Zorunlu trafik sigortası fiyatları neye göre değişir?

Zorunlu trafik sigortası fiyatları neye göre değişir?

Bir otomobil sigorta poliçesinin fiyatını ne belirler? Araba sigortasının maliyetini belirlemeye yardımcı olan birçok faktör

Araç sigortası için ödeyeceğiniz tutar, sahip olduğunuz zorunlu sigorta kapsamı türünden sürüş kaydınıza ve arabanızı nereye park ettiğinize kadar çok farklı faktörlerden etkilenir. Tüm şirketler aynı parametreleri kullanmasa da, işte genel olarak otomatik politikanızın alt satırını neyin belirlediğinin bir listesi.

Sürüş rekorunuz – Rekorunuz ne kadar iyi olursa, priminiz o kadar düşük olur. Kazalar veya ciddi trafik ihlalleri yaşadıysanız , temiz bir sürüş siciliniz olduğundan daha fazla ödeme yapmanız muhtemeldir. Ayrıca, sigorta geçmişi olmayan yeni bir sürücüyseniz daha fazla ödeyebilirsiniz.

Arabanızı ne kadar kullanırsınız

Ne kadar çok kilometre sürerseniz, kaza şansı o kadar artar, böylece arabanızı iş için kullanırsanız veya uzun mesafeler için kullanırsanız daha fazla ödersiniz. Sadece ara sıra kullanırsanız – bazı şirketlerin “zevk kullanımı” dediği şeyi – daha az ödersiniz.

Yer, konum, konum – Daha yüksek vandalizm, hırsızlık ve kaza oranları nedeniyle, şehirli sürücüler küçük kasabalar veya kırsal alanlardakilere göre daha yüksek bir otomobil sigorta bedeli öder. Arabanızı nereye park ettiğiniz (sokakta veya güvenli bir garajda) ve hırsızlık önleme özellikleri de kar hanesini etkileyebilir.

Zorunlu trafik sigortası fiyatları neye göre değişir?
Zorunlu trafik sigortası fiyatları neye göre değişir?

Bir bölgeden veya eyaletten diğerine değişebilen prim fiyatını etkileyen diğer faktörler şunlardır: dava maliyeti ve sıklığı; tıbbi bakım ve araba tamir masrafları; otomobil sigortası dolandırıcılığının yaygınlığı; ve hava durumu eğilimleri.

Yaşınız – Genel olarak, olgun sürücüler , daha az deneyimli sürücülere, özellikle de gençlere göre daha az kaza yaşar. Sigortacılar genellikle arabanızı 25 yaşın altındaki gençler veya gençler kullanırsa daha fazla ücret alır .

Cinsiyetiniz – İstatistiksel olarak, kadınlar daha az kaza geçirme eğilimindedir, daha az etki altındaki sürücü kazasına (DUI) sahiptir ve – en önemlisi – erkeklerden daha az ciddi kazaya sahiptir. Yani diğer her şey eşit olduğunda, kadınlar genellikle erkek meslektaşlarından daha az otomobil sigortası ödüyorlar.

Kullandığınız araba

Arabanızın maliyeti, onu sigorta ettirmenin maliyetinde önemli bir faktördür. Diğer değişkenler arasında hırsızlık olasılığı, onarım maliyeti, motor boyutu ve aracın genel güvenlik kaydı yer alır. Yüksek kaliteli güvenlik donanımına sahip otomobiller, yüksek indirimlere hak kazanabilir.

Sigortacılar sadece belirli bir aracın ne kadar güvenli sürdüğüne ve yolcuları ne kadar iyi koruduğuna değil, aynı zamanda başka bir araca ne kadar potansiyel zarar verebileceğine de bakarlar. Belirli bir araç modelinin bir kaza sırasında hasar verme olasılığı daha yüksekse, sigortacı sorumluluk sigortası için daha fazla ücret talep edebilir.

Krediniz – Kredi puanınıza benzer şekilde, krediye dayalı sigorta puanınız , bir talepte bulunma olasılığınızı ve bu talebin olası maliyetini tahmin eden istatistiksel bir araçtır.

Araç sigortası kapsamının türü ve miktarı – Temel otomobil sigortanızdaki limitler, indirilebilir tutarınız ve sizin için mantıklı olan poliçe seçeneklerinin (çarpışma gibi) türleri ve miktarları, bunların ne kadarını etkileyeceğinizi etkiler kapsam için ödeme yapın.

ASLA ırk veya din – Sigorta oranlarını belirlemek için ırk veya dini kullanmak yasa dışıdır.

Sonraki adımlar: Otomobil sigortası primlerinizden nasıl tasarruf edeceğinizi öğrenin .

TIKLA ARA