muafiyet ne kadar yüksekse, primleriniz o kadar düşük olur ve bunun tersi de geçerlidir. Bu da kanunen zorunlu değildir, ancak genellikle bir aracı kiralarsanız veya finanse ediyorsanız gereklidir. Hareket halindeki başka bir araçla çarpışmanız varsa ve bu sizin hatanızsa, sorumluluk sigortanız diğer sürücüyü, o sürücünün aracını ve yolcuları kapsarken, çarpışma teminatınız sizi, aracınızı ve yolcularınızı kapsayacaktır. Aynı şey park halindeki bir arabaya, elektrik direğine veya sokak tabelasına çarpmak için de geçerlidir. Çarpışmanız sizi halleder. Sorumluluk sigortası, size veya aracınıza ve yolcularınıza verilecek zararları asla karşılamayacaktır. Kayıplar açısından karşı tarafa zarar verme sorumluluğunuzu karşılamaya yöneliktir. Kapsamlı sigortada olduğu gibi, çarpışma teminatınız için bir muafiyet seçebilirsiniz. İndirilebilir miktar, genellikle her kaza için 250 ila 1.000 ABD Doları arasında değişir. Kayıplarınız için indirilebilir tutarı ilk önce ödemeden, çarpışma sigortanızın zararları karşılamayacağını unutmayın. Ödeyebileceğinizden bir muafiyet seçin.

89. Mal Hasar Sorumluluğu Araç Sigortası Neleri Kapsar?

Maddi hasar, bir kazada hatalı olmanız durumunda başka bir kişinin aracına veya mülke vermiş olduğunuz hasarın onarılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda kamu mallarının onarımını da kapsayacaktır.

90. Oto Sigorta Kartı Nedir?

Otomatik sigorta kartı, sigorta kimlik kartı ile aynı şeydir. Bu kartı araç kullanırken her zaman yanınızda taşımalısınız. Bir otomatik sigorta kartı, poliçe numarasını, poliçe geçerlilik tarihlerini, araçları ve poliçe sahiplerini gösterir. Sigortacınızın bir uygulaması varsa, dijital otomobil sigorta kartı kullanarak da kanıt gösterebilirsiniz.

91. Otomobil Sigortasında Bedensel Yaralanma Sorumluluk Kapsamı Nedir?

Bedensel yaralanma sorumluluğu, diğer sürücünün maliyetini ve sizin kusurlu olduğunuz tespit edilen bir araba kazasında tüm yayaların ve yolcuların yaralanmalarını kapsar. İki tür sorumluluk oto sigortasından biridir. Diğeri mal hasarını kapsar.

92. Full Tort Oto Sigortası Nedir?

Bazı eyaletlerde yalnızca sınırlı haksız fiil sigortası vardır, bazılarında tam haksız fiil sigortası ve birkaçı da tam bir haksız fiil veya sınırlı haksız fiil sigortası planı arasında seçim yapmanıza izin verir. Sınırlı bir haksız fiil planı ile diğer sürücüyü yalnızca ciddi yaralanma durumlarında dava edeceksiniz. Tam haksız fiil ile bir sürücü acı ve ıstırap, hatta rahatsızlık için dava açabilir.

93. Otomobil Sigortasında SDİP Nedir?

Gibi bazı eyaletlerde SDIP programları vardır. SDIP, Güvenli Sürücü Sigorta Planı anlamına gelir. SDIP, kazalara neden olmayan veya trafik ihlali yapmayan sürücüler için daha düşük primlerle güvenli sürüşü teşvik eder. Eyaletinizin bir SDIP’si olup olmadığını yerel DMV’nize sorun.

94. Yaşlılar İçin En İyi Otomobil Sigortası Hangisidir?

Maliyetleri dengelemek için yaşlılar için daha düşük oranlar veya büyük indirimler sunan birçok otomobil sigorta şirketi vardır. Hangisinin daha az parayla daha fazla teminat sunduğunu görmek için otomobil sigortası seçeneklerini saygın bir acenteyle yan yana karşılaştırmak önemlidir.

95. En İyi Otomobil Sigortası Puanı Nedir?

En iyi otomobil sigortası puanı 900’dür. Alabileceğiniz en yüksek sigorta puanıdır.

96. Geyik Vurmayı Ne Tür Otomobil Sigortası Kapsar?

Neredeyse tüm durumlarda kapsamlı sigorta, bir geyiğe vurmayı kapsar. Bununla birlikte, çarpışma sigortasının kapsadığı durumlar olmuştur.

97. Kapsamlı ve Çarpışma Araç Sigortasını Ne Zaman Bırakmalısınız?

Kapsamlı ve çarpışma kapsamının aracın değerini en fazla ödeyeceğini unutmamalısınız. Bu teminatlar için her yıl yüzlerce dolar mı ödüyorsunuz? Arabanız bin dolar değerindeyse, kapsamlı ve çarpışmaya ayda düzinelerce dolar ödemenin bir anlamı yok. Arabayı toplamanız veya çalınması durumunda, bu miktarın ödenmesi için yine de bir muafiyet ödemeniz gerekir. Muafiyetler Matematik hiçbir anlam ifade etmiyor.

98. Hangi Otomobil Sigorta Şirketleri OEM Parçaları Kullanıyor?

Bazı sigortacılar OEM parçaları sunmaz, ancak bu satış sonrası parçalarla devam etmeniz gerektiği anlamına gelmez. OEM sizin için önemliyse, iki seçeneğin fiyatı arasındaki farkı ödeyebilirsiniz. Veya sizin için OEM parça sigortacılarının fiyatlarını karşılaştıracak bir acenteye söyleyebilirsiniz .

99. Tipik Olarak En Yüksek Otomobil Sigorta Primlerine Kimler Sahiptir?

Yeni sürücüler en yüksek otomobil sigorta primlerine sahiptir. Ayrıca, birden fazla DUI suçu olan kişilerde inanılmaz derecede yüksek sigorta primleri vardır. Sigortasız araba kullanmak da ücretlerinizi artırabilir. Saygın bir acenteden araba sigortası yaptırmak önemlidir .

100. Oto Sigortası Ödemeyi Reddedebilir mi?

Reddedilen bir araba sigortası talebinde bulunursanız, itiraz için savaşabilirsiniz. Bunu yapmak için neden reddedildiğini anlamanız gerekir. Ayrıca iddianızın meşruiyetini desteklemek için muhtemelen daha fazla kanıt toplamanız gerekecektir.

TIKLA ARA

bagcilar evden eve nakliyat evden eve nakliyat şehirlerarası evden eve nakliyat evden eve nakliyat firmaları evden eve nakliyat ümraniye evden eve nakliyat evden eve nakliyat avcılar evden eve nakliyat evden eve nakliyat